Jak naše policie statečně brání autorská práva
Po zhlédnutí klipu "
Víme více, než si myslíte" o policejní razii v "typické" fiktivní firmě si možná nějaký autor programů ulehčeně oddychl, že díky kvalitní práci policejních specialistů už u nás softwarovým pirátům pšenka nepokvete. Abych jej ale vrátil zpátky na zem, měl bych pro změnu asi uvést i jiný případ ze současné praxe. Tam to (alespoň u nás na Třebíčsku) totiž zatím chodí trošku jinak:
- Jedna konkrétní strojírenská firma z Třebíče nedodržovala "licenční" podmínky, ke kterým se zavázala, aby mohla šířit jisté programové produkty (díky kterým vydělává desítky milionů ročně) a naprosto ignorovala všechna upozornění, aby to napravila. Její představenstvo údajně dokonce oficiálně rozhodlo, že firma bude licenční podmínky programů porušovat zcela záměrně a spoléhat se na impotenci našich soudů.
- Jeden z poškozených autorů následně za to na členy představenstva podal na okresní státní zastupitelství trestní oznámení pro podezření z porušování autorských práv a dalších trestných činů.
- Okresní státní zástupce předal případ k vyšetření na Obvodní oddělení policie v Třebíči, kde jej dostal k vyřízení vyšetřovatel, který neměl absolutně žádné zkušenosti s problematikou autorských a podobných práv či hospodářskou kriminalitou (dokonce i o existenci počítačů má pouze mlhavé představy - není divu, když mu zatím "ke štěstí" musí bohatě stačit psací stroj)
- Tento vyšetřovatel z naprosto záhadných důvodů dokonce ani nevyslechl nikoho z podezřelých (tj. představenstva oné firmy), ani si nevyžádal zápis z jednání, na kterém o úmyslném poškozování práv autorů představenstvo mělo rozhodnout. Jejich výpověď zřejmě bohatě nahradilo svědectví za ně vyslaného zaměstnance oné firmy a podstata jeho "podání vysvětlení" vypadala zhruba takto:
vyšetřovatel: "Vidíte v tom, co dělá představenstvo vaší firmy, nějaké porušení zákona?"
zaměstnanec: "Já v tom žádné porušení zákona nevidím"
- Na základě toho, že nějaký bambula nevidí v rozhodnutích svých chlebodárců nic špatného, pak třebíčská policie případ odložila a okresní státní zástupce potvrdil, že rozhodla správně.
Až (odhadem) za deset let občanskoprávní soud definitivně rozhodne, že autoři programů byli v právu a náleží jim tučné odškodné, firma, která je záměrně okradla, už s největší pravděpodobností nebude existovat (tomu bohužel nasvědčuje to, že někteří z členů jejího představenstva už stačili během předchozích let "úspěšně" dovést k likvidaci či konkursu pět či šest jiných podobných firem) a autorům zůstanou pouze oči pro pláč. A naše policie s tím samozřejmě nebude mít vůbec nic společného - ona přece včas udělala všechno, co bylo v jejich silách...
30.03.2001
?subject=Jak naše policie statečně brání autorská práva'>Jaromír Suchý
přístupů od 18.4.2004: 5586