Voříšek
občasník pro Okříšky a okolí
Základní informace | Mapa | Statistiky | Vyhledávání | Služby | Kontakt
Hlavní rubriky:
Komentáře  [80]
Místní zajímavosti [3]
Co se děje v okolí [1]
Dokumenty [16]
Blog [10]
Webtipy [1]
Věřte - nevěřte (JPP) [8]

Archiv Voříška
z let 1999-2003
[168]

Seznam serverů
z okolí Okříšek


Spřízněné stránky:
Můj Lanškroun
Náš Liberec
Nerátky.cz (Neratovice)
Novojičínský Samizdat
Otevřené Úvaly
Radniční listy (opozice K.Vary)

Další oblíbené stránky

Stránky, týkající se zajímavých kulturních aktivit z okolí:
Fru Fru
Klub B Třebíč
Jezerel Thc
Zámostí - festival v Třebíči

Hlavní strana > Archiv 1999 - 2003 > Masíčko

Žalování a žalování II - pozdrav Ondřeji Štindlovi

Lidové noviny mám rád proto, že se neštítí zveřejňovat jakékoliv úlety - od fanatických uctívačů jaderné energetiky až po označení Karla Gotta za zombii. Proč ne - je lepší, když si člověk může vybrat z nejrůznějších názorů, než když je mu na talíři naservírovaná jediná možná pravá pravda.

Před nedávnem zčeřila mediální vody výzva z Modřic o zaplacení pětistovky tomu, kdo na obci udá nějaký přestupek. V  anketě v našem regionálním tisku to místní starostové vesměs odsoudili. Opravdu svérázný názor ale přinesl na tento návrh ve včerejších LN (15.4.2000) na str. 10 v příspěvku "Žalování a žalování" pan Ondřej Štindl:

článek z LN 15.4.2000

Vyplývá z něho, že je zřejmě úplně nejlepší, že když se některému občanovi nelíbí to, co dělá jiný občan (sprejer), prostě ho vezme za límec a na místě si to s ním vyřídí.

Ne, pane Štindle, zásadně s vámi nesouhlasím. Pokud totiž chceme žít v právním státě, rozhodně není možné, aby si kdekdo mohl dovolit brát spravedlnost do svých rukou a někoho "brát za límec". Od toho jsou tady přece ti, které si platíme ze svých daní!

(K aplikaci "braní za límec" občas dochází i tím, že nějací skinheadi vezmou baseballové pálky a vyrazí na pogrom na Cikány za to, že jsou nepřizpůsobiví - záminkou jim může být, že ruší svým hlasitým projevem noční klid. To je to, co byste opravu především chtěl, pane Štindle?)

Kromě toho, i odstranění takového pouhého sprejerského díla z fasády nějakého domu není nijak laciná záležitost, a tak jako tak ji stejně musí někdo zaplatit. Je opravdu takové "seřvání" dostatečnou kompenzací za to, že obec musí za její opravu vysolit pár tisíc ze své kasičky?

A pokud vám tolik leží v žaludku ta pětistovka - na jiném místě stejných LN se píše, že počet oznámených přestupků v Modřicích se v poslední době podstatně zvýšil, ale finanční odměnu za to nikdo nechtěl, takže výzva rozhodně svůj účel splnila. Kromě toho - z teplého křesla redakce je přece jenom pohled na věc asi trochu zkreslený. Ona ta pětistovka často rozhodně ani zdaleka nekompenzuje riziko, že "udáte" někoho vám neznámého, koho náhodou vidíte např. ničit obecní majetek, a on se z něj poté vyklube patnáctinásobný recidivista, který se vám za vaše svědectví před přestupkovou komisí bez nejmenších výčitek klidně odmění kudlou do břicha poté, co si na vás počíhá někde v setmělé uličce, až se budete vracet z práce domů.
16.04.2000
?subject=Žalování a žalování II - pozdrav Ondřeji Štindlovi'>Jaromír Suchý


přístupů od 18.4.2004: 5211


© Jaromír Suchý 1999 - 2015