Voříšek
občasník pro Okříšky a okolí
Základní informace | Mapa | Statistiky | Vyhledávání | Služby | Kontakt
Hlavní rubriky:
Komentáře  [80]
Místní zajímavosti [3]
Co se děje v okolí [1]
Dokumenty [16]
Blog [10]
Webtipy [1]
Věřte - nevěřte (JPP) [8]

Archiv Voříška
z let 1999-2003
[168]

Seznam serverů
z okolí Okříšek


Spřízněné stránky:
Můj Lanškroun
Náš Liberec
Nerátky.cz (Neratovice)
Novojičínský Samizdat
Otevřené Úvaly
Radniční listy (opozice K.Vary)

Další oblíbené stránky

Stránky, týkající se zajímavých kulturních aktivit z okolí:
Fru Fru
Klub B Třebíč
Jezerel Thc
Zámostí - festival v Třebíči

Hlavní strana > Archiv 1999 - 2003 > Horácký salám

Horácké noviny se bojí veřejné diskuse o tom, o čem samy píší?

Neduhů, kterými Horácké noviny trpí, je celá řada: propagační PR texty často vůbec nejsou označeny jako inzerce, ředitel HN pan Ryneš občas využívá stránky HN k jednostranné interpretaci svých osobních sporů, propagaci své manželky (lídra jedné ze stran v blížících se komunálních volbách), či své dcery - filozofky, a jak jsem již dříve psal, ne právě objektivně informují např. o jaderné energetice (slušel by jim spíše název Jaderná Jiskra) a decentně zamlčují i případy evidentního tunelování velkých místních firem (např. DOWO). Tohle všechno bych dokázal pochopit (nikoliv omluvit), co však nechápu, je to, proč se HN bojí i čtenářské diskuse na téma, které v nich sami nakousli.

Tento týden v úterý vyšel v HN hned dvojnásobný osobní útok na pana Krčmáře - vydavatele Třebíčského Objektivu, "samozřejmě" ale aniž by byla alespoň uvedena URI adresa oněch stránek. (Např., že byl p. Krčmář "odsouzen", přitom ale žádný soud, který by jej měl odsoudit, neproběhl. Názory p.Krčmáře na ony texty jsou zde.) Záminkou k tomuto útoku bylo, že pan Krčmář je současně státní úředník, a ten by se měl podle HN chovat "slušně" i ve svém volném čase (slušně = nikomu z HN hrubě nenadávat). Napsal jsem proto do HN tento příspěvek, kterým jsem chtěl rozjet debatu na téma "jak by se měl chovat a na co nemá právo státní úředník":
Reakce na komentář: Úředník nesmí být hulvát (Horácké noviny 24.9.2002, str.3)

Je dobře, že se autor snaží rozvířit otázku slušného chování státních úředníků, jenom nevím, zda začal z toho správného konce. (Nebo že by už většina úředníků dělala zodpovědně svoji práci, všichni byli ochotní a neúplatní, dodržovali alespoň ony své "úřední hodiny", vycházeli vždy všem občanům vstříc, jestliže kohokoliv potkají na chodbě svého úřadu, tak ho ochotně sami od sebe pozdraví, a největším problémem je teď už jen to, jak se chovají ve svém volném čase?)

Pan Ryneš neuvedl ani název internetového serveru (zřejmě myslel web.telecom.cz/objektiv), kterého se jeho výtky týkají, ani konkrétní texty, ve kterých ony údajné vulgarismy našel, je tedy těžké přečíst si, v jaké souvislosti byla tato slova skutečně použita (jsem přesvědčen, že by nikdo nemamítal nic proti tomu, kdyby kdokoliv "zoologickou" terminologii použil např. na adresu těch, kdo nečinně asistovali u krachu BOPO, DOWO, nebo řadu let někomu dluží milióny).

Všechno je třeba posuzovat v reálných souvislostech. Přestože internet umožňuje naprosto anynonymní publikování jakýchkoliv názorů (a je toho zatraceně často zneužíváno), pan Krčmář je teď paradoxně napadán jen za to, že se neschovává za žádné pseudonymy a podepisuje se (a tím umožňuje každému, aby se případné újmy na svých právech z jeho strany domáhal soudně).

Jsem přesvědčen, že i úředník je také plnohodnotný svéprávný občan, který má plné právo na jakékoliv své občanské postoje. Pokud by neměl mít právo ani na svůj názor, neměl by potom mít ani právo na to, aby chodil k volbám, ani na to, aby podepsal nějakou petici, a ani na to, aby si šel poslechnout na náměstí nějakého politika. Dotaženo do důsledků by asi neměl sledovat ani rádio či televizi, jít do kina, kupovat si CD-čko nebo časopis, který jej zaujal a možná ani číst Horácké noviny! Konkrétní výběr z těchto událostí a věcí je totiž také projevem jistých občanských postojů, na které by úředníci zřejmě neměli mít nárok. A kdybychom tu měli i nějakou nudapláž, tak by se mělo asi nadávat i na to, jak se tam s tak ošklivýma prsama či tlustým zadkem nějaká úřednice vůbec mohla objevit, že jo?

Pan Ryneš mi emailem poděkoval za zájem, a nabídl i osobní setkání, kde by mi všechny zmíněné problémy vysvětlil. Já bych dal ale přednost tomu, kdyby se hlavní téma (tj. chování státních úředníků) neprobíralo jenom soukromně v zákulisí, ale veřejně, a nejlépe tam, kde to začalo, tedy na stránkách HN - více hlav přece víc ví. Nechce se mi věřit, že by většině čtenářů HN bylo jedno, jak se státní úředníci chovají. (Pokud o podobnou diskuzi ale skutečně nebude ze strany HN žádný zájem, těžko se pak mohu zbavit pochybností, že HN při útoku na pana Krčmáře ve skutečnosti možná o žádné zlepšení chování státních úředníků nešlo, ale měla to být jenom taková drobná demonstrace síly, jak HN zametou s každým, kdo o nich zveřejní něco, co se jim nebude líbit.)
29.09.2002
?subject=Horácké noviny se bojí veřejné diskuse o tom, o čem samy píší?'>Jaromír Suchý


Doplňující informace a poznámky:
V úterý 1.10.2002 vyšel v HN na str.3 (jen) první odstavec mého výše citovaného dopisu.
3.10.2002


přístupů od 18.4.2004: 5247

© Jaromír Suchý 1999 - 2015