Voříšek
občasník pro Okříšky a okolí
Základní informace | Mapa | Statistiky | Vyhledávání | Služby | Kontakt
Hlavní rubriky:
Komentáře  [80]
Místní zajímavosti [3]
Co se děje v okolí [1]
Dokumenty [16]
Blog [10]
Webtipy [1]
Věřte - nevěřte (JPP) [8]

Archiv Voříška
z let 1999-2003
[168]

Seznam serverů
z okolí Okříšek


Spřízněné stránky:
Můj Lanškroun
Náš Liberec
Nerátky.cz (Neratovice)
Novojičínský Samizdat
Otevřené Úvaly
Radniční listy (opozice K.Vary)

Další oblíbené stránky

Stránky, týkající se zajímavých kulturních aktivit z okolí:
Fru Fru
Klub B Třebíč
Jezerel Thc
Zámostí - festival v Třebíči

Hlavní strana > Archiv 1999 - 2003 > Horácký salám

Zákon o svobodném přístupu k informacím začíná konečně fungovat i v Okříškách

I když jsem o informace, které mě zajímaly, žádal náš obecní úřad podle příslušného zákona v posledních třech letech vícekrát, těžko bych někdy mohl mluvit o spokojenosti s odpověďmi, které jsem zatím dostával - až teď. Naši úředníci už asi konečně přišli na to, že je i pro ně mnohem jednodušší požadované informace poskytnout - minimálně proto, že si ušetří práci se složitým vymýšlením důvodů, proč je nutné právě mně informaci odepřít.

Úplně nejdůležitější dokument, který obecní zastupitelstvo přijímá, je rozpočet. Ten je pro obecní úřad naprosto závazný, prakticky na úrovni zákona. Prohlížel jsem si na začátku listopadu jeho schválenou podrobnou verzi na našich internetových stránkách a zaujaly mě tam jisté nesrovnalosti, proto jsem 5.11.2002 požádal obec o vysvětlení jedné z nich:

1) jaké byly výdaje z našeho obecního rozpočtu na cestu zástupců obce Okříšky do partnerské obce v Itálii v tomto roce?
2) jaké byly výdaje z našeho obecního rozpočtu, související s nedávnou návštěvou zástupců partnerské italské obce v Okříškách?
3) vzhledem k tomu, že se mi ve schváleném rozpočtu na rok 2002 nepodařilo najít žádné podobné náklady, rád bych věděl, kdy schválilo zastupitelstvo obce Okříšky úpravu rozpočtu zahrnujícího tyto položky, a ve které rozpočtové kapitole se to projevilo?
A 18.listopadu přišla odpověď - přesná a úplná:
1. Výdaje z rozpočtu obce na návštěvu našich zástupců do italského městečka San Pier d'Isonzo v termínu 7. až 9. června 2002 byly účtovány ve výši celkem 2.420,- Kč,
2. Výdaje z rozpočtu obce související s návštěvou zástupců italského městečka San Pier d'Isonzo u nás v Okříškách v termínu 4. až 6. října 2002 nepřesáhnou výše celkem 26.379,- Kč; konečná částka bude zaúčtována za měsíc listopad 2002.
3. Zastupitelstvo obce konané dne 11.7.2002 schválilo úpravy rozpočtu obce Okříšky na rok 2002, č. usnesení XXIV/6/2002. Úprava se týká zvýšení položky o 30 tis. Kč:
v části B - VÝDAJE
paragraf 3392 - Zájmová činnost v kultuře
položka 5169 - Nákup služeb j. n.
Dne 17.10.2002 zastupitelstvo obce schválilo v rámci úprav rozpočtu obce přesun této položky z paragrafu 3392 na paragraf 3639 - Komunální služby a územní rozvoj j. n., organizace 39 - Návštěva z Itálie.
Takže díky svobodnému přístupu k informacím teď máme opět potvrzeno, že je u nás všechno při starém: peníze se napřed utratí a až potom se upravuje rozpočet (na naší radnici totiž zřejmě dosud netuší, že se podobně závazné právní akty nesmí - stejně jako zákony a vyhlášky - přijímat se zpětnou platností), a i když máme pro "lepší informovanost" pracovní skupinu public relations (vzhledem k velikosti obce asi světovou raritu), nikomu asi nevadí, že nám skupina PR na našich internetových stránkách místo aktuálních informací o zcela nejdůležitějším dokumentu obce klidně servíruje jeho 3/4 roku starou zatuchlou mršinu.
22.11.2002
?subject=Zákon o svobodném přístupu k informacím začíná konečně fungovat i v Okříškách'>Jaromír Suchý


přístupů od 18.4.2004: 4935

© Jaromír Suchý 1999 - 2015