Voříšek
občasník pro Okříšky a okolí
O serveru | Mapa stránek | Statistiky | Vyhledávání | Služby | Kontakt
Hlavní rubriky:
Komentáře  [80]
Místní zajímavosti [3]
Co se děje v okolí [1]
Dokumenty [16]
Blog [10]
Webtipy [1]
Věřte - nevěřte (JPP) [8]

Archiv Voříška
z let 1999-2003
[168]

Seznam serverů
z okolí Okříšek


Spřízněné stránky:
Můj Lanškroun
Náš Liberec
Nerátky.cz (Neratovice)
Novojičínský Samizdat
Otevřené Úvaly
Radniční listy (opozice K.Vary)

Další oblíbené stránky

Stránky, týkající se zajímavých kulturních aktivit z okolí:
Fru Fru
Klub B Třebíč
Jezerel Thc
Zámostí - festival v Třebíči

Hlavní strana > Komentáře

Prapor pro Okříšky

Podle výsledků nedávné ankety na www stránkách Okříšek to vypadá, že by většina hlasujících chtěla, aby Okříšky měly mimo znaku i vlastní obecní prapor. Naštěstí je náš obecní život docela pestrý, takže je opravdu z čeho vybírat – tedy alespoň pokud jde o to, co na něm může být zachyceno. Abych udělal našim zastupitelům radost, připravil jsem jim tucet možných variant naší budoucí standarty, aby co nejlépe symbolizovala důležité okamžiky z našeho obecního života, popř. z jejich práce.


č.1 - bolševický skanzen

bolševický skanzen

Do 21.srpna 1968 byli pro většinu Čechů sovětští vojáci hrdinní osvoboditelé, potom už jenom sprostí okupanti a vrazi. A protože byl v Okříškách u příležitosti 10. výročí ruské okupace v roce 1978 postaven prapodivný monument na její oslavu, ke kterému se dodnes chodí profláknutí normalizační prominenti uctivě klanět, mohl by být na praporu zachycen třeba motiv z tohoto tzv. "památníku" - to, jak úlisná kolaborantka vítá osvěžujícím džbánkem ruského okupanta, který má ruce potřísněné českou krví.


č.2 – oslava automobilismu a devastování životního prostředí

oslava ropáků

Přestože už si velká část civilizovaného světa uvědomuje drastické důsledky nadměrné produkce skleníkových plynů a globálního oteplování a také jeho příčin, mezi které patří především automobilismus, pomazané hlavičky Okříšek zřejmě žijí ještě stále duchem v 18. či 19. století, kdy byly kouř, špína a hluk symboly pokroku, a naopak čistý vzduch, klid, vzrostlá zeleň v centru obci či meze na polích příznakem její zaostalosti. Prapor by tak symbolicky připomínal naši až drogovou závislost na motorových zplodinách při každoročním spolupořádání Rallye Vysočina, devastující jarní přírodu okolo Okříšek, záměrné vedení tranzitní dopravy přes celou obec namísto obchvatu, budování unikátní motoristické zóny, nulovou ochranu obyvatel před hlukem z místní pily za nádražím, atd.


č.3 – oslava arogance moci a ráje spících, líných a neschopných úředníků

ráj spících úředníků

Na obrázcích jsou zachyceny alespoň některé klíčové okamžiky z práce naší radnice:
Možná by se našel i nějaký hnidopich, který by podobný prapor mohl považovat za znevažování zasloužilé práce radnice, proto si zopakujme, jak to tady chodí: nějací obecní úředníci (konkrétně např. "doživotní" starosta Kula) běžně "slouží" občanům tak, že mu trvá přes dva roky, než se z nejsladšího "pracovního" zasnění probudí, aby velmi nedbale "vyřídil" úkol, který mu svým usnesením uložilo zastupitelstvo (např. č. XIX/08/2001 - odpovědět občanovi na jednoduchý dotaz). Nikoho nevzrušuje, že stejný starosta Kula (inženýr stavař!) ani místní stavební úřad zřejmě netuší, že každá stavba musí být zkolaudovaná ještě předtím, než se začne používat a než obec za její používání začne vybírat nájemné (stavba kabelové televize), nikomu nevadí, že si stejný starosta Kula v oficiálních materiálech plete milióny s miliardami (např. jeho zpráva o činnosti svazku zásobování vodou) nebo že se nechá napálit prvním vychcánkem, nabízejícím obci neviditelné "císařovy nové šaty", díky čemuž Okříšky přišly nejméně o 3 milióny korun za reálně neexistující služby (kauza finanční "poradce" Tvarůžek), atd.


č.4 – ráj stavebních experimentátorů

důchodčín

Byla by škoda zapomínat na náš důchodčín – unikátní stavbu zcela originálního okříšského stavebního stylu – tzv. inverzní architektury.


č.5 – chameleónek

chameleónek

je zvířátko, charakterizující docela dobře především našeho pana starostu. Ten také dokáže v boji o to, aby mohl co nejdéle "sloužit občanům" (přeloženo do reálné češtiny – v boji o moc a plné koryto) měnit barvy ještě rychleji, než onen tropický plaz. Připomeňme si třeba, že předloni pan Kula kandidoval jako jeden ze dvou okresních lídrů do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR za SNK, jehož hlavním volebním heslem tehdy bylo něco ve stylu: "všechno zlo a špína u nás pochází z politických stran – jenom my ze SNK s nimi nemáme nic společného" a za dva měsíce na to už byl pro změnu jedním z lídrů kandidátky tehdy nejsilnější ČSSD v komunálních volbách v Okříškách a vůbec mu takový náhlý obrat o 180 stupňů nepřišel divný.


č.6 – naše památné stromy

naše památné stromy

Zatímco všude jinde je za jeden ze základních symbolů našeho národa považována lípa, pro současné Okříšky je typické, že se tady jako jedna z "kulovin" slavnostně sází při významných výročích našeho státu coby "památný strom" či "strom republiky" něco úplně jiného – tu smrček, tu jedlička či borovička, příště možná přijde na řadu břízka, akát nebo kaktus a skončíme nejspíš u brambory, cibule, mrkve a možná i muchomůrky...


č.7 – televizor jako naše nové božstvo či symbolický poslední hřebík do rakve kultury a vzdělanosti

kulovize

Naše pomazané hlavičky se před 6 lety rozhodly, že pro všechny naše občany bude nejlepší, když budou svůj volný čas místo hloupostí věnovat raději konzumaci "stravy" z kanálů naší kabelovky. Logicky z toho vyplynulo, že kultura, vzdělanost a mnohé další aktivity našeho do té doby existujícího profesioálního místního kulturního střediska jsou pro nás křupanské vesničany stejně úplně zbytečné, a tak středisko i přes jeho dlouholetou úspěšnou práci pod záminkou uměle vykonstruovaných důvodů jednoduše ze dne na den zlikvidovali.


Jistě by mohly mít úspěch i prapory sociálně-demokratické fanouškovské, např. č.8 - fotbalový

sk okříšky

Politickou činnost definují naše zákony jako prosazování skupinových zájmů prostřednictvím zastupitelských sborů. A politická činnost je také jedna z mála věcí, které zákon o občanských sdruženích jednoznačně občanským sdružením zakazuje - tedy i všem sportovním a podobným klubům. Ale protože pro Okříšky je typické, že tady mají zákony často jen vážnost použitého toaletního papíru, už dvakrát se v poslední době úspěšně místní fotbalisté nechali zvolit přímo pod hlavičkou svého fotbalového klubu do obecního zastupitelstva. A tak zatímco ostatní občanská sdružení v Okříškách dostávají příspěvek na svou činnost z obecních prostředků řádově stokoruny až tisíce ročně, fotbalisté si za stejné období dokáží z obecního šikovně "přihrát" nejrůznějšími triky řádově statisíce.
Na návrhu praporu je obdobně jako na následujících mimo fotbalového míče i stylizované "O" z růží. "O" coby první písmeno názvu obce a růže jsou symbolem v Okříškách vládnoucí sociální demokracie, protože bez jejího aktivního přičinění by jistě nadvláda fotbalistů nad všemi ostatními občanskými sdruženími nebyla možná.


č.9 - příznivců Ropáka Schlinga

Ropák Schling

budoucího prvního čestného občana Okříšek


nebo č.10 - návod pro zaručený úspěch v kartách

volíme KULE

protože v Okříškách máme skvělou zkušenost s tím, že při každé hře zásadně jako trumf volíme stále stejnou barvu - KULE!


A když by se nic z předchozího neujalo, ještě pořád zbývá možnost použít již osvědčené symboly:
buď č.11 - kolo od koňského povozu

kolo od povozu

jako "symbol rozvoje železnice" (zavedení železnice totiž zničilo všechna místní povoznictví). Současně by kolo od povozu mohlo symbolizovat i stěhování – tedy opakovaně veřejně ventilovanou největší touhu našich "vyvolených", aby se sebrali a co nejdříve táhli pryč z Okříšek všichni ti, kterým se něco nelíbí na práci či arogantním chování naší "vrchnosti".


anebo č.12 - stylizované "M" ze čtyř růží

M

decentně připomínající čtyři základní pravidla současných Okříšek: že to tady se soudružskou podporou prověřených bolševických kádrů pevně drží v rukou růžová soc-dem. mafie, která v nezřízené touze po moci nejen zneužívá všechna dostupná média, ale občas neváhá jít ani přes mrtvoly.
16.09.2004
?subject=Prapor pro Okříšky'>Jaromír Suchý


přístupů: 6169    diskusních příspěvků: 0


© Jaromír Suchý 1999 - 2014