Voříšek
občasník pro Okříšky a okolí
Základní informace | Mapa | Statistiky | Vyhledávání | Služby | Kontakt
Hlavní rubriky:
Komentáře  [80]
Místní zajímavosti [3]
Co se děje v okolí [1]
Dokumenty [16]
Blog [10]
Webtipy [1]
Věřte - nevěřte (JPP) [8]

Archiv Voříška
z let 1999-2003
[168]

Seznam serverů
z okolí Okříšek


Spřízněné stránky:
Můj Lanškroun
Náš Liberec
Nerátky.cz (Neratovice)
Novojičínský Samizdat
Otevřené Úvaly
Radniční listy (opozice K.Vary)

Další oblíbené stránky

Stránky, týkající se zajímavých kulturních aktivit z okolí:
Fru Fru
Klub B Třebíč
Jezerel Thc
Zámostí - festival v Třebíči

Hlavní strana > Archiv 1999 - 2003 > Čuk a Gek

Č+G: 13.díl - Jak Gek pomohl Herrymu

Čuk a Gek
Opakování:
Čuk s Boženkou jsou zatím stále na Bahamách, Máňa už se zcela zotavila z operace a Gek si poprvé po dlouhé době vyzkoušel, jaké je to, když si musel vydělat vlastní poctivou prací.
         
V době, kdy ještě chodil Gek v Moskvě na základní školu, měl ve třídě spoustu šikovných spolužáků. Většina z nich to dotáhla daleko, někteří se dnes Boháč dokonce topí v bohatství. To ale Geka příliš netrápilo - věděl totiž, že s jakýmkoliv větším majetkem jsou spojeny jenom a jenom starosti.
Jednoho dne jej z poklidného válení v posteli vyrušil telegram právě od jednoho z těch úspěšnějších spolužáků - Herry Vinogradova (mezi šachisty o něco známějšího pod pseudonymem K. Sparov). Herry v něm Geka zoufale prosil o pomoc, protože prohrává v boji o šachový trůn a naléhavě by potřeboval, aby mu někdo poradil. Doslechl se, že v Krásně či jeho okolí žije geniální šachista, který ale na veřejnosti vůbec nehraje - chtěl tedy po Gekovi, ať jej vyhledá a poprosí, aby mu přijel na pomoc.

Gek se nikdy v kruzích šachistů nepohyboval, ale bylo mu Herryho líto (měl jej navíc docela rád - Herry mu totiž zcela nezištně dával ve škole opisovat písemky z matematiky), proto se zvedl z postele a začal obcházet všechny šachové kluby v Krásně. Nikdo tam ale o žádném geniálním šachistovi, který by se tím neživil či nechlubil, nevěděl.
Jako vždy v podobných případech, kdy už nevěděl kudy kam, zašel si i tentokrát Gek do hospody a dobře udělal. Hned první neznámý hospodský povaleč, kterého se zeptal, mu byl ochoten pivo za pivo poradit a poslal jej za Ládínkem. Ládínek však zrovna nebyl doma
a jeho sousedi Gekovi řekli, že jel na dlouhodobý pobyt do lázní. Vyžádal si od nich proto alespoň jeho adresu a napsal mu dopis s úpěnlivou žádostí o pomoc. Obratem Gekovi přišla odpověď, že by Ládínek byl ochoten Herrymu pomoci, ale doktoři v lázních jsou přísní a dokud jeho léčba neskončí, nechtějí mu dávat žádné vycházky.
Gek tedy v železářství koupil pilník a v horolezeckých potřebách provazový žebřík, Máňa všechno zapekla do vánočky, společně to zabalili a poslali Ládínkovi. vánočka Když Ládínek z lázní tajně v noci odcházel, ani se s nikým nerozloučil, protože měl za to, že to stejně pouze na pár dní - chtěl jen pomoci Herrymu vyhrát několik partií
a hned se zase vrátit, aby nebyla léčba narušena.

Všechna ta Gekova a Mánina snaha byla ale nakonec zbytečná - než se Ládínek stačil dopravit do místa konání zápasu, bylo už rozhodnuto - Herry defitivně prohrál. Poznal ale, jak skvělého by získal v Ládínkovi sekundanta, proto jej požádal o spolupráci při přípravě na odvetu. Změna prostředí přispěla k tomu, že už se Ládínek cítil docela zdráv a bez potřeby jakékoliv další lázeňské péče, proto souhlasil s nabídkou. Nejméně do skončení odvety boje o šachový trůn to ostatní lázeňští pacienti budou muset nějak vydržet bez něj a hrát si šachy zatím sami.
pohlednice Herry ještě z letoviska, kam se uchýlil po porážce, poslal Gekovi pohlednici s poděkováním za pomoc a Ládínek na ni připojil přání, aby z peněz, které stát za zbytek jeho léčení ušetřil, zvýšili platy lázeňským doktorům a sestřičkám.

05.11.2000
?subject=Č+G: 13.díl - Jak Gek pomohl Herrymu'>Jaromír Suchý


Doplňující informace a poznámky:
V tomto serálu vystupují pouze fiktivní postavy - záměrná podobnost s určitou konkrétní osobou, žijící v současnosti či minulosti, nebyla hlavním cílem autora.
přístupů od 18.4.2004: 5183

© Jaromír Suchý 1999 - 2015