Voříšek
občasník pro Okříšky a okolí
Základní informace | Mapa | Statistiky | Vyhledávání | Služby | Kontakt
Hlavní rubriky:
Komentáře  [80]
Místní zajímavosti [3]
Co se děje v okolí [1]
Dokumenty [16]
Blog [10]
Webtipy [1]
Věřte - nevěřte (JPP) [8]

Archiv Voříška
z let 1999-2003
[168]

Seznam serverů
z okolí Okříšek


Spřízněné stránky:
Můj Lanškroun
Náš Liberec
Nerátky.cz (Neratovice)
Novojičínský Samizdat
Otevřené Úvaly
Radniční listy (opozice K.Vary)

Další oblíbené stránky

Stránky, týkající se zajímavých kulturních aktivit z okolí:
Fru Fru
Klub B Třebíč
Jezerel Thc
Zámostí - festival v Třebíči

Hlavní strana > Archiv 1999 - 2003 > Horácký salám

Na naše radní jsou i parlamentní poslanci krátcí!

V Okříškách nám toho moc z historie a tradic nezbylo, a protože slavit se musí, i kdyby na chleba nebylo, nějaká záminka se hledala stůj co stůj. Na naší radnici usoudili, že velmi vhodnou příležitostí k pravidelným oslavám by mohlo být třeba výročí první písemné zmínky o obci. Nevím jen, proč to neslavíme pravidelně každé jaro (pokaždé je to přece kulaté výročí toho, že se Země zase otočila dokola kolem slunce) - na radnici si totiž pro oslavy zvolili netradiční pětiletý interval. Nejspíš, abychom nikdy nezapomínali na komunistické pětiletky, díky kterým Okříšky (a celá naše vlast) tolik vzkvétaly.

Letošní oslavy završení dalšího budovatelského intervalu mělo podle plánů radních (ukázka z letáčku, který jsme dostali do schránky)

leták

zpestřit i předání znaku a praporu obce. Jak možná asi tušíte, s obecním znakem to není tak, že by se strejci sešli v hospodě u piva a jeden řekl - já mám povoznictví - dáme tam koňa, druhý na to - já mám řeznictví - musí tam být prasečí hlava. A podle toho, kdo by ostatním zaplatil víc piva by si odhlasovali do obecního znaku buď prase nebo koně. Obecní znak musí schvalovat a přidělit Poslanecká sněmovna parlamentu ČR, která se přitom řídí doporučeními vlastní heraldické komise. Posuzování každého takového návrhu nějakou dobu trvá.

Zdá se však, že trpělivost není právě silnou stránkou našich současných radních. Zřejmě jim stouplo do hlavy, že když mohli beztrestně provozovat několik let vlastní pirátskou televizi, můžou jim i parlamentní poslanci s jejich požehnáváním znaku vlézt na záda, a rozhodli se nečekat na souhlas parlamentu, ale používají si klidně neschválený obecní znak Okříšek už teď.

znak, uvedený na letáku oslav

Když jsem se nad tím podivoval, jeden z radních mi prozradil fintu, jak na to prý vyzráli: to, co používají, totiž vůbec není znak obce, ale jenom logo oslav výročí první zmínky o obci (navrhovaný znak je samozřejmě bez pásky s letopočtem). Např. na diplomech, které dnes dostávali běžci v soutěži "Běh Dolňákem", už byl ale neschválený obecní znak uveden "natvrdo" bez pásky s letopočty, dokonce i v barvách.

část diplomu

Někde jsem zaslechl, že by si prý naši radní rádi nechali dodatečně po skutečném přidělení poslaneckou sněmovnou nový znak také vysvětit v místním kostele. Pokud je to pravda, nedivil bych se, kdyby je při tom pokusu z kostela vyhodili i se znakem.
20.05.2001
?subject=Na naše radní jsou i parlamentní poslanci krátcí!'>Jaromír Suchý


přístupů od 18.4.2004: 5267

© Jaromír Suchý 1999 - 2015