Voříšek
občasník pro Okříšky a okolí
O serveru | Mapa stránek | Statistiky | Vyhledávání | Služby | Kontakt
Hlavní rubriky:
Komentáře  [80]
Místní zajímavosti [3]
Co se děje v okolí [1]
Dokumenty [16]
Blog [10]
Webtipy [1]
Věřte - nevěřte (JPP) [8]

Archiv Voříška
z let 1999-2003
[168]

Seznam serverů
z okolí Okříšek


Spřízněné stránky:
Můj Lanškroun
Náš Liberec
Nerátky.cz (Neratovice)
Novojičínský Samizdat
Otevřené Úvaly
Radniční listy (opozice K.Vary)

Další oblíbené stránky

Stránky, týkající se zajímavých kulturních aktivit z okolí:
Fru Fru
Klub B Třebíč
Jezerel Thc
Zámostí - festival v Třebíči

Hlavní strana > Komentáře

Jak Okříšky zbytečně přicházejí o peníze I.

Podmínky, ve kterých budeme v Okříškách žít, záleží i na výši obecních příjmů. Bohužel nejen většině našich občanů, ale dokonce ani našim konšelům vůbec nedochází, že jestliže budou podporovat a tolerovat např. jakékoliv formy šedé ekonomiky, pomáhají tím připravit o peníze i naši obec a tím nás všechny. V novém volném seriálu se proto postupně seznámíme s praktickými ukázkami, jak Okříšky zbytečně přicházejí o své příjmy – v prvním díle o tom, jak elegantně a jednoduše nás bere na hůl třebíčská firma D.A.N. production.

Podle místní vyhlášky by měl odvádět každý mimookříšský pořadatel kulturních a podobných akcí 15% ze vstupného obci. Před akcí si proto musí nechat na radnici orazítkovat vstupenky a po akci je buďto nepoužité vrátí, nebo za ně zaplatí onen místní 15% poplatek. Především firma D.A.N. production (v sále místní hasičárny) přitom už dlouhá léta praktikuje jednoduchou fintu: u pokladny vám sice prodají řádně orazítkovanou vstupenku, ale u vchodu vám ji místo utržení kontrolního ústřižku zase celou odeberou zpět výměnou za razítko na ruku, takže ji poté můžou prodat třeba desetkrát nebo dvacetkrát dokola.

Kdysi mě napadlo, že tímto způsobem třeba jenom najatí brigádníci u vchodu a u pokladny okrádají především majitele firmy D.A.N. production. Zřízenci u vchodu se ale střídají, a přitom se chovají pokaždé stejně: při jakékoliv mé náhodné návštěvě některé z akcí v hasičárně (a následném přetahování o to, že nemají právo mi při vstupu celou vstupenku odebrat, ale jen si utrhnout kontrolní ústřižek) se vždy hájili tím, že jim "recyklaci" vstupenek nařídil přímo majitel pořadatelské firmy.

Nemá smysl si nalhávat, že tady někdo pořádá taneční zábavy z důvodů šíření kultury, ale samozřejmě jde především o peníze. A je jasné, že platí jednoduchá přímá úměra – čím více návštěvníků, tím větší zisk. "Bohužel" pro organizátory má ale každá prostora, kde se kulturní akce pořádají, hygienikem stanovený maximální počet návštěvníků. Uvedenou fintou s recyklací vstupenek se tak dá velmi jednoduše také obejít i tento hygienicky stanovený limit a osob v sále tak může být i třikrát tolik, než kolik je pro daný prostor únosný počet, a z toho vyplývá i trojnásobná "výtěžnost" takové akce.

Pro občany Okříšek z toho všeho plyne jediné – klidně se v hasičárně nadále vesele bavte a jestliže dáváte přednost tomu, aby si za naše obecní peníze koupil (díky mnoha letům takové praxe) někdo z D.A.N. production např. nové auto, nemusíte na svých zvycích měnit nic. Jestliže ale dáváte přednost tomu, aby naše obecní peníze skončily v obecní pokladně, nechejte si svoji vstupenku u vchodu do hasičárny pokaždé utrhnout, aby se nedala používat vícekrát, a můžete si s potěšením v duchu říci: "udělal jsem tím teď něco záslužného pro Okříšky".

Pro radní a úředníky z Okříšek z tohoto mého textu zřejmě nevyplyne nic (i když samozřejmě směřuje právě k nim, a rozhodně není namířen proti firmě D.A.N. production, která se jen chová "tržně"). Všichni na obci o recyklaci vstupenek na akcích v hasičárně jistě velice dobře vědí (upozorňoval jsem na to např. na předvolební besedě v knihovně před dvěmi lety), ale asi je "jen" nějaké zbytečně ztracené desítky tisíc ročně, které by mohly ze vstupného přibýt do obecního rozpočtu, nijak netrápí – jinak by tomu přece už dávno zabránili. A kontrolní výbor, který by je jediný mohl trochu prohánět k odpovědnější práci, je podle své dosavadní činnosti natolik impotentní, že zřejmě nemá smysl ani od něj jakoukoliv iniciativu očekávat.

Jisté ponaučení z toho plyne i pro místní podnikatele: až za vámi zase přijde někdo z radnice s žádostí o finanční příspěvek na nové dětské hřiště ve školce nebo na rekonstrukci zámku, můžete jej bez nejmenších výčitek svědomí odpálkovat s tím, ať se napřed obec odnaučí plýtvat a začnou vybírat peníze tam, kde na to mají plné právo.

Na závěr se ještě přiznám, že hlavním impulsem k napsání tohoto opětovného upozornění na dlouhodobě neřešený problém bylo, že jedním z těch, kteří se na takovémto okrádání Okříšek aktivně podílejí, byl i člověk, který na radnici v pátek a sobotu zasedal (jako záruka důvěryhodnosti průběhu) v jedné z volebních komisí pro krajské volby, a v sobotu večer pak v černé uniformě ochranky za firmu D.A.N. production asistoval u "recyklace" vstupenek na zábavě se skupinou Reflexy v hasičárně. Inu – to jsou ty paradoxy...
09.11.2004
?subject=Jak Okříšky zbytečně přicházejí o peníze I.'>Jaromír Suchý


přístupů: 5470    diskusních příspěvků: 2    poslední: 10.11.2004 19:16:19


© Jaromír Suchý 1999 - 2014