Voříšek
občasník pro Okříšky a okolí
Základní informace | Mapa | Statistiky | Vyhledávání | Služby | Kontakt
Hlavní rubriky:
Komentáře  [80]
Místní zajímavosti [3]
Co se děje v okolí [1]
Dokumenty [16]
Blog [10]
Webtipy [1]
Věřte - nevěřte (JPP) [8]

Archiv Voříška
z let 1999-2003
[168]

Seznam serverů
z okolí Okříšek


Spřízněné stránky:
Můj Lanškroun
Náš Liberec
Nerátky.cz (Neratovice)
Novojičínský Samizdat
Otevřené Úvaly
Radniční listy (opozice K.Vary)

Další oblíbené stránky

Stránky, týkající se zajímavých kulturních aktivit z okolí:
Fru Fru
Klub B Třebíč
Jezerel Thc
Zámostí - festival v Třebíči

Hlavní strana > Archiv 1999 - 2003 > Masíčko

Šedá sem, žlutá tam...

Jak už jsem před nedávnem psal, byl jsem v jedné z okrskových volební komisí ve včerejších volbách. Až při třídění platných a neplatných volebních lístků jsem si s hrůzou uvědomil, jak to tentokrát "někdo nahoře" ale opravdu pořádně podělal.

Pro ty z vás, kteří jste nebyli volit, nebo kteří jste z obvodů, kde se nevolili senátoři, krátce zopakuji: každý z nás, voličů na okrese Třebíč, dostal domů dvě sady volebních lístků - jednu pro senátní volby s šedomodrým titulním listem a druhou sadu pro krajská zastupitelstva s tmavě žlutým titulním listem. Ve volební místnostli pak každý volič dostal dvě obálky s úředním razítkem - jednu šedou pro volební lístek do krajského zastupitelstva a druhou žlutou pro volby do senátu. Při vydávání obálek jsme samozřejmě každému zdůraznovali: žlutou do senátu, šedou do kraje. Volební lístky ale nijak barevně rozlišené nebyly a tak se bohužel stalo, že se spousta lidí spletla - jednoduše přehodila obálky (s největší pravděpodobností především právě pod vlivem toho, že sady volebních lístků měly "prohozenou" titulní barvu) a oba jejich hlasy tak byly neplatné!

V našem volebním okrsku bylo tímto způsobem neplatných asi 6 procent hlasů a jak jsem dnes na serveru volby.cz zjistil, v celostátním průměru to dělá něco mezi 4 a 5 procenty (stačí si vzít rozdíl mezi okresy, kde se do senátu nevolilo a obálky se splést nedaly - tam všude je procento platných hlasů přes 99%, a v místech, kde se do senátu volilo - tam je to v průměru jen okolo 95%). Vypadá to, že v celostátním měřítku tak mohlo být znehodnoceno zhruba 30 tisíc hlasů!!! Mohlo by se říci, že o nic nejde, že byli v průměru poškozeni všichni stejně, ale není to tak úplně pravda. Jestli měla nějaká strana např. 4.9% hlasů a do krajského zastupitelstva se nedostala, mohla by mít po započtení "neplatných" hlasů klidně přes 5 procent a všechny poměry v daném kraji by se tak rázem změnily.

(Když jsem o tom hovořil při nekonečném čekání na předání výsledků hlasování v Třebíči s jiným předsedou jiné okrskové komise, dozvěděl jsem se, že na druhé kolo senátních voleb prý už budou i volební lístky žluté!)

V normální zemi by za to, jak se na těchto volbách podepsali jeho podřízení, nejspíš odstoupil ministr vnitra. U nás se za to určitě nikdo ani neomluví - jsme přece v České republice...
13.11.2000
?subject=Šedá sem, žlutá tam...'>Jaromír Suchý
přístupů od 18.4.2004: 3674

© Jaromír Suchý 1999 - 2015