Voříšek
občasník pro Okříšky a okolí
O serveru | Mapa stránek | Statistiky | Vyhledávání | Služby | Kontakt
Hlavní rubriky:
Komentáře  [80]
Místní zajímavosti [3]
Co se děje v okolí [1]
Dokumenty [16]
Blog [10]
Webtipy [1]
Věřte - nevěřte (JPP) [8]

Archiv Voříška
z let 1999-2003
[168]

Seznam serverů
z okolí Okříšek


Spřízněné stránky:
Můj Lanškroun
Náš Liberec
Nerátky.cz (Neratovice)
Novojičínský Samizdat
Otevřené Úvaly
Radniční listy (opozice K.Vary)

Další oblíbené stránky

Stránky, týkající se zajímavých kulturních aktivit z okolí:
Fru Fru
Klub B Třebíč
Jezerel Thc
Zámostí - festival v Třebíči

Hlavní strana > Blog

Dekádníček č.5

Od 11.5.do 20.5.2005 - tentokrát mj.něco o Zelesa Pláni, Falung Gongu, Tryzně za Madlen

14.5.
Myšák - někdejší spoluhráč z našeho okříšského sokolského ochotnického divadla - pochází z Kamýka nad Vltavou. A protože se svými kamarády z dětství udržuje stále aktivní kontakty, nechal jsem se jím na víkend zlákat na výlet na přehlídku punkových kapel na Zelesa Pláň poblíž Kamýka.
Z Okříšek a okolí tam sice vyrazily celkem 4 vozy s fanoušky nekomerční hudby, ve kterých mi samozřejmě jejich majitelé nabízeli místo na svezení, ale abych udělal také něco pro zdraví a zazápasil si s nadváhou, vyrazil jsem si tam raději po svých – tedy přesněji na kole (ale přiznám, že jsem se přiživil a nechal si odvézt věci na spaní). Pravda, musel jsem v sobotu vyrazit už za rozbřesku, ale těsně před druhou odpoledne už jsem tam bez problémů byl (157 km) a u pokladny mi pořadatelé vůbec nechtěli věřit: "nekecej, tys sem fakt přijel na kole až z Moravy?".
Cestou jsem měl díky (ve srovnání s jinými druhy dopravy) relativně pomalé a tiché jízdě kola i možnost poznat kus přírody docela zblízka: bažantí páreček na louce pár metrů od silnice u Kněžic, srnu, několik ježků, zajíců, kun, psů, koček, lasičku, sojku, koroptev, kosy, káně, krtka, desítky myší a drobných ptáků atd. Kromě onoho bažantího páru to však byly přirozeně jen přejeté mrtvolky zvířat přímo na cestě nebo těsně vedle ní. A vlastně ještě něco: překvapilo mě, že se i v kopcích velice často na loukách okolo silnic courali trávou samečci divokých kachen. Jinak totiž bývají vidět spíše jen v okolí potoků a řek.
Když jsem se při hovoru s pořadateli zmínil, že jsem z Okříšek, jeden z nich říkal: "Jó, Okříšky to znám. Tam jsem jednou vezl paní Rozehnalovou – to je matka od toho právníka Rozehnala, který zastupoval Železného z Novy. V igelitové tašce si vezla 7 miliónů, aby je tam mohla za Železného zaplatit na poště." Ptal jsem se samozřejmě, proč to vezli zrovna do Okříšek na poštu, ale nepochopil jsem odpověď. Prý to bylo proto, že na naší poště pracuje sestra paní Rozehnalové.

Alespoň pár ilustračních obrázků (na prvním je třebíčská kapela M.D.T.):

M.D.T.

Kohout plaší smrt

pampeliška

zátiší se sudy

po 16.5.
Tak s tím snížením nadváhy díky stovkám kilometrů přes víkend na kole to moc nevyšlo: ze 111.9 kg v pátek ráno jsem se dostal jen na 111.3 dnes. Ale dceruška mě uklidňovala, že to je jistě v pořádku: to se prý jen sportováním sádlo změnilo na užitečné svalstvo.
Pan Ryšavý – radní z Okříšek za ČSSD – má opravdu velmi zvláštní způsoby komunikace s veřejností. Velice dobře věděl, že dne 30.4.2005 zabrali chodník před Meinlem jistí asiaté a také, že jsem jej osobně ve zvláštním článku napadl, že o tom velice dobře věděl, ale je mu to jedno. "Samozřejmě" je přesvědčen o tom, že tehdy jednal správně, protože podle zásad, které sám razí, tj. když budou všichni mlčet, popř. se tvářit, že se nic špatného neděje, tak je to naprosto totéž, jako by se skutečně nic špatného nedělo. Jeho argumentace nepřekvapí, co je ale zvláštní, je způsob, jak ji prezentuje. Místo toho, aby např. přímo k mému článku v diskusi napsal svou obranu asijského šuntu a jeho dealerů, zmiňuje se o všem jen ve svém nově zřízeném "blogu" (navíc není schopen udělat na můj text, na který reaguje, ani korektní odkaz – a pokud by jej někdo sám po přečtení "blogu" pana Ryšavého chtěl hledat ve Voříškovi sám např. pomocí textového vyhledávání, nemusel by ani pochodit – panem Ryšavým např. v této souvislosti opakované slovo "vietnamští" se v mém původním textu totiž vůbec nevyskytuje). Je navíc zvláštní, že takový politický matador, jako je on (nevím např. o nikom jiném z Okříšek, kdo by si podobně jako on mohl dovolit zajet čerpat aparátčícko-byrokratické zkušenosti na výlet do Evropského parlamentu), je schopen plácat takové nesmysly jakože nemohl zakročit, protože u sebe neměl žádné razítko. Mohl udělat alespoň to, co já – tedy jakýmkoliv způsobem zdokumentovat onoho "podnikatele" a dodatečně po něm úředně nechat minimálně vymáhat místní daň za zábor veřejného prostranství. Neplacení daní je totiž trestný čin, a tím, že jej pan Ryšavý svým přehlížením a mlčením toleruje, tak nejen ekonomicky poškozuje Okříšky, ale především ničí morální prostředí – darebáci si mohou naprosto oprávněně myslet, že jim je v Okříškách díky benevolenci a mlčení radních povoleno vše.Možná by měl pan Ryšavý buď na svých neoficiálních či oficiálních stránkách napsat také nějaký slovníček pojmů, které používá, aby čtenáři věděli, co chce vlastně říci. Podle mého názoru je totiž např. "obecní úřad" a "obec" jedno a totéž. Pokud chce tedy rozlišovat orgány státní správy a samosprávy, měl by to dělat srozumitelněji.

út 17.5.
Poprvé jsem navštívil blog Ostravaka Ostravskeho a vůbec se nedivím, že má takový fenomenální úspěch.
Při zběžné kontrole stránek, týkajících se okolí Okříšek, jsem narazil na další. Patří Mikroregionu podhůří Mařenky - obcí z okolí nejvyšší hory našeho okresu. Vypadá to, že se sdružení mj. snaží obnovit na Mařence rozhlednu. To by bylo velice hezké, protože Mařenka bývala a je tradičním cílem turistických cest - stařičké bukové lesy na ní totiž – na rozdíl od našich poldrů, důchodčína či památníku okupace a kolaborace - opravdu za návštěvu turistů stojí.

st.18.5.
Tak starší dceruška Lenka dnes odpoledne na třebíčském Katolickém gymnáziu maturovala. Měla – obdobně já kdysi - jen jednu dvojku. Nechtěl jsem ji před zkouškami nijak nervovat škodolibými dotazy, na něž jistě neznala odpověď, a tak jsem si to nechal až na dnešní večerní rodinnou oslavu. Představte si, že – přestože maturovala i ze zeměpisu – nevěděla ani to, kde je na okrese Třebíč nějaký psí hřbitov. A přitom kam jinam bych mohl pohřbít disketu či CD-čko se všemi daty, která tady teď jsou, až mě buď Voříšek přestane bavit, nebo bude jeho existence zbytečná, protože "vyvolení" na naší radnici konečně začnou sloužit občanům, či – v krajním případě – mě k ukončení jeho existence donutí nějaká zlodějsko-tunelářská mafie? Docela mě ale překvapilo, že se v její třídě dokonce od maturity vyhazovalo, a to i třeba z angličtiny. Paradoxní je to hlavně proto, že je učil angličtinu celou dobu studia jejich třídní učitel Karel Buchta.
Odpoledne byli k vidění před třebíčskou radnicí i čerti:

Divadelní Třebíč

Souviselo to s přehlídkou Divadelní Třebíč – snažili se prý přesvědčit kolemjdoucí, aby nechodili na divadelní představení přehlídky, když je tolik krásných věcí k vidění v televizi.
Zastavil se za mnou také bývalý kolega Jirka, jehož přítelkyně studuje v Praze a bydlí na kolejích v Suchdole. Běžně to tam prý funguje tak, že si pražáci na dobu studia nechají napsat trvalé bydliště k babičce do Krkonoš a získané místo na kolejích prodají ukrajinským mafiánům. A ti to prý mají tak dobře organizačně "vymakané", že na trojlůžkovém studentském pokoji běžně bydlí 6 až 9 ukrajinských dělníků – chodí přece na ranní, odpolední a noční směny a bylo by škoda volné lůžko nevyužívat po dobu, když jsou v práci.
Ještě, že jsou v Třebíči chovatelé psů, kteří si po svých miláčcích neuklízejí jejich hovna.
Mohlo tak vzniknout malebné zátiší, které by určitě nějaký kreativní reklamní tvůrce dokázal využít i k propagaci jídel ze šneků.

zátiší se šnekem

pá 20.5.
Pokřik komunistů a hrozby žalobami okolo toho, že v nedávném pořadu Ester Kočičkové v Českém rozhlase zaznělo, že "komunisti jsou prasata" mě docela pobavil. Advokát Tomáš Sokol míní, že by spíš Český rozhlas za takový výrok naopak mohli zažalovat chovatelé prasat, protože tím autoři pořadu znevážili kvalitu jejich produktů.
Dnes je trochu magické datum 20.05.2005 a tak mě napadlo, že to je taková vhodná příležitost k nějakému vznešenému předsevzetí. Ale jakému?
Na náměstí v Třebíči sbírala podpisy skupinka fanoušků meditačního cvičení Falun Gong proti tomu, že jejich kolegové jsou v Číně vězněni a mučeni.

Falun Gong 1

Falun Gong 2

V podvečer jsem se jen na chvíli zastavil na malebném starém zámku v Brnici na prvním ročníku kulturního minifestivalu Tryzna za Madlen. Hudba byla až večer a tak jsem se musel spokojit jen s výstavou studentských výtvarných pokusů. Něco z nich:

chudáček mobil
(mobil byl přitlučený hřebíkem a doprovázený textem: "Chudáčku, co ti to udělali?")

myši v akváriu21.05.2005
?subject=Dekádníček č.5'>Jaromír Suchý


přístupů: 6373    diskusních příspěvků: 1    poslední: 24.05.2005 22:42:17


© Jaromír Suchý 1999 - 2014