Voříšek
občasník pro Okříšky a okolí
Základní informace | Mapa | Statistiky | Vyhledávání | Služby | Kontakt
Hlavní rubriky:
Komentáře  [80]
Místní zajímavosti [3]
Co se děje v okolí [1]
Dokumenty [16]
Blog [10]
Webtipy [1]
Věřte - nevěřte (JPP) [8]

Archiv Voříška
z let 1999-2003
[168]

Seznam serverů
z okolí Okříšek


Spřízněné stránky:
Můj Lanškroun
Náš Liberec
Nerátky.cz (Neratovice)
Novojičínský Samizdat
Otevřené Úvaly
Radniční listy (opozice K.Vary)

Další oblíbené stránky

Stránky, týkající se zajímavých kulturních aktivit z okolí:
Fru Fru
Klub B Třebíč
Jezerel Thc
Zámostí - festival v Třebíči

Hlavní strana > Archiv 1999 - 2003 > Jednohubky

Jednohubky duben 2001 - březen 2003


Všechny veřejné funkce by měly být omezeny jen na dvě volební období
Není zvláštní, že je doba prezidentování omezena na dvě funkční období, ale přitom funkce starostů, primátorů, hejtmanů, ministrů atd. nijak časově omezeny nejsou? Cožpak to není naprosto obdobné? Sedí-li někdo na takové židli např. patnáctý rok, bude z něj zaručeně vyzařovat energie jako z tisíckrát převařeného pytlíku čaje.
(30.3.2003)

 


Co takhle zavést i záporné volby?
Volební účast by se dala možná snadno zvýšit zavedením "záporných" hlasů: volič by měl jeden hlas pro nějakou stranu a jeden hlas proti (záporný, za který by se např. půl "hlasu" někomu odečítalo). Je s tím sice spojeno riziko, že by tak mohla překvapivě vyhrát nějaká malá strana jen proto, že o ní nikdo nic neví, ale obrovskou výhodu: mohl by to být naprosto legální způsob vytlačení KSČM z veřejného života.
(tento nápad není můj - od jeho autora, který si nepřeje být jmenován, jsem jej koupil za čokoládu, ale já ho nabízím ostatním zdarma)
(24.5.2002)

 


Jak ušetřit podnikům peníze
Od letošního roku musí i ta nejmenší vesnička poskytovat informace o sobě také prostřednictvím internetu. Jestliže to dokážou často neuvolnění funkcionáři z chudých obcí, nevím, proč by totéž pravidlo nemohlo platit i pro akciové společnosti. Až tedy budou poslanci opět novelizovat Obchodní zákoník, mohli by tam klidně přidat i povinnost a.s. informovat o všem své akcionáře prostřednictvím vlastních www stránek (adresa by byla uvedena ve stanovách společnosti). Postupně by to mohlo nahradit i ne právě laciné povinné inzeráty v celostátním tisku.
(17.2.2002)

 


Neměly by se zdanit i režijní jízdenky?
Stát chladnokrevně daní jakýkoliv příjem či možnou výhodu: zdědil jsi? zaplať daň! dostal jsi větší dar? zaplať daň! používáš i soukromě služební auto? zaplať daň! máš peníze v bance? zaplať daň z úroků! Z neznámých důvodů ale existují výjimky z tohoto danění jakékoliv potenciální výhody: proč by třeba neměli platit daň i železničáři za své režijní jízdenky, které jim umožňují cestování vlakem zdarma, nebo piloti a letušky, kteří si můžou občas zdarma někam zaletět? U vlaků je vyčíslení potenciálního příjmu z vlastnictví režijní průkazky jednoduché - má nejméně hodnotu tzv. síťové jízdenky, která našince stojí asi 3000Kč měsíčně. 15% daň z příjmu za tyto jízdenky by tedy mohla být zhruba 450 Kč měsíčně a za statisíce železničárů a jejich rodinných příslušníků by si stát ročně přišel možná i na miliardu...
(7.2.2002)

 


Znojemské víno ročníku 2001 je hnusné
Zatímco se dnes - v pátek 14. září - všichni slušní lidé připojili smutkem ke vzpomínce na tragédii v New Yorku, ve Znojmě nám ukázali, že Češi, resp. Moravani, jsou někdy schopni celému světu plivnout do tváře. K celosvětové pietě se totiž "vtipně" připojili radostným zpěvem a tanci při svém Vinobraní. ("Lidi se na to tak těšili, že jsme to přece nemohli zrušit", prozradil v Českém rozhlase jeden z organizátorů.)
(14.9.2001)

 


Spam mimo zákon!
Udělejte, milí čtenáři, jeden dobrý skutek pro rozvoj českého internetu: navštivte příležitostně svého poslance či senátora a pokuste se jej přesvědčit, aby při příští novelizaci trestního zákoníku zařadili mezi trestné činy i spam (tj. nevyžádanou reklamní emailovou poštu). Budou se jistě bránit, jako že omezování reklamy je omezování svobody podnikání, ale nedejte se. Jako protiargument by vám mělo bohatě stačit to, že normální reklamu financuje ten, kdo ji zadal, kdežto spam platí všichni ti, kdo jej naprosto nedobrovolně přijímají.
(15.7.2001)

 


Značky s textem "Zákaz skládky" by měly být odstraněny a zakázány
Občas je kolem našich měst a vesnic na okraji silnice nebo rokle vidět zapíchnutá tabulka s textem "Zákaz skládky", někdy i s dodatkem "pod pokutou xxx korun". Smůla ale je, že právě taková tabulka může v někom, kdo se potřebuje zbavit svých odpadků, vyvolávat falešnou iluzi, že všude jinde - tj. tam, kde už žádná cedulka není (v příští zatáčce, v další rokli atd.) - je snad černá skládka povolena.
(6.5.2001)

 


Bič na hlídací psy demokracie
Uvítal bych, kdyby se uzákonilo, že bude trestné, pomůže-li profesionální novinář svým mlčením či mlžením dočasně ututlat nějakou špinavost (např. se škodou nad milión korun) o které se prokazatelně dozví.
(2.4.2001)

02.04.2003
?subject=Jednohubky duben 2001 - březen 2003'>Jaromír Suchý


přístupů od 18.4.2004: 5152

© Jaromír Suchý 1999 - 2015