Voříšek
občasník pro Okříšky a okolí
O serveru | Mapa stránek | Statistiky | Vyhledávání | Služby | Kontakt
Hlavní rubriky:
Komentáře  [80]
Místní zajímavosti [3]
Co se děje v okolí [1]
Dokumenty [16]
Blog [10]
Webtipy [1]
Věřte - nevěřte (JPP) [8]

Archiv Voříška
z let 1999-2003
[168]

Seznam serverů
z okolí Okříšek


Spřízněné stránky:
Můj Lanškroun
Náš Liberec
Nerátky.cz (Neratovice)
Novojičínský Samizdat
Otevřené Úvaly
Radniční listy (opozice K.Vary)

Další oblíbené stránky

Stránky, týkající se zajímavých kulturních aktivit z okolí:
Fru Fru
Klub B Třebíč
Jezerel Thc
Zámostí - festival v Třebíči

Hlavní strana > Věřte - nevěřte (zprávy agentury JPP)

Okříšky opět vítězí!

Nově postavený dům s pečovatelskou službou v Okříškách zvítězil v prestižní soutěži Klubu českých architektů a demoličních mistrů "Kulatá cihla 2003".

Tato soutěž je každoročně vyhlašována proto, aby upozornila na nové stavby, které posunuly hranice toho, co je ještě možné postavit.

Za hlavní přínos stavby v Okříškách architekti a demoliční mistři považují především naprosto unikátní myšlenku tzv. inverzní architektury. Zatímco všechny ostatní domy na celém světě byly dosud zásadně stavěny tak, že mají směrem do ulice hezkou členitou zdobenou fasádu a velká okna a naopak zezadu směrem do dvora či zahrady jsou strohé, vymysleli v Okříškách tzv. inverzní architekturu: DPS má do ulice malinká okénka, připomínající výhled ze záchodů a spížípři pohledu ze dvora už vypadá normálněji.Prvky inverzní architektury přirozeně nemohly zůstat jen na fasádě, ale bohatě se uplatnily i uvnitř - originální je např. tzv moderní kuchyňská linka,

kopie z oficiálních internetových stránek Okříšek

která již přirozeně neobsahuje dávno překonané prvky, jako bylo osvětlení pracovní plochy, přívod vody k dřezu či odsávání páry ze sporáku.

Okříšky si od tohoto kroku (světově unikátní stavby) slibují především zvýšený zájem turistů, pro které chce obec co nejdříve vybudovat v areálu bývalého zámku nový hotel.

Vzledem k tomu, že se novostavbou při pohledu z ulice podařilo dokonale zachovat ráz hospodářských budov, které na tom místě stávaly dříve, vžívá se (zřejmě podle slov jako je kravín či vepřín) mezi občany Okříšek pro novostavbu nové české slovo důchodčín. Představitelé obce Okříšky údajně zvažují, že si i toto slovo nechají patentovat, a chtějí na něj, stejně jako na všechny případné stavby inverzní architektury, prodávat licence.
01.02.2004
Agentura JPP
přístupů: 8799    diskusních příspěvků: 2    poslední: 06.09.2005 14:30:35


© Jaromír Suchý 1999 - 2014