Voříšek
občasník pro Okříšky a okolí
O serveru | Mapa stránek | Statistiky | Vyhledávání | Služby | Kontakt
Hlavní rubriky:
Komentáře  [80]
Místní zajímavosti [3]
Co se děje v okolí [1]
Dokumenty [16]
Blog [10]
Webtipy [1]
Věřte - nevěřte (JPP) [8]

Archiv Voříška
z let 1999-2003
[168]

Seznam serverů
z okolí Okříšek


Spřízněné stránky:
Můj Lanškroun
Náš Liberec
Nerátky.cz (Neratovice)
Novojičínský Samizdat
Otevřené Úvaly
Radniční listy (opozice K.Vary)

Další oblíbené stránky

Stránky, týkající se zajímavých kulturních aktivit z okolí:
Fru Fru
Klub B Třebíč
Jezerel Thc
Zámostí - festival v Třebíči

Hlavní strana > Komentáře

Neznalost zákona neomlouvá, jen radní Okříšek mají výjimku!

Jak jsem již dříve psal, poskytli radní Okříšek jednomu podnikateli vloni bezdůvodně a neoprávněně slevu ve výši skoro 99% z ceny poplatku za zábor veřejného prostranství. Právníci Transparency International ČR mi potvrdili podezření, že to bylo nejen ochuzení obecní pokladny, ale mohlo dojít i k trestnému činu porušování povinnosti při správě cizího majetku a dokonce mi i sami napsali příslušné trestní oznámení, které stačilo podepsat a podat. Teď jsem dostal výsledek skoro 4 měsíčního pátrání policie v Okříškách a nestačím se divit...

Přečtěte si to nakonec sami (kliknutím na obrázek se zobrazí v čitelnější podobě):


str.1 usnesení


str.2 usnesení

Připadám si jako někde v Kocourkově... Pan Kula si kdysi dávno sám prosadil vlastní sazby do obecní vyhlášky o místních poplatcích, ale teď se ukazuje, že celou tu dobu podle jeho slov:vlastně sazby ve vyhlášce nejsou přijatelné pro žádný podnikatelský subjekt, a on proto musí chudák složitě hledat způsoby, jak obcházet vlastní vyhlášku, aby se tady vůbec dalo aspoň trošku podnikat.

Místo toho, aby zastupitelé Okříšek vyhlášku změnili a stanovili vhodnější sazby, vybudovali si tady radní raději klientelistické korupční prostředí, kde mohou kamarádi dostávat 99% slevu a nekamarádi musí platit podle vyhlášky jak mourovatí a mají tak jistě dost nerovné podmínky k podnikání. A protože sleva jak známo není nikdy zadarmo, něco z těch 99 ušetřených procent jistě nezůstane v kapse jen podnikateli – různých forem "sponzorství" našich radních je přece nekonečné množství...

Hlavní důvod, proč policie podezření ze spáchání trestného činu odkládá, je ale evidentně tento:problematika jak sestavit fungující sazby ve vyhlášce o místních poplatcích je asi neuvěřitelně složitá (že by si s tím dosud neporadili ani v žádné jiné ze stovek obcí naší velikosti?), a pan starosta ani po (v té době) 19 letech ve funkci holt asi nemusí a možná dokonce ani nemůže znát ani ty nejelementárnější zákonné principy nakládání se svěřeným obecním majetkem, obdobně jako radní Ryšavý, který byl v té době radním Okříšek už 15.rok za sebou. Pro všechny občany bez rozdílu sice platí základní pravidlo, že neznalost zákonů neomlouvá, ale pro budovatele okříšské korupční hniloby existuje asi z tohoto pravidla z neznámého důvodu výjimka, nyní posvěcená dokonce i místní policií.

Pikantní je i to, že podle poučení na konci je proti tomuto velmi zvláštnímu rozhodnutí přípustná stížnost, kterou ovšem může podat pouze poškozený. Evidentně poškozeným je městys Okříšky, který ale veřejně zastupuje Ing. Kula – hlavní potenciální pachatel trestného činu. Myslíte, že by se někde na světě našel jediný svéprávný člověk, který by si sám podal stížnost proti tomu, že se odkládá trestní stíhání, za které mu hrozí až 3 roky za mřížemi?


24.07.2010
?subject=Neznalost zákona neomlouvá, jen radní Okříšek mají výjimku!'>Jaromír Suchý


Poznámky a doplňující informace:
Na jiném místě tohoto serveru jsem teď zveřejnil stanoviska ministerstev financí a vnitra, ze kterých policista při svém rozhodování vycházel. Opravdová perla o nesmírné složitosti právní problematiky tedy nebyla z jeho hlavy, ale přišla až z daleké Prahy.

Nicméně obě instituce, jak ministerstvo financítak ministerstvo vnitra

se shodují, že by poplatek za zábor veřejného prostranství podnikatel podle vyhlášky platit měl. Při projednávání na svém zasedání dne 27.7. naši radní obě stanoviska "vzali na vědomí".Radní Okříšek už mají dokonce i papír na to, že nemusí znát zákony, protože jsou složité, nelze se jim proto divit, že nechápou, že jakákoliv instituce se může pohybovat pouze v mezích, vymezenými jí zákony. A ten o obcích 128/2000 Sb. nedává vůbec možnost obecní radě usnesením vzetí něčeho "na vědomí" - rada může pouze o něčem hlasováním rozhodovat. Z rozhodnutí pro někoho vyplývají nová práva či povinnosti - ono usnesení č.1488 ale nemá se skutečným usnesením nic společného - je to jen ryzí blábol, ze kterého nevyplývá pro nikoho vůbec nic. Nebo že by tím chtěli radní naznačit, že se doopravdy chystají rezignovat na výběr oné dlužné částky zhruba 150 tisíc a zakoledovali si tak o další trestní oznámení, tentokrát pro krácení daní?Související odkazy:
Naši radní opět zabodovali... - Voříšek 29.11.2009
Stanoviska ministerstev vnitra a financí - Voříšek 15.8.2010


přístupů: 6617    diskusních příspěvků: 0


© Jaromír Suchý 1999 - 2014