Voříšek
občasník pro Okříšky a okolí
Základní informace | Mapa | Statistiky | Vyhledávání | Služby | Kontakt
Hlavní rubriky:
Komentáře  [80]
Místní zajímavosti [3]
Co se děje v okolí [1]
Dokumenty [16]
Blog [10]
Webtipy [1]
Věřte - nevěřte (JPP) [8]

Archiv Voříška
z let 1999-2003
[168]

Seznam serverů
z okolí Okříšek


Spřízněné stránky:
Můj Lanškroun
Náš Liberec
Nerátky.cz (Neratovice)
Novojičínský Samizdat
Otevřené Úvaly
Radniční listy (opozice K.Vary)

Další oblíbené stránky

Stránky, týkající se zajímavých kulturních aktivit z okolí:
Fru Fru
Klub B Třebíč
Jezerel Thc
Zámostí - festival v Třebíči

Hlavní strana > Archiv 1999 - 2003 > Horácký salám

Jak Trustfin zametá s akcionáři Unipletu IV

Jak jste se již mohli na stránkách Voříška dočíst, získala firma Trustfin akciová společnost z Prahy před dvěmi lety asi 48% akcií Unipletu Třebíč. Přestože tedy až donedávna vlastnil Trustfin (a nyní opět vlastní) jen necelou polovinu z celkového množství akcií, choval se od první chvíle tak, jako by mu Uniplet patřil celý. O tom, co všechno za tu relativně krátkou dobu v Unipletu dokázal, by se dalo psát dlouho. Aby to ale nebylo tak velké sousto naráz, zůstaňme pro tentokrát jen u tří dalších příkladů, jak se dá také u nás, na Horácku, přistupovat ke spravování svěřeného podniku:

1) Podle obchodního zákoníku platí u členů představenstva zákaz konkurence. Zdá se ale, že nikomu (tedy především rejstříkovému Krajskému obchodnímu soudu v Brně) zřejmě nevadí, že v případě nejméně dvou členů představenstva Unipletu - ing. Valenty a ing. Žádníka, se na to jaksi "zapomnělo". Trustfin (v jehož představenstvu oba uvedení pánové také jsou) je totiž nepochybně konkurentem Unipletu (má řadu stejných oborů činnosti, navíc teď dokonce obchoduje s výrobky Unipletu - obě firmy se tedy musí dělit o "společný koláč" - peníze, které je za stroje z Unipletu ochoten zaplatit kupující). Jestliže ale v představenstvu Unipletu i Trustfinu sedí stejní lidé, kteří tak vlastně obchodují sami se sebou, je evidentní pro koho budou asi výhodné obchody, které spolu uzavírají.

2) To, že pořádně vydělávat se dnes nedá výrobou, ale především obchodováním, pochopí každý, kdo má všech pět pohromadě. Nebylo proto divu, že okamžitě po svém nástupu Trustfin zavedl v Unipletu jednu z klasických forem "českého tunelu" - zrušil zdejší prodejní oddělení (a jeho zaměstnance převedl pod sebe), a obdobně "převzal" celosvětovou prodejní a servisní síť, kterou si Uniplet za 7 předchozích let samostatné obchodní činnosti pracně za obrovských nákladů vybudoval. Třebaže jen pobočka, zajišťující v USA prodej a servis strojů z Unipletu (Uniplet USA Inc.), by při svém obratu (pravidelně odhadem 500 - 800 milionů korun ročně) při "normálním" tržním prodeji měla nejspíš cenu řádově stamilionů korun, získal ji tzv. "převzetím" Trustfin "přirozeně" za hubičku (nebudeme-li cyničtí a tvrdit, že Trustfin zaplatil hodnotou své značky, takže nyní se firma jmenuje Trustfin USA Inc.) - samozřejmě lidé i budovy tam zůstali stejní.
Situace je tedy dnes taková, že Uniplet si sám financuje výzkum a vývoj, přípravu výroby, výrobu, sklady hotových strojů a náhradních dílů, reklamace a servis a jediné co nedělá, je to, na čem se dá vydělat - tedy obchod. (Pokud např. nějaký třebíčský podnik, vyrábějící ponožky, bude mít zájem koupit nový pletací stroj, v Unipletu mu jej nesmějí prodat - všechno se napřed musí "přelít" přes Trustfin.)

3) Třebaže si tzv. "převzetím" prodejních aktivit udělal Trustfin z Unipletu navždy dojnou krávu, jeho hamižnost tím zdaleka neskončila. Obdobně si totiž "převzal" např. také logo a ochrannou známku Uniplet, takže teď už Unipletu Třebíč a.s. nepatří ani ta. (Ještě jsem o podobném případu, že by se nějaký prosperující podnik jen tak bezdůvodně zbavil své ochranné známky s padesátiletou tradicí, zahrnující dokonce jeho název, neslyšel - dokonce ani v České republice, zemi, kde je možné snad úplně všechno.) Lze to ale vzít i jako svéráznou inspiraci pro jiné podnikavce stejných morálních kvalit, jako mají naši novodobí "kapitáni průmyslu" z Trustfinu: Trustfin teď totiž může vysávat peníze z Unipletu, kdykoliv se mu zamane, a přitom naprosto legálně - jenom tím, že si nechá zaplatit za používání "své" ochranné známky "Uniplet". Bez nákladů či rizika a v libovolné výši.
11.10.2000
?subject=Jak Trustfin zametá s akcionáři Unipletu IV'>Jaromír Suchý


přístupů od 18.4.2004: 6452

© Jaromír Suchý 1999 - 2015