Voříšek
občasník pro Okříšky a okolí
Základní informace | Mapa | Statistiky | Vyhledávání | Služby | Kontakt
Hlavní rubriky:
Komentáře  [80]
Místní zajímavosti [3]
Co se děje v okolí [1]
Dokumenty [16]
Blog [10]
Webtipy [1]
Věřte - nevěřte (JPP) [8]

Archiv Voříška
z let 1999-2003
[168]

Seznam serverů
z okolí Okříšek


Spřízněné stránky:
Můj Lanškroun
Náš Liberec
Nerátky.cz (Neratovice)
Novojičínský Samizdat
Otevřené Úvaly
Radniční listy (opozice K.Vary)

Další oblíbené stránky

Stránky, týkající se zajímavých kulturních aktivit z okolí:
Fru Fru
Klub B Třebíč
Jezerel Thc
Zámostí - festival v Třebíči

Hlavní strana > Archiv 1999 - 2003 > Masíčko

U Diderotů neví, co je to spam?

(aneb Spam šířený s podporou státu)

Možná už jste slyšeli o encyklopedii Diderot, kterou si můžete zakoupit i na 2xCD. Dostali jsme ten "skvost" na Vánoce, a tak ji už celkem znám (zhodnocení kvality encyklopedie možná ale až někdy jindy). Přestože jsme se u firmy, která ji vydala, k odběru žádné reklamní pošty neregistrovali, obšťastnila nás minulý týden sprška spamů od jejich jihlavského dealera pana Vaňka s atraktivní velikonoční nabídkou (email už byl ve formátu HTML - zajímavá je na něm i originální tabulka ve tvaru GIF). Totéž nám přišlo na tři různé adresy.

Polekal jsem se, kde ty adresy pan Vaněk mohl získat (přiznám se, že mě v první chvíli napadlo, že si je při troše "šikovnosti" možná mohl program encyklopedie v průběhu chodu počítače přečíst sám ze souborů mého poštovního klienta a v průběhu připojení na internet je nepozorovaně prozradit na "patřičná místa") a tak jsem se jej na to pro jistotu zeptal. Tady je jeho odpověď:

Vasi adresu jsem vzal na Vasich strankach. Obcas se radim do rad Vaseho ctenarstva, takze mam Vase stranky v cache. Zrejme se mi podarilo Vase stranky zkopirovat do adresare s html formulari, ve kterych se zapisuji zajemci o  informace o sluzby a produkty firmy Diderot. Script, ktery selektuje mailove adresy asi vybral i Vasi. Timto se omlouvam za svoji nepozornost. Vas mail byl vyrazen z naseho maillistu.

Hleďme, jak se dneska získávají dušičky. Prostě se udělá nějaký script, který z www stránek "selektuje mailové adresy" a je to. A že by se tak napřed laskavě zeptali, jestli dotyčná oběť o zařazení do nějakého maillistu vůbec stojí, je zřejmě ani nenapadne. (A jestě nevysvětleny zůstávají stejně další dvě adresy, které ve Voříškovi určitě nikde nejsou.)

Zkusil jsem si schválně vyzkoušet, jestli encyklopedie Diderot zná slovo "spam", ale ani na CD, ani na www verzi o tom dočista nic neví. (Encyklopedie má přitom jak na přebalu CD, tak na www, honosný podtitul "Všechno, co potřebujete vědět". O spamu tedy její autoři zřejmě usuzují, že o něm nic vědět nepotřebujeme.)

Ve Světě Namodro jsem našel jedno poněkud jednostranné hodnocení této encyklopedie. Článek je zajímavý jenom z jednoho důvodu - zmiňuje se o tom, že vydavatelé obdrželi na masové rozšíření svého klenotu jistou státní podporu (z "národního programu pro vzdělanost"). A tak zatímco jinde v nejvyspělejším světě už se stává spam trestným činem, u nás jeho pachatele stát ještě finančně podporuje...
19.04.2001
?subject=U Diderotů neví, co je to spam?'>Jaromír Suchý


Doplňující informace a poznámky:
Zdá se, že nechutné praktiky jihlavského zastoupení firmy Diderot asi nemají žádných hranic. Přestože mi - jak jste si ostatně sami mohli přečíst - pan Vaněk sliboval, že moje adresa byla vyřazena z jejich maillistu, dnes mi opět přišel obtěžující email s reklamou na jejich báječné počítače.
3.5.2001


přístupů od 18.4.2004: 6128

© Jaromír Suchý 1999 - 2015