Voříšek
občasník pro Okříšky a okolí
Základní informace | Mapa | Statistiky | Vyhledávání | Služby | Kontakt
Hlavní rubriky:
Komentáře  [80]
Místní zajímavosti [3]
Co se děje v okolí [1]
Dokumenty [16]
Blog [10]
Webtipy [1]
Věřte - nevěřte (JPP) [8]

Archiv Voříška
z let 1999-2003
[168]

Seznam serverů
z okolí Okříšek


Spřízněné stránky:
Můj Lanškroun
Náš Liberec
Nerátky.cz (Neratovice)
Novojičínský Samizdat
Otevřené Úvaly
Radniční listy (opozice K.Vary)

Další oblíbené stránky

Stránky, týkající se zajímavých kulturních aktivit z okolí:
Fru Fru
Klub B Třebíč
Jezerel Thc
Zámostí - festival v Třebíči

Hlavní strana > Archiv 1999 - 2003 > Masíčko

Víte, co je Dallagova metoda?

(aneb co je teď na českém internetu skutečně "cool")

Je veřejným tajemstvím, že internet využívají v hojné míře takoví ti "jánošíkovští" dobrodinci, kteří bojují proti velkým a bohatým firmám a jejich přemrštěným cenám programů tím, že zveřejní, jak se dá nabourat jejich ochrana, popř. na internetu zveřejní plnou verzi programu, který si okopírovali někde v práci nebo ve škole. I když porušovat autorská práva jistě není hezké ani omluvitelné, nijak masově se proti tomu veřejně nevystupuje, protože všem je jasné, že např. na finanční poměry našich domácností jsou skutečně některé programy docela předražené. To, co jsem se dozvěděl tento týden, je ale úplně jiná káva.

Ve středu mi přišel email od provozovatele serveru www.redboss.cz:
... Provozuji stranky www.redboss.cz. Delam je zadarmo a nejsou komercni. Proto mi dnes docela prekvapilo, kdyz jsem nasel na CD casopisu mobil akcni nabidku stranek www.coolspace.cz. Kdyz jsem se totiz podival do jejich sekce SMS, byla tam naprosto stejna sekce jako jsou Nokia SMSky u me, ale PLACENA!!! Vim, ze se v tomto vyznate a proto Vas zadam o pomoc popripade napsanim masicka na tema "Komercni Web krade obsah Freewebu!"...
Podíval jsem se proto na oba servery a skutečně - na obou jsou stejné žertovné SMS-ky, dokonce i stejně očíslované, tzn. že např. soubor s animací "52.gif" na redboss.cz odpovídá "300052.gif" na coolspace.cz.

Jediný rozdíl je v uspořádání a ceně (redboss je má roztříděny podle kategorií a zdarma, coolspace všechny dohromady a za peníze). Redboss navíc - kromě možnosti rozesílání - umožňuje kontrolu toho, co odesíláte, protože si můžete zkontrolovat, jak by zpráva vypadala, kdybyste ji ťukali do klávesnice mobilu ručně.I když na samotné texty SMS-ek by se asi obtížně uplatňovala autorská práva, na vytvořenou grafickou simulaci toho, jak bude SMS-ka vypadat na displeji mobilu, jako je např. tatouž ale zcela nepochybně ano.

Jsou tedy možné tři varianty, jak k celé situaci došlo:

1) animované ikony i texty SMS vytvořili na serveru redboss, a protože obojí je tam volně dostupné, snadno si to odtamtud Dallago okopíroval i se všemi chybami, které tam byly

2) animované ikony i texty vytvořil Dallago, ale protože na coolspace texty SMS k jednotlivým animovaným obrázkům nejsou veřejně dostupné, museli by si je pro redboss

a) buďto všechny (jednu po druhé) od coolspace z internetu koupit a nechat si poslat na svůj mobil a poté kvůli svým stránkám ručně přepsat do odeslatelného stavu (proti této variantě však stojí zásadní ale: není poněkud absurdní, že by za to napřed redboss zaplatil plnou cenu a pak to nabízel ostatním zdarma s větším komfortem, než jaký je na coolspace?)

b) nebo podle těch animovaných obrázků redboss ručně texty SMS sestavil (a všechny chyby, které v některých animacích jsou, by do těch odesílatelných textů zcela záměrně udělal taky)Obrátil jsem se následujícím dotazem na provozovatele coolspace.cz:

Dobrý den,
provozoval serveru redboss.cz mě upozornil na to, že ve Vaší nabídce coolspace.cz jsou zábavné SMS, které pochází z jeho serveru, aniž by Vám k tomu udělil souhlas, navíc - zatímco on je nabízí zdarma, Vy za ně chcete platit.
Jaké je Vaše stanovisko k této informaci?

a dostal následující odpověď (pravděpodobně od jednatele společnosti Mobil Group s.r.o., Davida Dallago)

Vážený pane, necítíme žádnou povinnost Vám sdělovat naše stanovisko k
této záležitosti a je to čistě věcí naší a zmíněného pána, který svá
tvrzení musí nejprve doložit, protože tohle může říci (a obvinit
někoho) opravdu každý.

Pokud jde o ruznou cenu stejných služeb, říká se tomu tržní
hospodářství a smluvní ceny. My sms posílat zdarma prostě neumíme.
A pokud někdo provozuje služby, které dotuje z jiných zdrojů a
snižuje tak ceny, říká se tomu Dumping a je to nekalá soutěž.
Jen málo služeb lze provozovat opravdu zadarmo a na tohle je třeba
HW, SW, internet, atd. a to zadarmo rozhodně není (ani mych 15min.
zivota a pripojeni na internet, abych Vam ted odpovidal).

Vas Coolspace.
Takže doufám, milí čtenáři, že už chápete, co je teď na českém internetu "cool" - seberete bez souhlasu autora někomu to, co je chráněno autorským zákonem a co nabízí zdarma, službu trochu zhoršíte, a budete ji dál nabízet za peníze jako svoji - tomu se říká tržní hospodářství a smluvní ceny. Také doufám, že se pro takovéto jednání brzy vžije podle jejího vynálezce i označení "Dallagova metoda".
20.10.2002
?subject=Víte, co je Dallagova metoda?'>Jaromír Suchý


Doplňující informace a poznámky:
(Cool se dá přeložit do češtiny nejméně dvaceti způsoby, ale ve slangové mluvě je to především něco hezkého, příjemného či "v pohodě".)


přístupů od 18.4.2004: 5425

© Jaromír Suchý 1999 - 2015