Voříšek
občasník pro Okříšky a okolí
Základní informace | Mapa | Statistiky | Vyhledávání | Služby | Kontakt
Hlavní rubriky:
Komentáře  [80]
Místní zajímavosti [3]
Co se děje v okolí [1]
Dokumenty [16]
Blog [10]
Webtipy [1]
Věřte - nevěřte (JPP) [8]

Archiv Voříška
z let 1999-2003
[168]

Seznam serverů
z okolí Okříšek


Spřízněné stránky:
Můj Lanškroun
Náš Liberec
Nerátky.cz (Neratovice)
Novojičínský Samizdat
Otevřené Úvaly
Radniční listy (opozice K.Vary)

Další oblíbené stránky

Stránky, týkající se zajímavých kulturních aktivit z okolí:
Fru Fru
Klub B Třebíč
Jezerel Thc
Zámostí - festival v Třebíči

Hlavní strana > Archiv 1999 - 2003 > Horácký salám

O hlídacích psech demokracie z Horáckých novin

Horácké noviny (nejčtenější okresní noviny - už jsem o nich psal) nám zase jednou pěkně ukázaly, jak vypadá objektivní informování o tom, co se děje kolem nás, v jejich podání.

Blíží se volby a tak dostali novináři z jiných regionálních novin - Jihlavských listů (vycházejí také 2x týdně, rády by obsáhly celý Jihlavský kraj, ale zatím se tady moc nečtou) osvícený nápad a uspořádali sérii předvolebních diskusí všech stran, kandidujících do krajských zastupitelstev (v Třebíči jim s ní pomáhali kolegové z Třebíčských listů - listu, distribuovaného zdarma do třebíčských domácností). Myšlenka to je jistě dobrá - váhající občané by měli mít možnost vybrat si, koho zvolit, v přímé konfrontaci názorů všech stran. Samotné provedení (10.10. v třebíčském kině Pasáž) už sice trošku kulhalo (moderátoři si např. až příliš hráli na hlavní hrdiny večera a mluvili víc, než hosté), nicméně byl to historicky první podobný pokus a i ten je potřeba ocenit.

A jak o této besedě informovaly Horácké noviny?
Před ní o jejím konání neotiskly ani tu sebemenší zmínku (ať jim nekřivdím - úplně stejně jako druhé okresní noviny Puls Třebíčska). O důvodu utajení se dá sice pouze spekulovat, ale byly asi především dva:
1) pořádají to konkurenční noviny a tak jim přece nebudou dělat reklamu
2) bude lepší, když tam přijde co nejméně lidí - o to víc bude těch, kteří budou potom muset v Horáckých novinách hltat informace, o co tam vlastně šlo (resp. budou odsouzeni na ten správný výklad akce, jak jej přinesou HN)

Oč skoupější byly Horácké noviny na informace před besedou, o to plodnější pak byly po ní (13.10. celkem 3 články a 1 fotografie). Redaktorka HN Dagmar Frgalová v článku "Do ráje se jde Pasáží" (str.1) sděluje především poselství, že všechno to byly jen medové předvolební sliby, kterým se nedá věřit. Z dopisů čtenářů si na str.3 HN vybraly účastníka besedy, který se sice stydí podepsat, ale po její návštěvě zato ví, že je zbytečné ke krajským volbám chodit. Korunu všemu ale nasadil pan Ryneš (ředitel HN) ve svém pravidelném zamyšlení "S prominutím" na str.1. Škodolibě si tam utahuje z malé divácké účasti, kterou přičítá špatné propagaci (ani jej ovšem nenapadlo si za to nasypat popel na svou hlavu), ale především v závěru ujišťuje občany, že se nikdo nemusí bát falešných slibů politiků - jsou tady přece ještě novináři, ti hlídací psi demokracie, kteří by jim to nikdy neodpustili! (Jen doufám, že snad k dobré práci hlídacích psů demokracie ještě nepočítá případ této předvolební besedy.)
15.10.2000
?subject=O hlídacích psech demokracie z Horáckých novin'>Jaromír Suchý


přístupů od 18.4.2004: 5593

© Jaromír Suchý 1999 - 2015