Voříšek
občasník pro Okříšky a okolí
O serveru | Mapa stránek | Statistiky | Vyhledávání | Služby | Kontakt
Hlavní rubriky:
Komentáře  [80]
Místní zajímavosti [3]
Co se děje v okolí [1]
Dokumenty [16]
Blog [10]
Webtipy [1]
Věřte - nevěřte (JPP) [8]

Archiv Voříška
z let 1999-2003
[168]

Seznam serverů
z okolí Okříšek


Spřízněné stránky:
Můj Lanškroun
Náš Liberec
Nerátky.cz (Neratovice)
Novojičínský Samizdat
Otevřené Úvaly
Radniční listy (opozice K.Vary)

Další oblíbené stránky

Stránky, týkající se zajímavých kulturních aktivit z okolí:
Fru Fru
Klub B Třebíč
Jezerel Thc
Zámostí - festival v Třebíči

Hlavní strana > Věřte - nevěřte (zprávy agentury JPP)

Zbojnické pohádky manželů Stodolových jdou na dračku

Nejčerstvější statistická data o prodeji knih, zpracovaná Českomoravskou unií knihomolů (ČMUKem), budou asi pro mnohé šokem: Miloše Zemana i Michala Viewega teď totiž v žebříčku nejžádanějších knih předběhla prvotina manželů Stodolových "Zbojnické pohádky". Agentura JPP se proto pokusila získat exkluzívní informace z pozadí vzniku tohoto nového bestselleru.

Jak je všeobecně známo, manželé Jaroslav a Dana Stodolovi jsou masoví vrazi, kteří si teď ve vězení odpykávají svůj doživotní trest. Buď je ale české vězeňství kvalitně řízeno a dobře plní svůj základní - tj. převýchovný - vliv, protože pobyt za mřížemi přivedl manžele na novou cestu a rozhodli se, že alespoň částečně splatí našemu státu to, že se mohou za peníze daňových poplatníků zdarma stravovat a bydlet, anebo to byl všechno jen skvělý manažerský tah jedné jejich třebíčské spřízněné duše. V každém případě se však v bestiálních vrazích objevil dosud skrytý literární talent, který mohli přirozeně nejlépe uplatnit v tématech jim důvěrně známých z předchozí praxe. I nejmenší mrňousi se ale nemají při čtení Zbojnických pohádek čeho bát, protože všechny ony příběhy končí pohádkově dobře - výkonní a neúplatní strážníci všechny loupežníky, zloděje a vrahy nakonec pochytají a soudy je spravedlivě potrestají.

Literární kritici jsou bez výjimky knihou nadšeni, pohádky přirovnávají k tomu nejlepšímu z děl H.Ch.Andersena a prorokují autorské dvojici skvělou budoucnost ve světě bezelstných dětských duší. U kritiků nejvíce zabodovaly pohádky "O důchodkyni a šňůře od vysavače" a "O nedobrovolném sebevrahovi". Multikulturní výbor Evropské unie už dokonce odsouhlasil grant na to, aby kniha mohla být přeložena do všech jazyků zemí EU a její dotované vydání za cenu 1 Euro může ještě letos získat každý mladý evropan - školák.

Pro manžele Stodolovy samotné by samozřejmě nebylo nijak lehké dostat motáky s rukopisy do knih na pulty. Ve vydavatelstvích se většinou chovají konzervativně a jsou přesvědčeni, že umění má také jistý duchovní rozměr, proto minulost autorů - jedenáctinásobných vrahů - není pro žádnou knihu tím nejlepším vstupním kapitálem. Měli ale štěstí v tom, že je díky svým širokým kontaktům s výstředními umělci jako výrazný literární talent objevil kunshistorik Jan Evangelista Dočekal z Třebíče, který už z vlastní předchozí praxe věděl, že ani ta nejostudnější osobní minulost autora tolik nevadí - hlavní je pro začátek najít sponzora, který bude ochoten zaplatit alespoň část nákladů na tisk a distribuci prvního vydání knihy.

A protože s tím měl již dobré osobní zkušenosti, oslovil manažer Dočekal radnice všech obcí a měst, kde kdy manželé Stodolovi někoho okradli nebo zavraždili, se žádostí o finanční sponzorskou pomoc pro první vydání jejich Zbojnických pohádek a jako protihodnotu jim nabízel, že se jméno jejich obce v knize také objeví. A ono to funguje! Skoro ze všech oslovených obcí a měst na vydání totiž nějaké peníze přispěli, protože všude jsou dnes rádi, když se o nich co nejvíce píše, aby o nich případní turisté či skandálůchtiví čtenáři věděli. Pak už stačilo do všech novin a časopisů rozeslat na knihu příznivé recenze (to je pro Dočekala maličkost) a sklízet sladké plody úspěchu.

Ve vězení se šušká, že za dobré chování mají manželé Stodolovi dostat o prázdninách první delší několikatýdenní vycházku, a oni se prý nijak netají tím, že by v tom případě všechen volný vycházkový čas využívali k autogramiádám a besedám se čtenáři své knihy. A protože je jejich agent Dočekal mimořádně schopný, je velmi pravděpodobné, že se celý jejich "zbojnický" pohádkový tým objeví s plnou parádou ve všech větších městech včetně Třebíče.
31.05.2005
Agentura JPP


Související odkazy:
Seznam obětí vraždícího páru Stodolových
Další Zombie vylézá z hrobu! - Dočekal získává podporu od radnice v Třebíči (2002)
Zombie podruhé - tentokrát v Regionalistu - Dočekal prodává stejný text různým novinám (2002)


přístupů: 7040    diskusních příspěvků: 0


© Jaromír Suchý 1999 - 2014