1) Lidi si neradi zvykají na něco nového, proto je snad samozřejmé, že převezmete celkový vzhled stránky od některého z nejnavštěvovanějších serverů či z některé stránky s podobným obsahem. Aby vás nikdo nemohl obvinit, že jste to ukradli, je dobré změnit alespoň jednu z použitých barev.
2) Ještě jednou opakuji, že si lidi opravdu neradi zvykají na něco nového - ne aby vás proto někdy napadlo vytvářet (či si nechat dělat) nějaké nové obrázky či animace! Vždyť už je jich tolik krásných volně dostupných hotových - třeba v žebříčku TOP150. Co třeba tento psík?
No uznejte, dokáže něco oživit např. vaši novou stránku pro chudobinec "Šťastný domov" lépe?
3) Řeči, že by stránka neměla přesáhnout 30, max. 50kB, jsou zásadní omyly lidí, kteří se chtějí stát brzdou pokroku. Nevěřte tomu! Čím více kB bude stránka mít, tím lépe. Protože se velké stránky pomalu načítají, nutí to všechny investovat do novějších programů, počítačů, serverů, pevnějších linek atd. Tím, že o tyto produkty stoupne zájem, vzroste jejich výroba, díky litému konkurenčnímu boji se zvýší kvalita a sníží ceny, a vy tak svou zdánlivě nesmyslně velkou www stránkou výborně přispějete k rozvoji techniky a především internetu!
4) Nejdůležitější na stránce je pochopitelně informace, že jste ji vytvořili právě vy. Protože ale označení "vytvořil Josef Novák" není příliš přitažlivé, musíte si vymyslet fiktivní firmu, pod jejíž hlavičkou budete vystupovat, např. DIGITAL MASTERS či INTERNET KINGS. Samozřejmě logo této vaší "firmy" na stránce nesmí být menší než 20kB.
5) Jestliže vám nějaký návštěvník napíše, že nefungují odkazy mezi vašimi stránkami, či někde chybí obrázky, které na stránce měly být, rozhodně mu za to neděkujte (byl to stejně jenom další blbec, který nepochopil, že tyto drobnosti mají dodat stránkám originální kouzlo a půvab vaší osobnosti), ale hned si nastavte jeho adresu do svého poštovního programu na automatické odstraňování, aby vás už ani nikdy příště nemohl otravovat.
6) Je úplná blbost kontrolovat na stránkách pravopis či to, aby vám nezůstávaly na koncích řádků jednopísmenné předložky. Přiblížíte se tím stylu dnešních tištěných novin! A když se někdo ozve, odpovězte mu třeba, že by si měl pohovořit s tvůrci standardů HTML (na ty se dá hodit všechno). A samozřejmě adresu takového hnidopicha - viz závěr pravidla č.5.
7) Nepřehánějte to s učením se všech HTML tagů. Dnes, kdy už jsou běžně dostupné vizuální nástroje (každý si přece může stáhnout crack na nějaký ten Dreamweaver či HotDog), není nad to, mít stránku neustále před očima tak, jak bude vypadat, a tedy plně pod kontrolou. (Pokud jste takoví magoři, že ani nevíte, co je crack, či je na internetu neumíte najít, stáhnout nebo použít, ještě pořád vám zbývá FrontPage Express, který získáte při plné instalaci IE.)
8) Nesmí vás ani napadnout brát ohled na nějaké standardy HTML nebo rozdílné prohlížeče. Bill G. vytvořil vždy to nejlepší, a protože chceme být všichni také nejlepší a tak bohatí jako on, musíme používat jen a pouze poslední versi jeho IE a aplikovat co nejvíc novinek, jejichž podpora se v této verzi objevila. I kdybyste nic z toho nebyli schopni využít, určitě najdete něco, co jiné prohlížeče nepodporují. Co zkusit pro začátek třeba běžící text? (Uživatelům Netscape se omlouvám, že místo následujícího řádku vidí prd.)
Jestliže se vám podaří narvat na stránku alespoň tři takové proužky, získá zaručeně dynamiku a sílu. Uvidíte!
Pohrdat tím dokáží jen primitivové, kteří si nejsou schopni ani nainstalovat IE. A od těch raději dál!
9) Toho, pro koho stránky vytváříte, musíte přesvědčit, že nejlepším místem pro umístění oficiálních stránek firem, institucí, obcí či měst jsou samozřejmě free servery typu Mujweb či Geocities a nějaká registrace domény by byla jen zbytečně vyhozenými penězmi (bude daleko lepší, když přidají vám). Důvod je jednoduchý - free servery mají obrovské množství stránek, čili obrovské množství návštěvníků, kteří se při vypisování dlouhého názvu některé stránky se sedmi lomítky mohou splést a omylem zadat právě tu vaši adresu.
Pokud váš zákazník přesto trvá na tom, že svou stránku na free serveru mít nechce, musíte mu zajistit, aby měl v adrese alespoň jeden znak, který si 3/4 uživatelů nejsou schopny bez pomoci z klávesnice zadat, např. tuto ladnou vlnovku: ~ (odborníky nazývanou "tilda"). Díky problémům s jejím psaním si takovou adresu všichni návštěvníci velice dobře pamatují, popř. - aby ji nemuseli psát podruhé znova, zařadí si ji hned ve svém prohlížeči mezi své nejoblíbenější.
10) Rozhodně vás nesmí trápit, že na vámi vytvořené stránky nikdo nechodí. Kvůli tomu to přece neděláte - hlavně, že jste dostali včas zaplaceno.
Pokud se těmito zásadami nebudete bezezbytku řídit, bude z vás i nadále pouze obyčejný WEBSLAVE!
20.02.2000
?subject=Desatero opravdového webmastera'>Jaromír Suchý