Voříšek
občasník pro Okříšky a okolí
Základní informace | Mapa | Statistiky | Vyhledávání | Služby | Kontakt
Hlavní rubriky:
Komentáře  [80]
Místní zajímavosti [3]
Co se děje v okolí [1]
Dokumenty [16]
Blog [10]
Webtipy [1]
Věřte - nevěřte (JPP) [8]

Archiv Voříška
z let 1999-2003
[168]

Seznam serverů
z okolí Okříšek


Spřízněné stránky:
Můj Lanškroun
Náš Liberec
Nerátky.cz (Neratovice)
Novojičínský Samizdat
Otevřené Úvaly
Radniční listy (opozice K.Vary)

Další oblíbené stránky

Stránky, týkající se zajímavých kulturních aktivit z okolí:
Fru Fru
Klub B Třebíč
Jezerel Thc
Zámostí - festival v Třebíči

Hlavní strana > Archiv 1999 - 2003 > Horácký salám

Jak napsat dobrý anonym

(námět na využití okříšského zámku)

Představitelům naší obce je těžké se zavděčit, protože stále nadávají, že prý pořád jen něco kritizuji, ale nenabízím přitom žádné jiné alternativy. Tak snad je dnes poprvé potěším. Nad tímhle korespondenčním lístkemmě totiž napadlo racionální využití našeho prázdného chátrajícího zámku.

Nezdá se vám taky, že v okříšské základní škole úplně odbývají teorii psaní anonymů? Dnes už je snad vůbec nikdo nedělá tak, jak se to dělá v dobrých filmech - že by si jednotlivá písmenka vystříhal z desítek různých novin a časopisů a pak pracně lepil. Každý už raději výhružné dopisy píše v nestřeženém okamžiku na stroji kolegy nebo kolegyně v práci. Autoři taky úplně zanedbávají maskování - nejlépe vydáváním se za někoho jiného: žena by se měla při psaní vydávat za muže, učitel češtiny by měl schválně dělat hrubé pravopisné chyby, pravidelná návštěvnice kostela by se měla v každé druhé větě ohánět satanem, když někomu normálně tykáme, v anonymu mu musíme vykat atd. K dobrým metodám maskování patří taky to, že musíme psát úplně o něčem jiném, než co chceme kritizovat, aby nás adresát mohl hůře poznat. Když se vám třeba nelíbí, že vám sousedův pes přeběhl přes záhon mrkve, musíte mu do anonymu napsat, ať si dát pozor na to, že jeho dcera zanedbává studia v Praze a šlape chodník v Perlovce apod.. Hlavně nikdy nesmíte do anonymu zapomenout napsat, že to hlavní, o co vám jde, je, že to především s adresátem myslíte dobře a chcete mu pomoci. Bez toho vypadá anonym málo důvěryhodně. Samozřejmě je nutno anonymy posílat zásadně nevyplaceně (jen ať si adresát pěkně zaplatí za počteníčko, když už vám to dalo tolik práce) a telefony pouze na účet volaného (tady doporučuji nahrát výhružku předem na pásek a pak pouštět změněnou rychlostí). No je to úplná věda...

Takový skutečně dobrý anonymní dopis je potom dočista umělecké dílo a napadlo mě, že je škoda, že toho ještě nikdo komerčně nevyužil. Co kdyby se třeba z našeho zámku udělalo muzeum moderního anonymu, doplněné samozřejmě navíc o nějaké speciální školící středisko, kde by se mohli vzdělávat jejich nejtalentovanější tvůrci? Čuk by mohl dělat ve školícím středisku učitele a Gek vrátného, hlídače a průvodce v muzeu dohromady. Výhodou by bylo, že by se exponáty do muzea daly lacino získávat, protože jejich adresáti je většinou stejně jenom házejí do koše, ale naopak školení by mohlo být velice drahé, protože zatím v tomto oboru u nás neexistuje skutečná profesionální konkurence. Možná by se tím Okříšky zviditelnily a přilákaly nové investory a podnikatele a navíc i vešly do dějin vznikem nové vědy anonymologie. Byly by slavné, že tady vyrostli naši přední anonymátoři či anonymologové. Ale to je až daleká budoucnost... Možná bych pro začátek mohl zkusit uspořádat jenom nějakou malou výstavku. Co na to říkáte? Nedostali jste domů taky někdy nějaký hezký "kousek"? A že byste ho byli případně ochotni našemu muzeu levně prodat? Jde přece o dobrou věc: záchranu památkově chráněného objektu.
21.04.1999
?subject=Jak napsat dobrý anonym'>Jaromír Suchý


přístupů od 18.4.2004: 10404

© Jaromír Suchý 1999 - 2015