Voříšek
občasník pro Okříšky a okolí
Základní informace | Mapa | Statistiky | Vyhledávání | Služby | Kontakt
Hlavní rubriky:
Komentáře  [80]
Místní zajímavosti [3]
Co se děje v okolí [1]
Dokumenty [16]
Blog [10]
Webtipy [1]
Věřte - nevěřte (JPP) [8]

Archiv Voříška
z let 1999-2003
[168]

Seznam serverů
z okolí Okříšek


Spřízněné stránky:
Můj Lanškroun
Náš Liberec
Nerátky.cz (Neratovice)
Novojičínský Samizdat
Otevřené Úvaly
Radniční listy (opozice K.Vary)

Další oblíbené stránky

Stránky, týkající se zajímavých kulturních aktivit z okolí:
Fru Fru
Klub B Třebíč
Jezerel Thc
Zámostí - festival v Třebíči

Hlavní strana > Archiv 1999 - 2003 > Předkrm

Předkrm listopad 2001

U naší školy otevřeli novou tělocvičnu a musím ocenit, že je opravdu docela hezká a velkoryse pojatá (má jeden velký a dva menší sály). Věřím, že to snad bude výborná příležitost k tomu, aby se naše školní děti více věnovaly sportu a méně alkoholu a jiným radovánkám.

V Třebíči se konala beseda politiků (2 poslanci, jeden senátor, hejtman a jeho zástupce a starosta Třebíče) s občany. Snažil jsem se zeptat, jestli - když už bydlíme tak blízko Dukovan - nám v případě teroristického útoku na elektrárnu pomůže s ochranou před radioaktivním zamořením stát nebo se mají občané spoléhat především sami na sebe (ochranné masky a  místa v krytech zatím pro každého nejsou a ani nebudou). Odpovědi byly docela neurčité, jen pan hejtman říkal, že máme naopak výhodu, že jsme blízko Dukovan, protože je už z  minulosti pro případ havárie elektrárny zpracován podrobný evakuační plán. Věřme, že bychom kryty v takovém případě ani nevyužili, protože si dost dobře nedovedu představit, jak by se určovalo, kdo se ještě dostane dovnitř a kdo zůstane venku (podle stranické průkazky?, losem?, podle úplatku, který kdo podstrčí správci krytu?, podle počtu hlasů v posledních volbách?).

Asi o týden později se také v Třebíči veřejně projednávala nová místní vyhláška o zajištění klidu a pořádku. Na můj dotaz, který zákon umožňuje Městské policii v Třebíči provozovat kamerový systém a archivovat záběry z něj, mi pan Mastný (radní, který má městskou policii na starosti) odpověděl zhruba: "žádný zákon nám to nezakazuje" (podotýkám, že pan Mastný je současně asistentem parlamentního poslance Horta - očekával bych proto, že tak elementární znalosti práva, jakože organizace můžou dělat výhradně to, co mají zákonem povoleno, by mohl znát.)

Položil jsem proto stejný dotaz následující pracovní den také písemně na Městkém úřadě a odpověď, kterou jsem teď dostal, byla docela kuriózní - umožňuje prý to vnitřní předpis, nazvaný "Směrnice pro kamerový systém ve městě Třebíči". (Vůbec nepochybuji o tom, že zavedení kamer snížilo kriminalitu - nepochybně by ji ještě více snížilo i to, kdyby městská policie odposlouchávala všechny telefony, prohlížela všechny dopisy, balíky a emaily, mohla kdykoliv bez vědomí majitele prošmejdit kterýkoliv byt či auto, získat výpisy z libovolného bankovního konta a každý pátý člověk by byl jejich tajným agentem - alespoň do doby, než každému z nás voperují pod kůži identifikační čip, jehož poloha se dá zjistit z družice. Ale napřed takovou pravomoc městské policii musí dát nějaký zákon.) Rozhodně se ale k tomuto tématu ještě někdy vrátím podrobněji.

No a poslední zajímavá novinka - náš pan starosta mě v místní kabelové televizi (jejím textovém zpravodajství) obvinil, že bych ji prý chtěl cenzurovat (vadí mi, že tam někdo může šířit pomluvy i naprosto anonymně - těžko se jim potom dá bránit). Nevím, jak na takovou souvislost přišel, ale přirovnává to ke sporu časopisu Reflex a ministra Březiny. Protože si ještě pamatuji, jak na obci cenzurovali dokonce i název místní rockové kapely (místo "Oplzlé návrhy" se v místním Zpravodaji mohla objevit jen zkratka "O.N.") připadá mi dost neuvěřitelné, že teď najednou starosta otočil o 180° a bije za bezbřehou svobodu projevu (navíc projevů ubohých anonymů). A už vůbec si nedovedu představit, že by někde u nás v Okříškách mohla být beztrestně zveřejněna politická karikatura - např. komiks, ve kterém by byl některý z našich zastupitelů zachycen, jak souloží se svou manželkou, přítelkyní či přítelem (viz onen Reflex). Ale třeba se mýlím...
07.11.2001
?subject=Předkrm listopad 2001'>Jaromír Suchý


přístupů od 18.4.2004: 4226

© Jaromír Suchý 1999 - 2015