Voříšek
občasník pro Okříšky a okolí
Základní informace | Mapa | Statistiky | Vyhledávání | Služby | Kontakt
Hlavní rubriky:
Komentáře  [80]
Místní zajímavosti [3]
Co se děje v okolí [1]
Dokumenty [16]
Blog [10]
Webtipy [1]
Věřte - nevěřte (JPP) [8]

Archiv Voříška
z let 1999-2003
[168]

Seznam serverů
z okolí Okříšek


Spřízněné stránky:
Můj Lanškroun
Náš Liberec
Nerátky.cz (Neratovice)
Novojičínský Samizdat
Otevřené Úvaly
Radniční listy (opozice K.Vary)

Další oblíbené stránky

Stránky, týkající se zajímavých kulturních aktivit z okolí:
Fru Fru
Klub B Třebíč
Jezerel Thc
Zámostí - festival v Třebíči

Hlavní strana > Archiv 1999 - 2003 > Horácký salám

Jak radní v Okříškách ochotně vycházejí občanům vstříc

Přestavte si, že byste někde na plakátě viděli např. takovýto text s názvem Program jednání obecního zastupitelstva:

1) bod jednání, navržený obecní radou
2) bod jednání, navržený obecní radou
3) bod jednání, navržený obecní radou
4) bod jednání, navržený obecní radou
5) bod jednání, navržený obecní radou
6) bod jednání, navržený obecní radou
7) bod jednání, navržený obecní radou
8) bod jednání, navržený obecní radou

Předpokládám, že byste nejspíš také asi neměli ponětí, co se na takovém zastupitelstvu bude např. jako bod číslo 5 projednávat, a možná by vás napadlo, že si z vás chce někdo pěkně vystřelit. Naší obecní radě v Okříškách ale kupodivu podobný postup zatím nejspíš připadá docela normální, protože už jí to dvakrát naprosto beztrestně prošlo.

Bylo to výsledkem velmi svérázné místní aplikace nového Zákona o obcích č. 128/2000 Sb. Jedna z novinek, se kterou se v něm naši radní potřebovali vypořádat, bylo to, že teď je zastupitelstvo povinno projednat i každou záležitost, se kterou se na ně obrátí občané (je-li to nejméně 0.5% občanů, což je v případě Okříšek zhruba 8 lidí, musí tak udělat do 60 dnů). To dřív nebylo možné - body jednání zastupitelstva mohla navrhovat jen rada a zastupitelé. Aby si na takovou vymoženost náhodou sprostý lid příliš nezvykal, stačili už ale naši radní vymyslet rafinovaný postup, jak vyhovět zákonu, ale přitom se šikovně vyhnout většině případných komplikací:

a) vůbec nezveřejní, o čem konkrétně by nedobrovolně mělo zastupitelstvo na žádost občanů jednat, takže oficiální pozvánka s programem jednání zastupitelstva obsahuje jen naprosto obecný bod typu "projednání námětu občanů" či "projednání podnětu občanů" (takže čtenář pozvánky neví, jestli půjde o psí hovínka, nebo o požadavek na zásadní změnu územního plánu)
b) starosta připraví v interním radničním časopisovém "samizdatu", který používá k řízení ostatních zastupitelů, "doporučené" usnesení, které později budou muset jeho ovečky schválit (pro tento samizdat samozřejmě platí přísná konspirační pravidla, aby se náhodou nedostal nikomu cizímu do rukou - dokonce ani kontrolnímu výboru zastupitelstva! - o tom zase ale až někdy jindy).

No a při samotném "projednávání" záležitosti, která občany trápí, je postup jednoduchý - všichni zastupitelé zarputile mlčí a pokud možno nijak nereagují na to, co tam případně řeknou přítomní občané (ti se snadno "vyautují", protože podle jednacího řádu každý může promluvit jen 2x), starosta zakrátko tuto svéráznou naprosto jednostrannou "rozpravu" ukončí a navrhne hlasovat o usnesení. To zpravidla obsahuje zvlášť cynickou formulaci "obecní zastupitelstvo projednalo připomínku skupiny občanů", zastupitelé poslušně zvednou ruku, a tím je to vyřízeno.

A co když se podobné nechutné praktiky radnice někomu nelíbí? Náš pan starosta pro obdobné případy zatím nabízel nespokojeným jen jedno řešení - mají se prý z Okříšek odstěhovat...
02.10.2001
?subject=Jak radní v Okříškách ochotně vycházejí občanům vstříc'>Jaromír Suchý


Doplňující informace a poznámky:
Přestože jsem písemně požádal naši obecní radu, aby od těchto praktik zatajování obsahu jednání upustila, nyní zveřejněný program jednání obecního zstupitelstva 29.11. opět obsahuje bod "projednání podnětů občanů", aniž by tam dále bylo doplněno, čeho se podněty občanů mají týkat.

I to je samozřejmě jedna z možností dát všem najevo, kdo je tady v Okříškách pánem. Pokud našim prapodivně zvoleným mocipánům ale zbývají jako důkazy jejich "moci" už jenom takovéto ubohosti, jsou už na tom se svým sebevědomím asi dost špatně.
23.11.2001


přístupů od 18.4.2004: 4727

© Jaromír Suchý 1999 - 2015