Voříšek
občasník pro Okříšky a okolí
Základní informace | Mapa | Statistiky | Vyhledávání | Služby | Kontakt
Hlavní rubriky:
Komentáře  [80]
Místní zajímavosti [3]
Co se děje v okolí [1]
Dokumenty [16]
Blog [10]
Webtipy [1]
Věřte - nevěřte (JPP) [8]

Archiv Voříška
z let 1999-2003
[168]

Seznam serverů
z okolí Okříšek


Spřízněné stránky:
Můj Lanškroun
Náš Liberec
Nerátky.cz (Neratovice)
Novojičínský Samizdat
Otevřené Úvaly
Radniční listy (opozice K.Vary)

Další oblíbené stránky

Stránky, týkající se zajímavých kulturních aktivit z okolí:
Fru Fru
Klub B Třebíč
Jezerel Thc
Zámostí - festival v Třebíči

Hlavní strana > Archiv 1999 - 2003 > Masíčko

Jenom maličká mezera ve volebním zákoně 130/2000Sb.?

Volební zákon pro volby do zastupitelstev krajů přinesl jednu novinku, která dříve nebývala - podle §41 odst. (4) mají předsedové okrskových volebních komisí za povinnost bezprostředně po volbách zaslat jejich výsledky i těm stranám, které neměly v komisi zastoupení.

Předpokládám, že původ tohoto ustanovení může být ve snaze Demokratické unie z roku 1996 - tehdy tato strana varovala, že lze šikovným zásahem do počítačového programu pro zpracování volebních výsledků vytvořit právě takové výsledky, jaké bude chtít tvůrce tohoto programu. DEU tehdy chtěla možností nezávislé kontroly zpracováním výsledků ze všech jednotlivých okrskových komisí zabránit podobné manipulaci s výsledky voleb.

Shodou okolností se mi stalo, že jsem byl vylosován předsedou jedné okrskové volební komise pro blížící se volby. Na školení, které pro nás pořádal okresní úřad minulý týden v Okříškách, jsem se proto těch, kteří nás školili, ptal, proč jsme ve stohu papírů k volbách nedostali také nějaký formulář pro výsledky voleb, který bychom měli poslat stranám, které v naší komisi nejsou zastoupeny (v zákoně uvedený termín "výsledek hlasování" lze totiž vykládat velmi široce - od součtu hlasů pro danou stranu, přes přehled s hlasy pro všechny strany až po detailní výsledky všech stran i s preferenčními hlasy). Navíc jednotný tiskopis by nepochybně pomohl i těmto stranám se zpracováním výsledků. Ale zdá se, že právě to - tedy pomáhat stranám s případnou kontrolou volebních výsledků - není prioritou organizátorů voleb.

Příslušná pracovnice Okresního úřadu v Třebíči nás totiž uklidňovala, že si nemáme z neexistence vhodného formuláře dělat těžkou hlavu. Když volebním stranám, které v komisi nebudou zastoupeny, nepošleme nic, zaručeně se nám nemůže nic stát, protože za to podle tohoto zákona stejně žádné sankce nejsou!
02.11.2000
?subject=Jenom maličká mezera ve volebním zákoně 130/2000Sb.?'>Jaromír Suchý


přístupů od 18.4.2004: 5106

© Jaromír Suchý 1999 - 2015