Voříšek
občasník pro Okříšky a okolí
Základní informace | Mapa | Statistiky | Vyhledávání | Služby | Kontakt
Hlavní rubriky:
Komentáře  [80]
Místní zajímavosti [3]
Co se děje v okolí [1]
Dokumenty [16]
Blog [10]
Webtipy [1]
Věřte - nevěřte (JPP) [8]

Archiv Voříška
z let 1999-2003
[168]

Seznam serverů
z okolí Okříšek


Spřízněné stránky:
Můj Lanškroun
Náš Liberec
Nerátky.cz (Neratovice)
Novojičínský Samizdat
Otevřené Úvaly
Radniční listy (opozice K.Vary)

Další oblíbené stránky

Stránky, týkající se zajímavých kulturních aktivit z okolí:
Fru Fru
Klub B Třebíč
Jezerel Thc
Zámostí - festival v Třebíči

Hlavní strana > Archiv 1999 - 2003 > Horácký salám

Díky za ty oslavy

Minule jsem v souvislosti s připravovanými oslavami výročí první písemné zmínky o naší obci trochu brblal, proto bych měl na oplátku ocenit, že akce měla i své nesporné klady:

- na oslavy se přijel podívat i ministr dopravy Schling a pohyboval se po vsi bez ochranky, takže měl každý možnost osobně mu nakopat do prdele za 60-ti procentní zdražení železnice, které nás letos na podzim čeká (od vlády soc.-dem., která ve svých volebních slibech lhala o větší podpoře hromadné dopravy, jsem podobnou sprostotu opravdu nečekal)

- v sokolovně mohly místní spolky na panelech presentovat svoji činnost a tak tam zdejší tenisový klub vyvěsil i originál stanov, na základě kterých dostal v roce 1993 "licenci" od ústředního tenisového svazu. Ze stanov jsem se dozvěděl překvapující novinku - posláním tohoto klubu je prý především sportovní vyžití dětí a mládeže. Kupodivu však náš tenisový oddíl za uplynulých 8 let nikdy žádný dětský nebo dorostenecký oddíl neměl (a přitom mu za tento "drobný" podvůdek licenci zatím nikdo nesebral).

- kdo viděl mohutný ohňostroj v sobotu večer, musel nabýt dojmu, že Okříšky jsou na vrcholu prosperity (náklady na toto světelné a zvukové představení bych odhadoval rozhodně v řádech tisíců - zkusím se na to zeptat) - proto asi musela v sokolovně každého trochu překvapit žebravá kasička sbírky na záchranu místního chátrajícího památkově chráněného zámku, ve které se však od všech místních boháčů i firem za půl roku od zahájení sbírky sešlo jen asi 50 tisíc korun (někde to dokonce bylo uvedeno s přesností na halíře, např. 51.234,60Kč). Když si představím, jak si nějací chudí důchodci utrhnuli od úst a místo za rohlík dali korunu třicet do obecní kasičky na záchranu zámku, musela se jim jistě při pohledu na ohňostroj v očích zalesknout slza dojetím, jak rozumně dokáže obec se svými penězmi nakládat.

- v dubnu a květnu měli v místní škole na 2.stupni akci zaměřenou na podrobnější poznávání naší obce. Jedna ze tříd dělala také anketu mezi občany, co se jim u nás líbí, a co ne, a lístky s odpověďmi byly nyní vyvěšené na školní chodbě. Zaujala mě tam anketní odpověď ředitele této školy, doktora Velce, který žákům prozradil, že mu v Okříškách nejvíc vadí noční hluk (myslel nejspíš ten z pily, poblíž které bydlí). Je zajímavé, že sám je současně zastupitelem, předsedou komise životního prostředí, ale obec zatím nebyla schopna zabránit tomu, aby se hluk z pily na okolní domy omezil (např. výsadbou "izolační" zeleně či ohrady kolem pily). Zatím mu asi nedochází, že je díky svým funkcím právě sám jedním z těch, kteří jsou za šíření obtěžujícího hluku z pily zodpovědní. Snad proto někdy najde odvahu říci svůj názor i jinde, než jen svým žákům do ankety.

- obec se postarala o úklid většiny veřejných prostranství, takže teď jsou tady všude pěkně posečené trávníky, ostříhané keře a je zameteno (a právě proto je opravdu škoda, že se tato akce koná jen jednou za pět let a ne každý rok)
18.06.2001
?subject=Díky za ty oslavy'>Jaromír Suchý


Doplňující informace a poznámky:
Dozvěděl jsem se, že ohňostroj stál 25 tisíc, ale nemám se tím trápit, protože to nebylo z obecních peněz, ale zacvakali to sponzoři.

Dostal jsem také od jednoho čtenáře námět, jak to snadno udělat, aby tady podobné oslavy mohly bývat každý rok, a tak jej tímto nezištně předkládám na zvážení i představitelům naší obce. Stačí k tomu vybrat v historii jakákoliv 2 data, z nichž jedno je sudé (např. 1918) a jedno liché (1989). Po odečtení od aktuálního roku, tzn. např. 2001 - 1989 = 12 a převedení výsledku do dvojkové soustavy (1100) zaručeně dostaneme každý rok nějaké číslo, které končí nulou. Takže letos na podzim ještě můžeme oslavit také 1100-té výročí plyšové revoluce, příští rok 1010100-té výročí založení republiky a napřesrok pro změnu opět 1110-té výročí Vítězného listopadu. Slavit se dá zkrátka pořád, stačí chtít.


přístupů od 18.4.2004: 3781

© Jaromír Suchý 1999 - 2015