Voříšek
občasník pro Okříšky a okolí
Základní informace | Mapa | Statistiky | Vyhledávání | Služby | Kontakt
Hlavní rubriky:
Komentáře  [80]
Místní zajímavosti [3]
Co se děje v okolí [1]
Dokumenty [16]
Blog [10]
Webtipy [1]
Věřte - nevěřte (JPP) [8]

Archiv Voříška
z let 1999-2003
[168]

Seznam serverů
z okolí Okříšek


Spřízněné stránky:
Můj Lanškroun
Náš Liberec
Nerátky.cz (Neratovice)
Novojičínský Samizdat
Otevřené Úvaly
Radniční listy (opozice K.Vary)

Další oblíbené stránky

Stránky, týkající se zajímavých kulturních aktivit z okolí:
Fru Fru
Klub B Třebíč
Jezerel Thc
Zámostí - festival v Třebíči

Hlavní strana > Archiv 1999 - 2003 > Předkrm

Předkrm červenec 2002

Milí čtenáři,

máme za sebou první letošní volby. Díky svéráznému českému internetovému projektu kompost.cz jsem se dozvěděl, že k této příležitosti voleb vznikly i unikátní "hudební" nahrávky telefonátu V. Klause. I když mají záznamy přes 1MB, stojí opravdu za to je stáhnout - nejkratší je zde.

Všechny slušné lidi asi musel vyděsit volební úspěch KSČM. V jednom z emailů, které jsem poté dostal, byl i návod, jak prý tuto stranu legálně zrušit. Stačí si údajně vzít jejich stanovy, slova "komunistický" nahradit slovem "fašistický" a zažádat si na min. vnitra o registraci nové Fašistické strany Čech a Moravy. Dá se očekávat, že tato strana nebude povolena, protože její stanovy budou v rozporu se zákony ČR. Na základě odmítnutí této registrace by pak údajně neměl být problém dosáhnout i zrušení registrace KSČM. Jen aby to už co nejdříve někdo udělal.

Volby jsou docela dobrou příležitostí k poznávání našeho okolí. Stejně jako při minulých krajských, i při těchto parlamentních jsem se nechal zlákat a nanominovat do okrskové komise do jedné vesničky z okolí Okříšek - tentokrát do Hvězdoňovic. Protože voličů je v takových malých obcích jen pár, zbývá při mnohahodinovém čekání na dalšího spousta času, abych se při rozhovoru s místními "komisaři" dozvěděl, jak se jim na jejich vesničce žije. Slavnostní atmosféru voleb tady dotvářelo, že začínaly a končily dechovkou z místního rozhlasu, ale ani to voliče příliš nepřitáhlo. Opravdové "zpestření" jsem zažil jen dvě: jedno byla slečna, která přišla se třemi občankami, a že "by jako chtěla volit i za rodiče", a druhé, že nám někdo v noci z pátku na sobotu ukradl státní vlajku, vyvěšenou na budově. (Místní chataři si pravděpodobně volební místnost spletli s dětským táborem, a neuvědomili si, že tady kvůli vlajce nikdo hlídku nedrží.) Ani jsme to policajtům nehlásili, protože starosta měl v šuplíku naštěstí ještě asi pět vlajek náhradních. Přiznám se, že bych považoval za docela nespravedlivé, když by viníka policie skutečně vypátrala, a on by kvůli své mladické nerozvážnosti mohl jít i do vězení (mohlo by to být totiž skutečně považováno za trestný čin maření voleb), zatímco taková opravdová škodná, jakou je třeba Zdeněk Ryšavý, který korektní průběh volební kampaně naprosto cílevědomě narušoval (a skutečně nereagoval ani na prosbu místopředsedy parlamentní ODA o nápravu), je samozřejmě "čistý".

(Pro případné zájemce o podobný výdělek či zážitek: za dva dny ve volební komisi dostanete 800Kč, po zdanění 680 - je to něco okolo 40 Kč/hod. + stravné. Svého člena může do volební komise jmenovat každá volební strana, takže se stačí obrátit na kteroukoliv z těch menších, a máte jistotu, že vás tam ochotně dají, a ještě jim uděláte velkou radost, protože je to pro ně v oné vsi obrovská bezplatná reklama. Pokud by vám ovšem šlo jen o ten výdělek, je výhodnější, než členství ve volební komisi, roznášení volebních lístků, kdy je "mzda" 3Kč/sadu lístků. Tuto lukrativní činnost ale většinou každý starosta dohodí svým nejbližším kamarádům. V Okříškách to např. letos dostali naši pionýři, jejichž je starosta vedoucím. 4 tisíce, získané snadno za jedno odpoledne, je jistě docela příjemný příspěvek na jejich činnost.)

Ještě přidám tip na knihu, kterou jsem měl vypůjčenou z knihovny (vyšla v tak malém nákladu, že se asi ani nikde v obchodech neobjevila) - je to Slovník valašského nářečí od Silvestra Kazmíře - ISBN 80-903010-1-0. Obsahuje 18 000 valašských slov a je doplněn i přehledem valašské mluvnice a valašskými příslovími a úslovími. Jenom úplně namátkou ze slovníku:

čáčvara nemotora
géganec rána
horečka lesík, kopeček
končitý špičatý
koprdéka koberec
šlajpčuchy brusle
šuchta žena líná, pomalá
vyčvandrať sa vykoupat se
živé stříbro rtuť
už je jak snop   je opilý

Není to krásné nářečí? Jen škoda, že už zaniká.

Z Ministerstva financí mě docela potěšili, protože podle jejich dopisu by mého příznivce Mališe alespoň na chvíli jeho choutky měly určitě přejít.

Tak, hezké prázdniny.
01.07.2002
?subject=Předkrm červenec 2002'>Jaromír Suchý


přístupů od 18.4.2004: 4756

© Jaromír Suchý 1999 - 2015