Voříšek
občasník pro Okříšky a okolí
Základní informace | Mapa | Statistiky | Vyhledávání | Služby | Kontakt
Hlavní rubriky:
Komentáře  [80]
Místní zajímavosti [3]
Co se děje v okolí [1]
Dokumenty [16]
Blog [10]
Webtipy [1]
Věřte - nevěřte (JPP) [8]

Archiv Voříška
z let 1999-2003
[168]

Seznam serverů
z okolí Okříšek


Spřízněné stránky:
Můj Lanškroun
Náš Liberec
Nerátky.cz (Neratovice)
Novojičínský Samizdat
Otevřené Úvaly
Radniční listy (opozice K.Vary)

Další oblíbené stránky

Stránky, týkající se zajímavých kulturních aktivit z okolí:
Fru Fru
Klub B Třebíč
Jezerel Thc
Zámostí - festival v Třebíči

Hlavní strana > Archiv 1999 - 2003 > Horácký salám

Jak v Okříškách řešíme problémy s komunálními odpady I.

To jenom v českých filmech se problém komunálních odpadů redukuje na to, že jej vždy vyřeší nějaký kladný hrdina tím, že se obětuje a "vynese koš". Stále více lidí ale už začíná na vlastní kůži pociťovat, že tím problémy s odpady nekončí, ale naopak začínají.

Až do loňského léta to u nás bývalo tak, že kdo ji měl, platil v inkasu paušální částku za "vlastnictví" jedné popelnice (40Kč/měsíčně) a na každé vyprázdnění se ještě musela zakoupit známka (12Kč), která se na popelnici před svozem nalepila (ti, kterým se nechtělo lepit jednotlivé známky, si mohli koupit a nalepit zvláštní známku na delší období). Tento systém fungoval ke všeobecné spokojenosti (alespoň z hlediska obyčejných občanů) několik let. Každý věděl, že když se bude "obtěžovat" třeba nakupovat nápoje ve vratných obalech, separovat z odpadu papír či plechovky (do sběru), sklo (do kontejneru) či biologické zbytky (na kompost), vrátí se mu to mj. v tom, že bude muset nakupovat méně známek za vyvážení popelnic.

Protože si ale úředníci z naší obce nebyli schopni poradit s problémovými domácnostmi, které žádnou popelnici neměly, a odpadků se zbavovaly, jak umí - viz okolní lesy - je teď všechno jinak. Máme vyhlášku č. 3/98 o nakládání s odpady na území obce a každý řádný občan také doma "Smlouvu o svozu, uložení a likvidaci komunálního odpadu z domácností", kde se obec zavazuje, jak se bude o odpady starat, a za to jí hezky občané zaplatí paušálně (220Kč/osobu/rok) podle počtu osob, přihlášených k trvalému či přechodnému pobytu, bez ohledu na to, kolik odpadu skutečně vyprodukují. Předpokládám, že kdo se snažil minimalizovat své odpady dříve z přesvědčení, bude to dělat i nadále, ale pro toho, kdo to dělal, aby pár korun ušetřil, je nový způsob placení dokonalým výsměchem.

Docela v souladu s tím je i zbytek uvedené smlouvy - jako za starých časů, kdy byl úřad nade vše - jsou sankce za její porušování pouze jednostranné. Pochopitelně, že za nedodržení smlouvy (tj. včasné neplacení) bude potrestán pouze občan. Obec Okříšky, přestože polovinu z toho, k čemu se ve smlouvě zavazuje (mj. zajistí stanoviště pro ukládání nebezpečných složek odpadu a ukládání objemného odpadu), zatím neplní (s výjimkou jediného propagačního svozu nebezpečných odpadů pár dní vloni před volbami), postižena samozřejmě nijak nebude a cenu za své služby také nesníží. Ba právě naopak.

Už po půl roce se ukazuje naprostá nevýhodnost nového systému jak pro občany, tak pro obec. Jediný kladný vliv, který mohl nový systém mít - totiž že by neměly v okolí vznikat další černé skládky, když už je odpad vlastně "zadarmo" v ceně paušálních poplatků, se nějak nedostavil. Titéž lidé, kteří i předtím neměli popelnici, ji totiž nemají stále, protože ji "nepotřebují" (a úplně stejně jako dřív je na ně obec zřejmě krátká - je to údajně celkem 90 osob) a tak žádnou smlouvu nemají a můžeme jenom hádat, kde asi jejich odpadky končí.

A obyčejní občané? Pokud to budu brát na (asi typickém) příkladě naší domácnosti:
ještě před rokem jsme platili 240Kč ročně za popelnici (máme ji napůl se sousedy) a zhruba 35krát 6Kč (polovina z 12Kč) za známky za její vyvážení, tj. celkem 450Kč.
letos - po poslední úpravě poplatku na 240Kč/osobu zaplatíme 960Kč (samozřejmě za naprosto stejné množství odpadu, který bude navíc vyvážen pouze jednou za 14 dní - máme se v létě nač těšit...).

Inu, máme úředníky a zastupitelsvo k nezaplacení...
01.03.1999
?subject=Jak v Okříškách řešíme problémy s komunálními odpady I.'>Jaromír Suchý


přístupů od 18.4.2004: 4985

© Jaromír Suchý 1999 - 2015