Voříšek
občasník pro Okříšky a okolí
O serveru | Mapa stránek | Statistiky | Vyhledávání | Služby | Kontakt
Hlavní rubriky:
Komentáře  [80]
Místní zajímavosti [3]
Co se děje v okolí [1]
Dokumenty [16]
Blog [10]
Webtipy [1]
Věřte - nevěřte (JPP) [8]

Archiv Voříška
z let 1999-2003
[168]

Seznam serverů
z okolí Okříšek


Spřízněné stránky:
Můj Lanškroun
Náš Liberec
Nerátky.cz (Neratovice)
Novojičínský Samizdat
Otevřené Úvaly
Radniční listy (opozice K.Vary)

Další oblíbené stránky

Stránky, týkající se zajímavých kulturních aktivit z okolí:
Fru Fru
Klub B Třebíč
Jezerel Thc
Zámostí - festival v Třebíči

Hlavní strana > Komentáře

Rozšíří anketa TýTý počet svých kategorií?

Současní představitelé Okříšek se velmi rádi zúčastňují nejrůznějších soutěží a to docela úspěšně – letos dokonce už nejméně dvakrát: vítězstvím v soutěži o nejlepší internetové stránky Zlatý erb, kterou si pořádá pro svou propagaci firma, vyrábějící Okříškám stránky, a zviditelnění našeho starosty Josefa Kuly v klání Ropák jako jediného zástupce budoucího dominantního živočišného druhu, nominovaného v kraji Vysočina. Všelijakých anket a soutěží je přitom tolik – proč nezabodovat i jinde, v něčem, v čem jsme také nejvýraznější?! Třeba v oblasti televize - tu mají dnes skoro všichni!

Asi není šance, abychom do obce masověji dostali ony krabičky (peoplemetry), na základě jejichž měření se zpracovávají oficiální "koláče" sledovanosti jednotlivých stanic. Divácké úspěchy se mohou měřit ale i jiným způsobem - třeba počty hlasů v prestižní anketě TýTý. Jediný drobný problém je v tom, že ta má zatím jen velmi omezený počet vyhlašovaných kategorií (asi 15) a není mezi nimi dokonce ani "nejoblíbenější televizní režisér" či "nejoblíbenější kanál". Pokud by se to změnilo, měli bychom (letos do třetice všeho dobrého!) opět jistě velkou šanci uspět.

Ve světě jsou třeba oceňováni i někteří režiséři (např. Quentin Tarantino za Pulp fiction či Oliver Stone za film Takoví normální zabijáci), kteří dokáží ve svých dílech vykreslit ty nejkrvavější zločince tak hezky "lidsky", že k nim zaručeně získáte v průběhu filmu sympatie. Síla jejich umělecké výpovědi je taková, že vy, diváci, sice v průběhu filmu někde na pozadí vnímáte násilnosti a vraždy, které hlavní hrdinové spáchali, ale přesto se ve vás něco zasekne a přepne tak, že těm darebákům budete s velkou pravděpodobností v duchu držet palce, aby na ně nedejbože nedopadla tvrdá ruka spravedlnosti a zákona, protože i nepravosti a zločiny – když se vhodně umělecky zpracují – mohou mít i své jisté "kouzlo".

V celostátním měřítku se přitom jen málo ví o tom, že i v Okříškách už máme dosud nedoceněného režiséra podobného střihu – je jím "duše" v našem státě zřejmě jediné nikým nekontrolované televize, navíc ještě placené z veřejných prostředků. Oficiálně se v titulcích stanice jmenuje KTV Okříšky, a zkratka podle obsahu programu naprosto odpovídá neoficiálnímu názvu "Kulova TeleVize Okříšky", nebo též Kulovize. Jak už místní vědí, starosta Okříšek ing. Josef Kula se stará prakticky o všechen její "bohatý" program, obec Okříšky pak z našich daní všechno to jeho "umělecké" snažení prostřednictvím jeho starostenské mzdy už 6 let platí. Bohužel to není málo – náklady (neustále modernizovaná technika + mzdy) odhaduji tak na 400 až 500 tisíc ročně, protože od té doby, co si starosta pořídil na realizaci svých "uměleckých" ambicí onu mediální hračku, musí obec platit i  náklady na uvolněnou místostarostku, která teď zastává i jeho starostenskou práci – starostova "příprava vysílání KTV" byl tehdy v roce 1998 totiž jediný oficiálně uváděný důvod, proč musí být i funkce místostarosty na plný úvazek - do té doby to dělali její předchůdci jen jako koníčka ve volném čase.

Zopakujme si, že Kulovize začala vysílat před komunálními volbami na podzim roku 1998 jako anarchistická pirátská stanice (minimálně bez kolaudace stavby a bez požehnání Rady pro rozhlasové a televizní vysílání), s důvěryhodností někdejšího pořadu "Volejte řediteli" a s jediným cílem – zajistit pomocí masivního mediálního tlaku našemu "doživotnímu" starostovi i nadále jeho doživotní starostování. A nutno uznat, že mu to zatím pomocí oněch morbidních romancí Tatantino-Stoneovského typu (kulovizní popisování činnosti a zásluh našeho "režiséra", obecní rady, zastupitelstva či průběhu Rally Vysočina) docela vychází.

"Režisér" Kula se při propagaci svého milovaného "dítěte" nijak nezdráhal pošlapávat nejen televizní a stavební zákony, ale k vnucování svého televizního kanálu sprostě zneužil třeba i komunálních voleb v roce 1998. Přestože zákon striktně nařizuje, že výsledky komunálních voleb musí být po jejich skončení bezodkladně zveřejněny na úřední desce obce, starosta tomu tehdy zcela záměrně zabránil, a protože věděl, že na ně občané (alespoň ti hlasující) netrpělivě čekají, výsledky se okamžitě objevily jen v "jeho" Kulovizi. A komu se to nelíbilo, dostal doporučení, že si také ony výsledky v Kulovizi může kdykoliv přečíst – stačí si ji přece jen za nějaké 3 až 4 tisíce domů pořídit. Příjemci Kulovize se tak vlastně stali privilegovanou třídou občanů s přístupem k informacím, které jsou všude jinde veřejné, jenom v Okříškách na ně sprostý bezkulovizní plebs holt nemá nárok. Až po zásahu okresní volební komise byly sice tehdy nakonec výsledky voleb v Okříškách zveřejněny – ale až někdy čtvrtý den po volbách, kdy už měli všichni jiné starosti. Starosta se asi trochu zalekl případného průšvihu (maření průběhu voleb je přece jenom trestný čin – a zveřejnění výsledků voleb jistě k průběhu voleb patří) a tak tehdy ono opoždění naprosto oficiálně omlouval tím, že výsledky dříve nemohl zveřejnit na úřední desce, protože údajně "nevěděl, kde vlastně mají Okříšky úřední desku". (Docela vtipné zdůvodnění vzhledem k tomu, že předtím dělal 8 let starostu, což?! Starosta, který 8 let neví, kde má obec úřední desku, to je jistě také rarita zaznamenání hodná do nějaké kocourkovské knihy rekordů.)

Postupem času sice došlo k formální legalizaci jak stavby, tak "našeho" fekálního kanálu, nikdy se však nikdo ze zastupitelstva neodvážil jakkoliv kontrolovat či snad dokonce regulovat demagogické "kuloviny", kterými náš "režisér" neustále zásobuje a zpracovává své milované čtenáře a diváky. (Moji opakovanou snahu, aby radní či zastupitelé konečně jmenovali někoho, kdo bude kontrolovat a zodpovídat za objektivitu a vyváženost vysílání Kulovize, aby konečně byla v souladu se zákony, vždy starosta obratně smetl ze stolu s tím, že už přece "nežijeme v totalitě", aby měl někdo mimo něj právo posuzovat jeho televizní uměleckou "tvorbu".).

Nikdo z těch, kteří by o tom mohli rozhodnout (z naší rady či zastupitelstva) si také zatím nikdy netroufl ani proti těm největším bludům v Kulovizi jakkoliv zvednout hlas či ruku, protože by se tak stal automaticky terčem jejího neustálého posměchu a byl by asi zakrátko v Okříškách totálně znemožněn.

Oblíbeným prostředkem Kulovize pro potírání starostovi nepohodlných lidí a názorů je např. okomentované zveřejňování nesmyslných anonymů, jejichž původ s velkou pravděpodobností asi nebude daleko od klávesnice našeho "režiséra", nicméně on přece vždycky může snadno beztrestně říci, že na "svém" kanále jen zveřejnil "to, co se někde mezi lidmi povídá" a když se chcete dozvědět kde přesně k oněm "informacím" přišel, brání se tím, že přece "musí chránit zdroje svých informací". Proti anonymům, šířeným Kulovizí, přitom v Okříškách neexistuje reálná obrana. Kdysi jsem se o to bláhově pokusil – napsal jsem na obec žádost o zveřejnění svého stanoviska k anonymním bludům, které v té době Kulovize vysílala (o údajné hrozbě boření Masarykovy ulice, které se údajně hrdinný "režisér" ze všech sil právě snažil zabránit). "Režisér" můj text sice zveřejnil, ale přitom jej trochu redakčně upravil, takže nakonec vyzněl jinak, a navíc jej bezprostředně poté ještě doprovodil svým jedovatým komentářem dvojnásobného rozsahu, ze kterého vyplývalo, že samozřejmě jediný, komu můžou jeho diváci důvěřovat, je stejně jen on sám.

Zatím poslední z opravdu vypečených televizních kousků našeho pana "režiséra" a některých jeho "komparsistů" z obecní rady je skvělý nápad, že by Kulovize mohla klidně do budoucna nahradit i vysílání místního obecního rozhlasu (místní rozhlas je přitom už jen jedna z posledních věcí, které ještě dodávají Okříškám onen příjemný venkovský charakter). Představuje si to nejspíš tak, že všechny domácnosti v celé obci budou mít celý den zapnutý svůj televizní přijímač naladěný právě na "jeho" kanál, aby všichni měli od rána do večera pořád dokola na očích to, co by nám rád natloukl do hlavy (příkon každého TV je zhruba 150 až 300W, za 12 hodin denně by to bylo 1,8 až 3,6kW/h, tj. asi za 6 až 12Kč za rodinu denně a otesánek ČEZ může pomalu začít spokojeně mlaskat nad tím, jak jej Kulovize bude přikrmovat!). A k tomu bychom se samozřejmě jako bonus za odměnu mohli dozvědět v náhodnou dobu v náhodný den nějakou tu žhavou novinku (vysílanou zatím dnes místním rozhlasem) typu, že na náves právě přijel nějaký kolotoč, brusič nožů, čistírna peří či jedinečný stánkový "podnikatel", nabízející fantastické kalhotky či podprsenky v cenách od 5 do 10 korun. Předpoklady pro náhradu místního obecního rozhlasu Kulovizí vytvořilo již někdejší usnesení zastupitelstva XXIV/14/2002, ze kterého nepřímo vyplývá, že kdo s onou náhradou obecního rozhlasu tímto způsobem bude souhlasit, dostane ji do domácnosti zdarma (a ušetří tak oněch asi 3500Kč připojovacího poplatku). No nevemte si takový skvost domů zadarmo...

Našemu "doživotnímu" starostovi lze sice vyčítat leccos, ale je nepopíratelné, že v oblasti televizní dramaturgie, scenáristiky a režie je opravdový mistr. A jak už jsem naznačil v úvodu, je škoda toho nevyužít k získání nějakého dalšího ocenění - třeba i v oné anketě TýTý. Opravdu stačí, aby se jen trošku rozšířil záběr soutěže, a pak do ní jistě budeme našemu "režisérovi" společně posílat tisíce vítězných SMS-ek do kategorií:
Pokud tedy někdo z vás, milí čtenáři, máte kontakty na organizátory soutěže TýTý, zkuste je požádat, ať nám soutěžní kategorie aspoň trochu rozšíří příslušnými směry. Zajistíte tím naší Kulovizi a tím i Okříškám nehynoucí slávu.
12.09.2004
?subject=Rozšíří anketa TýTý počet svých kategorií?'>Jaromír Suchý


Související odkazy:
Jak jsme si v Okříškách volili zastupitelstvo z archivu Voříška (11.1.1999)
V Okříškách sice zatím nemáme moře, ale zato máme vlastní piráty z archivu Voříška (21.2.1999)
V Okříškách řádí neznámý fantom? z archivu Voříška (31.10.2001)


přístupů: 6621    diskusních příspěvků: 0


© Jaromír Suchý 1999 - 2014