Voříšek
občasník pro Okříšky a okolí
O serveru | Mapa stránek | Statistiky | Vyhledávání | Služby | Kontakt
Hlavní rubriky:
Komentáře  [80]
Místní zajímavosti [3]
Co se děje v okolí [1]
Dokumenty [16]
Blog [10]
Webtipy [1]
Věřte - nevěřte (JPP) [8]

Archiv Voříška
z let 1999-2003
[168]

Seznam serverů
z okolí Okříšek


Spřízněné stránky:
Můj Lanškroun
Náš Liberec
Nerátky.cz (Neratovice)
Novojičínský Samizdat
Otevřené Úvaly
Radniční listy (opozice K.Vary)

Další oblíbené stránky

Stránky, týkající se zajímavých kulturních aktivit z okolí:
Fru Fru
Klub B Třebíč
Jezerel Thc
Zámostí - festival v Třebíči

Hlavní strana > Komentáře

Jak si vede Zpravodaj z Okříšek

Během domácího trávení letní dovolené jsem zavadil i o tři povolební čísla Zpravodaje z Okříšek, jejichž přečtení bych vám rád, milí čtenáři, doporučil. Jejich obsah totiž napovídá, jakým způsobem se blížíme vysněné metě našeho čerstvého starosty, oné "lepší adrese pro život".

Pro ty, kdo náš Zpravodaj neznají, zopakuji to nejpodstatnější, co platilo předchozích zhruba 10 let: časopis formálně vydávají Technické služby Okříšky, ale obsah má na starosti tým, honosící se celou tu dobu jak jinak než "světovým" označením "pracovní skupina public relations" (pro jednoduchost dále zkrátím jen z počátečních souhlásek na PRSK PR). PRSK PR zachycovala hlavně naprosto fenomenální úspěchy naší radnice a hned poté Zpravodaj přinášel významově srovnatelné dění v hospodě na hřišti - především "historické události" typu rekordních účastí na nějaké obřadné žranici či jiné chlastačce, maskované jako klání rekreačních sportovců. A protože v Okříškách máme demokracii a svobodu slova, občas došlo i na nesmírně důležité problémy, které spoustě z nás přinášejí bezesné noci, jako např. jeden neuklizený psí exkrement či řešení těžké otázky optimální doby připouštění králíků.

Všechna nová čísla můžete najít ve formátu pdf na oficiálním serveru radnice městyse:
4. číslo roku 2010 z prosince 2010
1. číslo roku 2011 z března 2011
2. číslo roku 2011 z konce června 2011

Ale už před čtením můžu fanoušky naší radnice uklidnit, že obsah Zpravodaje se za uplynulého 3/4 roku v tom podstatném příliš nezměnil. Změnil se ale vnější vzhled. Jestli bylo na Zpravodaji dříve alespoň něco kvalitního, tak provedení grafiky obálek, kterou externě dělával architekt Radek Velc. Poslední loňské číslo dělal ještě on a první letošní už někdo jiný a výsledek snažení PRSK PR je docela znát – nyní rozmazané či spíše nevhodnou kompresí "zrnité" fotografie a obtížněji čitelné titulky k tomu. (Pikantní na tom je, že pravděpodobný autor této obálky Karel Dokulil ve stejné době, kdy se evidentně sám teprve učil pracovat s obrázky na počítači, přitom současně oficiálně nabízel, že bude právě on právě tohle zájemce za peníze učit v kursech, pořádaných tzv. Komunitní školou Okříšky, ale netuším, jestli si na to nějakou kavku skutečně našel.)

Každé ze tří čísel začíná zcela novou rubrikou "Slovo starosty" o tom, co je oficiálně nového. Rubrika se ovšem nejmenuje "Slovo Z. Ryšavého", ale "Slovo starosty" a PRSK PR vůbec nechápe, že v tom pro někoho jen drobném detailu je obrovský rozdíl. S vnímáním jakýchkoliv symbolů měla ale radnice Okříšek vždycky mimořádně těžké problémy a PRSK PR na to jenom navazuje a asi netuší, že jakýkoliv starosta je především oficiálním představitelem veřejné moci a ne nějakou komickou postavou z kresleného seriálu či počítačové hry. Dovedete si třeba představit situaci, že by na nějaké radnici měla proběhnout svatba a v souvislosti s tím, že ženich je traktorista, by oddávající starosta na slavnostní obřad dorazil sice s oficiálním řetězem kolem krku, ale ve špinavých montérkách a v gumákách od čerstvého hnoje, protože je veselá kopa a chce se přiblížit lidem? Pokud to v Okříškách dál půjde podle Zpravodaje, určitě se i něčeho takového můžeme snadno dočkat, protože partička PRSK PR totéž v bleděmodrém běžně provádí už teď tím, že oficiální vyjádření osoby v důležité funkci starosty provází kreslenými karikaturami Z. Ryšavého, např. v posledním čísle touto:Jakoby nestačilo, že nás krajský úřad každý měsíc zásobuje do schránek svým papírovým spamem, neustále zdůrazňujícím, jak báječně koalice komunistů s ČSSD na Vysočině funguje, i každé číslo našeho Zpravodaje teď nově obsahuje i "pastýřský list" Slovo hejtmana nebo Slovo hejtmana Vysočiny od údajně nezávislého hejtmana Běhounka (ano, je to ona, ta tak veskrze "důvěryhodná" osoba, která se před 3 lety v období kritického nedostatku lékařů v pelhřimovské nemocnici rozhodla bodnout pacientům kudlu do zad a vyměnit nelehkou práci v ordinaci za bezstarostné schůzování bez jakékoliv zodpovědnosti a pohádkový plat v hejtmanském křesle k tomu). A že běhounkovská slohová cvičení nemají s Okříškami absolutně nic společného? PRSK PR nejspíš musí naplnit povinný počet potištěných stránek a tak je k tomu asi jakýkoliv balast dobrý...

Co naopak tradičně Zpravodaj nenabízí, jsou informace o řadě skutečných událostí na vsi. Když se třeba v závěru loňského roku zprovoznila solární elektrárna v areálu společnosti Gelso, nezbylo na ni místo ani pro sebemenší zmínku formou jediné věty. Přitom je to dost nelogické, protože PRSK PR je neoficiální buňkou ČSSD a byla to právě tato strana, která v době své vlády vymyslela a prosadila zákonem 180/2005Sb. onu báječnou myšlenku pěstovat v České republice na polích místo pšenice solární panely štědře dotované z peněz nás, obyčejných spotřebitelů elektřiny. Že by tichá pomsta za to, že se naší radnici postavit zamýšlenou solární elektrárnu nepovedlo a někomu jinému v obci ano?

Obálky všech tří čísel lákají na důležitou součást obsahu, kterou je rubrika "Dopisy čtenářů",proto to je vždy to první, na co se vrhávám. Ale co to? Stránku označenou "Dopisy čtenářů" jsem v prvním ze tří čísel našel na str. 29 a 30 snadno, leč žádný dopis čtenáře tam nebyl: pouze z nějakého internetového vtípkového serveru asi 5 let starý text na téma čistoty veřejných záchodků- ovšem bez uvedení skutečného zdroje textu, jen s označením autora jako "Čtenářka". PRSK PK asi vůbec netuší, že podobné téma je v Okříškách naprosto mimo mísu, protože tady žádné veřejné záchody nejsou a spousta lidí především z řad návštěvníků obce by je jistě uvítala i za tu cenu, že by třeba někdy nebyly 100% čisté.

V následujícím čísle se situace se zcizením textu z internetu opakovala, jen téma záchodků nahradilo první rande a anonymní "Čtenářku" vystřídala tentokrát údajná "Čtenářka zpravodaje". To je ale ze strany PRSK PR docela odvaha zkoušet se přetahovat o dětské čtenáře s Bravíčkem!

No a ke svérázné "dokonalosti" svůj postup dotáhla PRSK PR v dalším čísle 2/2011: tentokrát už rovnou dva texty stáhnuté z internetu, doplněné třešničkou na dortu v podobě "dopisu čtenáře" od starosty Ryšavého na téma činnosti mikroregionu Černé lesy. Asi nestačí, že starosta Ryšavý i bez toho vyplní svou tvorbou v každém čísle snad třetinu stránek...

Svým způsobem to chápu: PRSK PR samozřejmě ví, že když už Zpravodaj buď nemá vůbec žádné čtenáře anebo je jich tak málo, že nikdo z nich necítí potřebu se k jeho obsahu či dění v Okříškách jakkoliv vyjadřovat, je normální a logické rubriku "Dopisy čtenářů" vypustit. Ale protože bývalý šéf této partičky Ryšavý vždy razil zásadu, že není vůbec nutné cokoliv užitečného dělat - důležité je hlavně úspěšně vytvářet mediální zdání o své blahodárné činnosti, PRSK PR jde jen důsledně v jeho stopách. Co na tom že nemáme skutečné čtenáře? Není přece žádný problém někde něco ukrást na internetu a předstírat, že to je text nějaké virtuální čtenářky Zpravodaje, že jo?

Někdo by sice mohl namítnout možné porušování autorských práv, ale co byste chtěli v tom našem absolutně prohnilém státě, kde se respektování práv druhých zatím vůbec nenosí? Na hradě sedí kleptoman, policie každou chvíli zatýká policisty, kteří sami organizují zločiny, a koneckonců i náš současný starosta Ryšavý se pěkně "vyznamenal", když nechal vloni před komunálními volbami v Okříškách do všech domácností na Vysočině rozeslat svoji volební agitku, ve které se oháněl jménem a tváří Martiny Sáblíkové, přičemž ona o tom pochopitelně neměla sebemenší tušení.

Jsem si ale jistý, že veřejně tolerované či přímo veřejně propagované zlodějiny určitě nejsou tím, co by měl kdokoliv mimo zlodějů spojeno s představou "lepší adresy pro život"...

Jinak PRSK PR určitě ví, jak má doopravdický obecní zpravodaj vypadat - viz odkaz na konci textu. Před časem jsem s oněmi doporučeními seznamoval naše předchozí zastupitelstvo.
27.08.2011
?subject=Jak si vede Zpravodaj z Okříšek'>Jaromír Suchý


Související odkazy:
Kodex dobrého radničního periodika dle Oživení, o.s.


přístupů: 6758    diskusních příspěvků: 6    poslední: 17.05.2012 23:33:54


© Jaromír Suchý 1999 - 2014