Voříšek
občasník pro Okříšky a okolí
O serveru | Mapa stránek | Statistiky | Vyhledávání | Služby | Kontakt
Hlavní rubriky:
Komentáře  [80]
Místní zajímavosti [3]
Co se děje v okolí [1]
Dokumenty [16]
Blog [10]
Webtipy [1]
Věřte - nevěřte (JPP) [8]

Archiv Voříška
z let 1999-2003
[168]

Seznam serverů
z okolí Okříšek


Spřízněné stránky:
Můj Lanškroun
Náš Liberec
Nerátky.cz (Neratovice)
Novojičínský Samizdat
Otevřené Úvaly
Radniční listy (opozice K.Vary)

Další oblíbené stránky

Stránky, týkající se zajímavých kulturních aktivit z okolí:
Fru Fru
Klub B Třebíč
Jezerel Thc
Zámostí - festival v Třebíči

Hlavní strana > Blog

Dekádníček č.4

od 1.5. do 10.5.2005

Minule jsem zapomněl na jeden odkaz: na Dni Země na Chaloupkách mě upozornili na možnost spočítat si sám vlastní ekologickou stopu - zkuste to taky. Kdyby všichni žili jako já, potřebovali bychom "jen" 1.4 zeměkoule.

ne 1.5.
Svátek práce - První máj už se v Okříškách nevím proč neslaví. Přitom by to mohlo být tak pěkné, kdyby místní pionýři šli v krojích v průvodu, šťastně třepetali mávátky a u našeho Památníku okupace a kolaborace by mohla slavnost vrcholit třeba pionýrským slibem jisker. To by byla turistická atrakce...

po 2.5. - pá 6.5.
Moc toho není. Celý týden byl docela nabitý, protože jsem skoro každý den z práce odcházel až po osmé večer. Díky tomu jsem ale zase bohužel přišel o  koncert Symfonického orchestru Prahy 8 v Okříškách. Pro méně znalé je asi překvapením, že jej dirigoval Jiří Hájek, svého času také zpěvák a kytarista skvělé okříšské kapely Oplzlé návrhy. Když tady Oplzlé návrhy asi před 10 lety hrávaly, nesmělo se v oficiálních tiskovinách obce (např. ve Zpravodaji) jejich jméno ani objevit - nahrazovala to zkratka O.N.
Zajímavostí byl ale třeba i email od Jaroslava Hutkyúvahou, která vznikla kvůli zrušení pořadu, který měl připraven pro vysílání Radiožurnálu.

so 7.5.
Zajel jsem si do Třebíče na tradiční "Vítání jara"- akci, kterou pořádá firma Enviro každý rok na parkovišti na Komenského náměstí. (Další fotky z akce najdete na stránkách organizátorů).
V Třebíči na náměstí jsem viděl zajímavé zátiší: nějaký chlapec asi nezastihl svou milou doma, proto jí strčil květinu do klíčové dírky

tulipány

ne 8.5.
Trochu zafoukal větřík a u důchodčína spadl vzrostlý jilm.

strom u důchodčína

Nebylo to tím, že by řádil kdovíjaký uragán, ale proto, že když pánové z obecní mechanizace asi před rokem kopali jámu pro kanalizaci z připravované motoristické (průmyslové) zóny, naprojektoval jim asi nějaký kulovčík z naší radnice, že výkop musí vést co nejblíže kmenů stromů a tak jejich kořeny dostaly docela zabrat. Jilmy mají – obdobně jako třeba smrky – bohužel tu vlastnost, že jim nerostou kořeny do hloubky, ale jen do šířky těsně pod povrchem. A je vcelku logické, že když jim někdo skoro polovinu kořenů odřeže a odkope, jilmům tím moc neprospěje a pravděpodobně stejný osud čeká i ty další v aleji. Ale co jiného byste u nás v Kulovičkách čekali?

po 9.5.
Dnes jsem se opět na vlastní kůži přesvědčil o další instituci, která moc občanům neslouží - je jím ministerstvo vnitra. Přitom mě současně napadlo, že se vůbec nedivím mladým lidem, kteří velice často cítí potřebu emigrovat z tohoto Kocourkova. Celý případ je poměrně jednoduchý: každá obec musí vydávat jednou za rok výroční zprávu o poskytování informací. Okříšky tu za rok 2004 sice vydaly, ale byla nesmyslná – buďto omylem či záměrně se tam vloudily dvě chyby, týkající se počtu žádostí o informaci a počtu odvolání při jejich neposkytnutí. Žádal jsem o opravu nejprve veřejně na jednání obecního zastupitelstva, ale když jsem nepochodil, obrátil jsem se se žádostí o opravu na ministerstvo vnitra, které má v tomto případě ze zákona povinnost dohlížet na to, zda obce dodržují zákon. Ministerská úřednice, která můj podnět vyřizovala, mi ale odpověděla, že když se mi to nelíbí, mám se obrátit na soud. Představte si analogii, že by nešlo o informace, ale třeba o ochranu životního prostředí. Řekněme, že by se na nějakém obecním úřadě škodolibě bavili tím, že by vylévali kyselinu sírovou do potoka a chechtali se veřejně tomu, jak potom plavou rybičky bříškem vzhůru. Já bych je požádal, aby to nedělali, a pokud by přesto pokračovali, požádal bych o zásah zodpovědný státní úřad - nejspíš příslušný orgán inspekce životního prostředí. Nedovedu si dost dobře představit, že by mi také odpověděli, že vylévání jedů do potoka obec provádí v rámci samostatné působnosti, že s tím nic dělat nebudou a když se mi to nelíbí, mám se obrátit na soud. To může být "normální" opravdu jen tady, v tom prohnilém a zkorumpovaném státě.

út 10.5.
Tak všechny stopy po spadlém stromu u důchodčína zmizely.

důchodčín 9.5.2005

Saša Fiala - baskytarista ze skupiny Permon Balet Superstar - se mi pochlubil, že tento v pátek a sobotu budou jako jedna ze dvou českých kapel koncertovat na megafestivalu FIMU ve Viltordu ve Francii - hrají tam kapely opravdu z celého světa. Je hezké, že tam je pro diváky vstupné celé 3 dny zdarma, ale smůla, že to je od nás trochu z ruky.

12.05.2005
?subject=Dekádníček č.4'>Jaromír Suchý


přístupů: 5991    diskusních příspěvků: 1    poslední: 17.05.2005 21:47:32


© Jaromír Suchý 1999 - 2014