Voříšek
občasník pro Okříšky a okolí
Základní informace | Mapa | Statistiky | Vyhledávání | Služby | Kontakt
Hlavní rubriky:
Komentáře  [80]
Místní zajímavosti [3]
Co se děje v okolí [1]
Dokumenty [16]
Blog [10]
Webtipy [1]
Věřte - nevěřte (JPP) [8]

Archiv Voříška
z let 1999-2003
[168]

Seznam serverů
z okolí Okříšek


Spřízněné stránky:
Můj Lanškroun
Náš Liberec
Nerátky.cz (Neratovice)
Novojičínský Samizdat
Otevřené Úvaly
Radniční listy (opozice K.Vary)

Další oblíbené stránky

Stránky, týkající se zajímavých kulturních aktivit z okolí:
Fru Fru
Klub B Třebíč
Jezerel Thc
Zámostí - festival v Třebíči

Hlavní strana > Archiv 1999 - 2003 > Horácký salám

V Okříškách řádí neznámý fantom?

V úterý 9.října byl v textových zprávách v kabelové televizi v Okříškách tento text:

V posledních několika týdnech se po Okříškách šíří různé nepodložené informace, jejichž zdroj je mimo náš obecní úřad. V souvislosti s dopravním řešením obce se dozvídáme, že má být zbořena část ulice Masarykova apod. Jakékoliv zprávy obdobného charakteru rozhodně obecní úřad odmítá. Příprava dopravního řešení probíhá přesně v souladu s územním plánem. Jiných nemovitostí, než je v něm určeno se nedotýká. Obdobně jsou šířeny i jiné "zaručené informace", týkající se pronájmu obecních zařízení, hospodaření obce apod. Jsou vytvářeny tak, že základem bývá nějaká stručně uvedená událost nebo skutečnost, z níž pak autoři rozsáhle konstruují zcela nepravdivé závěry, aplikují na ně paragrafy apod. Takové praktiky pokládáme za neseriózní a s postupem autorů zásadně nesouhlasíme.

I když se snažím poctivě sledovat zprávy, které se v Okříškách a o Okříškách šíří, na nic podobného jsem nenarazil - polekal jsem se proto, že tady snad řádí nějaký fantom, který se zjevuje jenom někomu. Abych se s ním mohl také seznámit, požádal jsem emailem náš obecní úřad o následující informace:

1) Kdy a kde presne se v poslednich tydnech objevovala informace, ze "ma byt zborena cast Masarykovy ulice" v Okriskach? (Zdroj pokud mozno uvest co nejpresneji)
2) Kdy a kde presne se objevovaly ony nepravdive tzv. "zarucene informace", tykajici se pronajmu obecnich zarizeni v Okriskach apod. (Opet prosim uvest co nejpresneji zdroj informaci, kterych se uvedene prohlaseni tyka)
3) Kdo presne byli autori vsech techto nepravdivych informaci?
4) Vzhledem k tomu, ze citovany text je psan jmenem obce, zadam o sdeleni, kdy jej (tj. stanovisko, zverejnene v kabelove televizi) projednal a odsouhlasil nejaky organ obce (obecni zastupitelstvo, rada obce ci nektera z komisi) - prosim o uvedeni presneho oznaceni organu a cisla usneseni, prip. zapisu, ve kterem mohu nalezt zaznam z jednani, ktere mu predchazelo.

No a minulý pátek mi přišla odpověď:

Dobrý den,

zasíláme Vám v rámci možností informace k dotazům uplatněným dne 12.10.2001 u našeho úřadu dle zákona o poskytování informací. Odpovědi na jednotlivé otázky jsou následující:

ad 1) v daném případě jsme nuceni respektovat ustanovení § 11, odst. 2, písm. a) zákona č. 106/1999 Sb.,

ad 2 a 3) jedná se o případy Vašich internetových stránek, vývěsky v oplocení OÚ a novinové články týkající se poskytování sálu hasičské zbrojnice a podílových listů obce na fondech Pioneer. Záznamy těchto článků a datumů jejich zveřejnění na obecním úřadě neevidujeme,

ad 4) starosta obce má současně postavení vedoucího obecního úřadu. Protože zveřejňování článků a stanovisek jménem obecního úřadu není vyhrazeno žádnému z Vámi uváděných orgánů obce, plnění těchto úkolů je v kompetenci vedoucího organizace, tedy starosty.

S pozdravem
ing. Josef Kula
starosta

Není kouzelné, že starosta sice v kabelové televizi ostře odsuzuje šíření "nepodložených zpráv", ale teď prozrazuje, že pro své "zasvěcené" sdělení nemá absolutně žádné podklady, protože je obecní úřad prostě neeviduje?

Ale postupně:
ad 1)
Asi bych měl doplnit i část zákona 106/1999 Sb., na kterou se starosta odvolává, aby mi mohl neposkytnout informaci:

§ 11
Další omezení práva na informace
(2) Povinný subjekt informaci neposkytne, pokud:
a) byla předána osobou, jíž takovouto povinnost zákon neukládá, pokud nesdělila, že s poskytnutím informace souhlasí,


Starosta tedy v kabelové televizi spílá nějakému lumpovi za to, že šíří nepodložené informace, ale teď onoho holomka odmítá prozradit, aby jej ochránil! (To potom ale těžko někdo uvěří, že původ bludů o boření Masarykovy ulice je skutečně mimo obecní úřad.)

ad 2 a 3) Je pravda, že jsem se v červencovém Předkrmu naprosto okrajově zmínil o využití sálu požární zbrojnice (ten text byl ale především o něčem úplně jiném - např. o tom, co se děje na naší základní škole). Nevím, jak náš starosta, ale já nevidím absolutně nic špatného na tom, že obec poskytne zdarma svůj sál na nějakou školní akci.
A pokud jde o fondy Pioneer: možná, že jsme skutečně tak bohatí, že nám nějakých pár miliónů nijak neschází, a starosta považuje za zbytečné, aby se tím občané znervózňovali. Jenom nevím, proč pokládá za "neseriózní" to, že se je (ony ztracené milióny) někdo snaží pomoci Okříškám získat zpět a ještě varovat další případné oběti vykutáleného "finančního poradce". Že by si opravdu náš starosta myslel, že Okříškám nějak pomůže to, když pan Tvarůžek napálí ještě další obce?

ad 4)
Starosta potvrzuje, že příspěvek v kabelové televizi byl výhradně jeho osobní názor, který před zveřejněním žádný další orgán obce neprojednal a nepodpořil. To mu ale nijak nebrání v tom, aby v textu pro své názory používal množné číslo. Inu, ONI, jeho veličenstvo, na to samozřejmě z titulu své funkce mají nárok...

To jsem věru zvědavý, jaká magická bytost se tady objeví příště... Pro vedení obce je zřejmě mnohem jednodušší vymýšlet bludné duchy, než nést odpovědnost za to, co teď potřebují ututlat - především ostudu s prapodivným finančním poradcem, který nás připravil svými mizernými radami nejméně o 3 milióny korun, a silničářský podvod za 60 miliónů.
31.10.2001
?subject=V Okříškách řádí neznámý fantom?'>Jaromír Suchý


Doplňující informace a poznámky:
Samozřejmě jsem se proti neposkytnutí informace odvolal. Obecní rada sice moje odvolání zamítla, nicméně závěr správního rozhodnutí mě docela šokoval:Takže je to jasné - žádný fantom, ale obyčejné pavlačové drby. Pokud je chce ale starosta používat coby argument pro "stanoviska obecního úřadu", pouští se na zatraceně tenký led. Každý blábol, který teď někdo pronese v hospodě po desátém pivu, a který starosta veřejně neodsoudí, bude muset být považován za něco, s čím starosta a obecní úřad souhlasí.
14.11.2001


přístupů od 18.4.2004: 5546

© Jaromír Suchý 1999 - 2015