internetové jsem si všiml jen díky rozhovoru s její vítězkou Jasnou Sýkorovou, který vyšel ve středu (29.11.) v Lidových novinách.">
Voříšek
občasník pro Okříšky a okolí
Základní informace | Mapa | Statistiky | Vyhledávání | Služby | Kontakt
Hlavní rubriky:
Komentáře  [80]
Místní zajímavosti [3]
Co se děje v okolí [1]
Dokumenty [16]
Blog [10]
Webtipy [1]
Věřte - nevěřte (JPP) [8]

Archiv Voříška
z let 1999-2003
[168]

Seznam serverů
z okolí Okříšek


Spřízněné stránky:
Můj Lanškroun
Náš Liberec
Nerátky.cz (Neratovice)
Novojičínský Samizdat
Otevřené Úvaly
Radniční listy (opozice K.Vary)

Další oblíbené stránky

Stránky, týkající se zajímavých kulturních aktivit z okolí:
Fru Fru
Klub B Třebíč
Jezerel Thc
Zámostí - festival v Třebíči

Hlavní strana > Archiv 1999 - 2003 > Masíčko

Kdo je vlastně skutečným vítězem soutěže Miss Internet?

Nesleduji moc báječné soutěže okouzlujících krasavic a té internetové jsem si všiml jen díky rozhovoru s její vítězkou Jasnou Sýkorovou, který vyšel ve středu (29.11.) v Lidových novinách.

Prozradila tam mj. na sebe, že své presentační stránky chystala v programech Homesite a Flash. V pátečním (1.12.) rozhovoru na internetovém Živě k nim přidala ještě Dreamweaver. Pro informaci těch, kteří nemají přehled o cenách podobných produktů:

HomeSite = 100$
Macromedia Flash = 350$
Dreaweaver = 400$
(za tyto ceny jsou k mání např. v Yahoo! Shopu a nezahrnují tedy dopravu, clo a DPH)

Podle rozhovoru v lidovkách to vypadalo, že s webdesignem slečna Sýkorová začala až někdy v době přihlášení do soutěže (v jejím případě konkrétně letos červnu). Přiznám se, že mi přišlo docela neuvěřitelné, že nějaká normálně zaměstnaná dívka přijde na nápad vyzkoušet si, jaké je to dělat webové stránky, vezme jen tak halabala ze svého prasátka 35 tisíc a koupí si za ně uvedené programy. To muselo být ale opravdu zapálení pro věc!

Protože ve mně ale přece jen zahlodal červíček pochybností, poslal jsem jí na adresu, uvedenou na její oficiální stránce, e-mailem tento dotaz:

Mohla byste mi napsat, zda jste si programy, pomoci kterych jste svoje soutezni stranky vytvarela, koupila?

Zde je její odpověď (z 1.12.):

Jsem pravidelnym ctenarem casopisu Internet a oni je meli jako freeware na CD (na urcitou dobu) pridanych k casopisu. Myslim, ze primo u  nich prodavaji i starsi cisla.

Svatozář byla nenávratně pryč.
Slečna Jasna je novinářka a mj. se ve své práci zabývá i otázkami legálnosti používaných programů, např. zde na Lupě, proto mě překvapilo, že ani netuší, co je to freeware a že její nejoblíbenější programy do této kategorie zrovna nespadají. Obtěžoval jsem ji sice ještě dalším dotazem, ale raději už ani nebudu prozrazovat, jak to dopadlo, abych čerstvé vítězce nekřivdil. Na anketní otázky na Živě, týkající se oblíbených programů, totiž odpovídaly i ostatní finalistky velmi, velmi podobně.

Napadlo mě, že bych se mohl podívat na podmínky této missí soutěže, jestli organizátoři náhodou osvíceně po účastnicích nepožadovali i legálnost programů, použitých k tvorbě soutěžních presentací - šlo přece jenom o komerční akci (mj. o docela hodnotné ceny - navíc jedním z hlavních sponzorů byl největší bojovník proti počítačovým pirátům Microsoft) a asi by se ve vlastním zájmu měli vyvarovat případných trapasů, vzniklých např. tím, že by někdo škodolibý vítězky bonznul na udavačský server zatepla.cz a holky by pak mohly splakat nad výdělkem.

Pravidla soutěže mi ale docela vyrazila dech. (Pokud už nejsou dostupná, zde je kopie stránky s pravidly z roku 2000). Ani ne tím, že tam o programech nic není, ale jestliže to měla být soutěž pro nejinteligentnější dívky na českém internetu a přitom všechny účastnice (celkem 145) dobrovolně souhlasily, že se na rok stanou rukojmím pana Fikáčka - například tím, že jim nevadí, aby neomezeně čenichal v jejich e-mailech, nebo mu automaticky odváděly 30 procent ze všech svých komerčních příjmů zprostředkovaných přes internet (naprosto bez ohledu na to, jestli v soutěži nakonec třeba skončily na úplně posledním místě), jsem z jejich "inteligence" smutný. Jestliže si takhle pan Fikáček dokázal kolem prstu omotat ty nejchytřejší dívky, už si vůbec nedovedu představit, čím se pod jeho vlivem stávají ostatní, které jsou inteligentní pouze průměrně a podprůměrně. Otrokyněmi?

Pana Fikáčka, "majitele" celé soutěže, jsem svým dotazem, jestli by nebylo spravedlivější v příštím roce podmínit tvorbu soutěžních webových presentací soutěže Miss Internet legálně používanými programy, zaskočil natolik, že mi od 1. do 7.12. nebyl schopen odpovědět. Netušil jsem, že by to pro majitele menzovního IQ mohla být až tak těžká otázka.
07.12.2000
?subject=Kdo je vlastně skutečným vítězem soutěže Miss Internet?'>Jaromír Suchý


přístupů od 18.4.2004: 5074

© Jaromír Suchý 1999 - 2015