Problém tunelování našich firem vyřešen (JPP)
Dva poslanci během jarního víkendového zahálení v parlamentním letovisku v Lipnici n.S. přišli na geniální myšlenku, jak jednou provždy vyřešit všechny problémy, vzniklé v souvislosti s tunelováním našich firem.
Napadlo je, že by k tomu bohatě stačilo nazvat věci pravými jmény. V tomto duchu připravili také malou novelu hospodářského zákoníku.
Na tiskové konferenci, kterou při té příležitosti v jídelně střediska svolali, názorně předvedli na příkladu běžné průměrně tunelované firmy, jak by to po případném přijetí jejich novely mohlo vypadat.
Současný stav:
Existuje průměrná česká akciová společnost Zlatý důl a.s., která patří státu, zabývá se těžbou, zpracováním a prodejem zlata a má z toho obrovské zisky, které končí ve státní kasičce. Protože se ale jistý vzdělaný pan Profesor z Prahy někde dočetl, že stát je nejhorší možný vlastník čehokoliv, skončil i Zlatý důl a.s. v kupónové privatizaci. Průměrný občan Novák si poté pomocí půjčky od banky (zařídí snadno za flašku slivovice spolužák ze ZŠ Franta) koupí např. 21% akcií a díky tomu (resp. díky roztříštěnosti ostatních akcionářů) dosadí sebe a své kamarády z hospody na všechna důležitá místa ve firmě. Následně veřejně vyhlásí, že některé činnosti ve firmě jsou málo efektivní, proto je třeba větší specializace a snižování přebujelé firemní administrativy (a báňské odbory mu za to ještě nadšeně zatleskají!).
V rámci "snižování administrativy" tedy pan Novák propustí všechny zaměstnance marketingového a prodejního oddělení (a obratem je zaměstnává ve své nové vlastní firmě, nazvané třeba Zlatý důl s.r.o.) a v rámci "specializace" se Zlatý důl a.s. začne zabývat pouze těžební činností (tedy dobýváním a zpracováním suroviny a rekultivací hlušiny). O to nejtěžší - tedy inkasování tučných zisků z prodeje zlata - už se bude starat právě Novákova specializovaná obchodní organizace - Zlatý důl s.r.o. Je snad zřejmé, že s.r.o. papírově nakupuje od "své" a.s. pouze neurčitý výrobek, nazvaný "lesklý kovový polotovar" za průměrnou cenu kovových polotovarů, ale zákazníkům po celém světě už jej samozřejmě bez jakékoliv úpravy prodává dál jako skutečné zlaté zlato.
Při tomto způsobu hospodaření přirozeně Zlatý důl a.s. pomalu chřadne a končí v likvidaci (a s ním pravděpodobně i banky, které mu na "neefektivní" výrobu dlouhou dobu půjčovaly), kdežto Zlatý důl s.r.o. utěšeně vzkvétá a postupně za babku zkoupí úplně vše, co kdysi patřilo původní a.s.
A jak to bude vypadat v případě přijetí poslaneckého návrhu?
Situace bude sice napohled naprosto stejná, ale jen do okamžiku, kdy si pan Novák zakládá svou vlastní s.r.o. Podle našich dvou poslanců by totiž každý musel název své firmy, do které bude přelévat majetek, vzniklý vykradením jiné firmy, povinně doplnit stanovenou zkratkou, např. T, TN, TNN, ZT, FT (vše je odvozeno od slova tunel a jeho anglického ekvivalentu tunnel, resp. z textu z tunelování či from tunneling). Pan Novák by tedy musel svou novou firmu nazvat třeba Zlatý důl TN s.r.o. Banky by pak věděly, že tato společnost je seriózní a solventní partner, kterému můžou kdykoliv půjčit a mají jistotu, že se jim peníze v pořádku vrátí. Firmám, které by žádnou ze zvolených přípon v názvu neměly, by postupně nepůjčil nikdo nic. Je pravda, že by přitom také zkrachovaly, ale daleko rychleji, a stát by tak ušetřil desítky miliard na podporu mizerně hospodařících bank.
Na tiskové konferenci se některý z novinářů také ptal, zda by nebylo jednodušší, kdyby podnikatelé byli povinni podobnou změnou názvu označit přímo firmu, kterou hodlají vytunelovat. To by podle poslanců prý ale bylo zbytečně administrativně náročné - je jich totiž asi desetkrát tolik, tzn. na jednu soukromou prosperující firmu průměrného českého tuneláře dnes připadá asi deset až jedenáct jiných, které už někdo vykrádá.
20.05.2000
?subject=Problém tunelování našich firem vyřešen (JPP)'>Agentura JPP
přístupů od 18.4.2004: 6053