Voříšek
občasník pro Okříšky a okolí
Základní informace | Mapa | Statistiky | Vyhledávání | Služby | Kontakt
Hlavní rubriky:
Komentáře  [80]
Místní zajímavosti [3]
Co se děje v okolí [1]
Dokumenty [16]
Blog [10]
Webtipy [1]
Věřte - nevěřte (JPP) [8]

Archiv Voříška
z let 1999-2003
[168]

Seznam serverů
z okolí Okříšek


Spřízněné stránky:
Můj Lanškroun
Náš Liberec
Nerátky.cz (Neratovice)
Novojičínský Samizdat
Otevřené Úvaly
Radniční listy (opozice K.Vary)

Další oblíbené stránky

Stránky, týkající se zajímavých kulturních aktivit z okolí:
Fru Fru
Klub B Třebíč
Jezerel Thc
Zámostí - festival v Třebíči

Hlavní strana > Archiv 1999 - 2003 > Horácký salám

Jak si Trustfin koupil odbory v Unipletu I.

Podnikatelé - začátečníci - většinou problémům se svými zaměstnanci předcházejí tím, že jim zakáží, aby se odborově organizovali. U firem, které ale mají několik set pracujících už by to nedělalo moc dobrý dojem, proto lidé z Trustfinu v představenstvu třebíčského Unipletu přišli na naprosto originální způsob, jak mít v podniku odbory a současně s nimi nemít žádné problémy - jednoduše si je za babku koupili.

Chcete vědět jak? Je to celkem prosté - stačí vzít v úvahu a využít některé základní lidské instinkty: vykořisťovaní by samozřejmě chtěli, aby je někdo hájil, ale současně je mrzí, že to není zadarmo, ale že na své odbory musí přispívat část (1%) svého platu - očekávají tedy, že to, co pro ně odbory udělají, by mělo mít hodnotu alespoň té částky, kterou si na ně platí (při současné průměrné mzdě je to zhruba 1000Kč ročně).

Trustfin proto vymyslel geniální tah - měsíčně věnuje k rozdělení odborovým předákům 30 tisíc korun. Ti pak z řad svých členů vyberou 30 šťastlivců, kteří dostanou "od odborů" po tisícikoruně. Při počtu zhruba 300 odborářů ve firmě pak vychází, že každý z nich tak statisticky může dostat svůj příspěvek na odbory v průběhu roku zaručeně zpět a to jim bohatě ke spokojenosti stačí.

Odboroví předáci potom (kromě péče o odborářská letoviska) nemusí dělat vůbec nic a všichni jsou spokojení: řadoví odboráři, že dostali nazpět své "investované" jedno procento, a vedení firmy, že má ve firmě odbory, které jim za pouhých 30 tisíc měsíčně budou nadosmrti zobat z ruky, a oni si díky tomu můžou s kýmkoliv ze zaměstnanců i nadále kdykoliv zametat, jak se jim zachce. A kdyby se odbory přece jen někdy pokusily za někoho postavit, stačí jim jednoduše pohrozit, že by všichni ostatní mohli přijít o tento netradiční pravidelný "velkorysý dar".

Aby se uvedené peníze každý měsíc mohly fyzicky dostat k odborářům, dostávají vybraní "šťastlivci" tisícovku přímo ve výplatní pásce jako prémii od zaměstnavatele. Uniplet je tak zřejmě první firmou v kapitalistickém světě, kde odbory rozhodují o prémiích pro jednotlivé zaměstnance. O něčem takovém se možná ani komunistům nesnilo, i když u nás ještě byli u vesel...
22.10.2000
?subject=Jak si Trustfin koupil odbory v Unipletu I.'>Jaromír Suchý


přístupů od 18.4.2004: 5191

© Jaromír Suchý 1999 - 2015