Voříšek
občasník pro Okříšky a okolí
Základní informace | Mapa | Statistiky | Vyhledávání | Služby | Kontakt
Hlavní rubriky:
Komentáře  [80]
Místní zajímavosti [3]
Co se děje v okolí [1]
Dokumenty [16]
Blog [10]
Webtipy [1]
Věřte - nevěřte (JPP) [8]

Archiv Voříška
z let 1999-2003
[168]

Seznam serverů
z okolí Okříšek


Spřízněné stránky:
Můj Lanškroun
Náš Liberec
Nerátky.cz (Neratovice)
Novojičínský Samizdat
Otevřené Úvaly
Radniční listy (opozice K.Vary)

Další oblíbené stránky

Stránky, týkající se zajímavých kulturních aktivit z okolí:
Fru Fru
Klub B Třebíč
Jezerel Thc
Zámostí - festival v Třebíči

Hlavní strana > Archiv 1999 - 2003 > Horácký salám

Není nad to, mít správného orgána na správném místě

Napřed něco málo právní osvěty:
Trestní zákon 140/1961 Sb. říká ve svém §250 o tom, co to je podvod, toto:

(1) Kdo ke škodě cizího majetku sebe nebo jiného obohatí tím, že uvede někoho v omyl, využije něčího omylu nebo zamlčí podstatné skutečnosti, a způsobí tak na cizím majetku škodu nikoli nepatrnou, bude potrestán odnětím svobody až na dvě léta nebo zákazem činnosti nebo peněžitým trestem nebo propadnutím věci.
...
(3) Odnětím svobody na dvě léta až osm let bude pachatel potrestán,
a) spáchá-li čin uvedený v odstavci 1 jako člen organizované skupiny, ... 

Tolik řeč paragrafů.
Pořadatelé festivalu Zámostí 1999 (celá historie je na zvláštní stránce rubriky Na stopě) lákali k účasti návštěvníky sliby, které nesplnili (např., že vstupenky jsou slosovatelné o mobily, nebo že výtěžek festivalu bude dán jedné z třebíčských zvláštních škol - místo toho však drtivou většinu výtěžku spolkla - nyní už zkrachovalá - firma Kapucín a.s. sama pro sebe). A přestože měl festival statisícové zisky, zfalšovali organizátoři účetní výkazy pro ministerstvo kultury jen proto, aby i od něj získali další peníze dotací, na kterou vůbec neměli nárok (poskytuje se jen na pokrytí části případných ztrát). Rok a půl jsem z pořadatelů marně páčil informace, jak to tehdy vlastně bylo, a kdo je za to zodpovědný, až mě to přestalo bavit a letos v březnu jsem na ně podal trestní oznámení pro podezření z podvodu.

Kriminální policie v Třebíči (především její orgán nprap. Ivo Mareček) skoro půl roku svými orgány usilovně pátrala a včera jsem se dopisem dozvěděl radostnou zprávu, že se vlastně vůbec nic zvláštního nestalo a případ se odkládá. Dnes jsem proto tohoto policejního orgána navštívil, abych se konečně dozvěděl, co jak to všechno bylo.

Nedozvěděl jsem se však prakticky nic nového - jen to, že (podle logiky, kterou chápou jen asi policejní orgáni) k žádnému podvodu nedošlo, protože pořadatelé Zámostí 99 dotaci (teď - po dvou letech a až po mém trestním oznámení!) ministerstvu sami vrátili (nevím, jak to dokázali - firmy v konkursu mají zpravidla zablokované všechny účty) a uvedená zvláštní škola (předpokládám, že za ni musel vypovídat jeden ze spoluorganizátorů akce) se necítí být poškozena tím, že celý výtěžek akce nedostala, takže nezbývá, než případ odložit... (Že by se klamavými sliby pořadatelů mohl cítit poškozen i někdo z podvedených návštěvníků akce orgána vůbec nezajímá.)

Takže, milí čtenáři, užitečná rada pro ty nejotrlejší z vás: až někoho okradete či podvedete o pár desítek tisíc a někdo vás při tom přistihne, ničeho se nebojte. Ukradené či podvodně získané peníze si třeba dva roky spokojeně užívejte a když půjde do tuhého, vraťte je majiteli. Zbytek už za vás jistě rád vyžehlí nějaký ochotný policejní orgán - to by v tom musel být čert, abyste se s ním nedokázali nějak domluvit. (Jenom já už bych se ale asi neměl příště tolik divit, že si i malé děti potom z takových orgánů dělají srandu.)
05.09.2001
?subject=Není nad to, mít správného orgána na správném místě'>Jaromír Suchý


Doplňující informace a poznámky:
Dobrý kolektiv se pozná podle toho, že v něm všichni táhnou za jeden provaz. Policejní orgáni zřejmě dobrý kolektiv tvoří, protože teď jsem dostal černé na bílém od orgána, nadřízeného našemu orgánovi Marečkovi (od okresního ředitele Policie ČR plukovníka JUDr.Procházky) oznámení, že překontroloval postup našeho nadpraporčíka v tomto případě, a zjistil, že byl v naprostém pořádku.
2.10.2001


přístupů od 18.4.2004: 5761

© Jaromír Suchý 1999 - 2015