Voříšek
občasník pro Okříšky a okolí
Základní informace | Mapa | Statistiky | Vyhledávání | Služby | Kontakt
Hlavní rubriky:
Komentáře  [80]
Místní zajímavosti [3]
Co se děje v okolí [1]
Dokumenty [16]
Blog [10]
Webtipy [1]
Věřte - nevěřte (JPP) [8]

Archiv Voříška
z let 1999-2003
[168]

Seznam serverů
z okolí Okříšek


Spřízněné stránky:
Můj Lanškroun
Náš Liberec
Nerátky.cz (Neratovice)
Novojičínský Samizdat
Otevřené Úvaly
Radniční listy (opozice K.Vary)

Další oblíbené stránky

Stránky, týkající se zajímavých kulturních aktivit z okolí:
Fru Fru
Klub B Třebíč
Jezerel Thc
Zámostí - festival v Třebíči

Hlavní strana > Archiv 1999 - 2003 > Horácký salám

Jak se našim zastupitelům v Okříškách daří budovat občanskou společnost

U nás v Okříškách zastupitelé možná objevili jeden ze způsobů, kterým by se časem naše směřování k občanské společnosti mohlo ubírat. Všimli si, že když všechno podstatné - tj. voda, elektřina, plyn, dopravní spojení i signál kabelové televize - funguje, občané se stávají apatičtí - o dění v obci už se nezajímají a protože jsou spokojení a žádnou změnu nechtějí, na schůze zastupitelstva ani k volbám moc nechodí.

Takhle bychom ale k občanské společnosti nikdy nedošli, proto si zřejmě vzali kladný příklad z Temelína - tam také sporné rozhodnutí o dostavbě zbytečné elektrárny vyvolalo nespokojenost a veřejnou angažovanost tisíců občanů a vznik řady občanských iniciativ. Naši zastupitelé tedy zřejmě usoudili, že pro probuzení občanů z letargie je nutné udělat také nějaké kontroverzní rozhodnutí, které pokud možno poškodí co nejvíce lidí.

Ideální příležitostí k tomu byl nový územní plán obce. Proč si brát příklad z toho půl století starého, který počítal na hlavním dopravním tahu Třebíč - Jihlava s úplným obchvatem obce a mimoúrovňovým (tj. podjezd) křížením s železniční tratí? Konšelé se rozhodli, že stávající železniční přejezd musí zachovat (je asi nutné získávat co nejvíce klientů pro připravovaný nový hřbitov) a hlavní tah Třebíč - Jihlava je nutno vést středem obce a co nejvíce zrychlit a zbavit všech zatáček - čím více lidí přitom připravíme o domy a zahrádky, tím lépe! A protože i to by možná nestačilo, svedli v novém územním plánu k místní škole i dopravu na trase Přibyslavice - Jihlava (asi zase pro získávání nových klientů - tentokrát dětské sekce - nového hřbitova). A protože územní plán se nedělá každý rok a kdoví kdy bude zase možné legálně někoho pořádně naštvat, připravili na radnici místním i další chuťovky - jedinou větší lokalitu na výstavbu rodinných domků našli na posledním severním úbočí široko-daleko (inu při předpokládaném globálním oteplování se někomu možná skutečně jednou bude líbit, že mu slunce do domu za celý den nezasvítí) a na katastru sousedních Petrovic si naplánovali státní silnici z Přibyslavic k naší benzínové pumpě (a ani se nijak zvlášť neobtěžovali s tím v průběhu přijímání tohoto územního plánu seznámit i petrovické občany, kterých se to může také nepříjemně dotknout).

Už v tuto chvíli je ale nutné uznat, že dosavadní snaha naší radnice nebyla marná - pro sebeobranu před šílenými plány zastupitelstva nedávno vzniklo první občanské sdružení postižených tímto územním plánem (resp. ministerstvem vnitra byl zaregistrován jeho přípravný výbor). Zastupitelé tak mohou být spokojeni - svůj cíl si splnili - zasloužili se v naší obci o vznik nefalšované občanské společnosti. Horší ale bude, pokud se někdy někomu podaří nový schválený územní plán skutečně realizovat...
26.07.2000
?subject=Jak se našim zastupitelům v Okříškách daří budovat občanskou společnost'>Jaromír Suchý


přístupů od 18.4.2004: 5405

© Jaromír Suchý 1999 - 2015