Voříšek
občasník pro Okříšky a okolí
Základní informace | Mapa | Statistiky | Vyhledávání | Služby | Kontakt
Hlavní rubriky:
Komentáře  [80]
Místní zajímavosti [3]
Co se děje v okolí [1]
Dokumenty [16]
Blog [10]
Webtipy [1]
Věřte - nevěřte (JPP) [8]

Archiv Voříška
z let 1999-2003
[168]

Seznam serverů
z okolí Okříšek


Spřízněné stránky:
Můj Lanškroun
Náš Liberec
Nerátky.cz (Neratovice)
Novojičínský Samizdat
Otevřené Úvaly
Radniční listy (opozice K.Vary)

Další oblíbené stránky

Stránky, týkající se zajímavých kulturních aktivit z okolí:
Fru Fru
Klub B Třebíč
Jezerel Thc
Zámostí - festival v Třebíči

Hlavní strana > Archiv 1999 - 2003 > Horácký salám

To sladké slovo dotace

Dočetl jsem se v okresních novinách, že to nové dětské hřiště na naší ulici, které by si jistě všichni (tj. děti, maminky i zastupitelé) tolik přáli, možná ani tento rok zase nebude. Nevíme totiž, jestli na něj dostaneme dotaci. I naše nová školní tělocvična se staví už desátý rok, protože se doteď muselo čekat na nějakou dotaci. Sběrný dvůr se též pořád ne a ne rozjet - nejspíš také kvůli příslušné dotaci. A co by nejvíc pomohlo nastartovat stavbu slibovaného domu s pečovatelskou službou pro starší spoluobčany? Uhodli jste! Alespoň maličká dotace... Bez dotací by nebyla ani nová dvanáctibytovka, ani odbahněný rybník, ani čistička, ani internet ve škole a knihovně, ani spousta dalších a dalších akcí.

Zdá se, že jsme se dostali do stavu, že o tom, co se v naší obci vybuduje, nerozhodují už ani tak naši občané či zastupitelé, ale především kouzelné slůvko dotace. Nejsem si ale jistý, jestli jsme tak za těch 11 let od (údajného) konce socialismu, ve kterém o každém prdu rozhodovali soudruzi na nějakém sekretariátě, skutečně udělali nějaký krok dopředu. Copak je opravdu normální, že o nás stále docela podstatným způsobem rozhodují anonymní úředníci kdesi v Praze či ještě dál? (Věřím, že - z pohledu onoho úředníčka - to může být docela povznášející pocit pouhým stiskem razítka vdechnout život stavbě, na kterou toužebně čekají tisíce lidí. Ale bylo to, aby si pár byrokratů mohlo i nadále hrát na bohy, opravdu cílem plyšové revoluce v listopadu 89?)

I dítěti přece musí být jasné, že jediná cesta z tohoto přebarveného socialismu je v radikální změně způsobu nakládání s daněmi - tzn. aby z nich mnohem více končilo co nejblíže občanům. Tím ale rozhodně nemyslím větší krmení nových krajských otesánků, ale především zlepšení příjmů obcí na úkor státu.
19.02.2001
?subject=To sladké slovo dotace'>Jaromír Suchý


přístupů od 18.4.2004: 5052

© Jaromír Suchý 1999 - 2015