Voříšek
občasník pro Okříšky a okolí
O serveru | Mapa stránek | Statistiky | Vyhledávání | Služby | Kontakt
Hlavní rubriky:
Komentáře  [80]
Místní zajímavosti [3]
Co se děje v okolí [1]
Dokumenty [16]
Blog [10]
Webtipy [1]
Věřte - nevěřte (JPP) [8]

Archiv Voříška
z let 1999-2003
[168]

Seznam serverů
z okolí Okříšek


Spřízněné stránky:
Můj Lanškroun
Náš Liberec
Nerátky.cz (Neratovice)
Novojičínský Samizdat
Otevřené Úvaly
Radniční listy (opozice K.Vary)

Další oblíbené stránky

Stránky, týkající se zajímavých kulturních aktivit z okolí:
Fru Fru
Klub B Třebíč
Jezerel Thc
Zámostí - festival v Třebíči

Hlavní strana > Blog

Dekádníček č.7

Od 1.6. do 11.6. - především o festivalu Zámostí a dalších aktuálních "problémech" pana Ryšavého

pátek 3.6.
Jsem rád, že se alespoň jednou za rok koná v Třebíči velká kulturní akce jakou je festival Zámostí (bohatou obrazovou fotogalerii mají na svém serveru, takže se v případě zájmu podívejte tam - je to "foto" mezi odkazy v pravo na jejich hlavní stránce). V ranné minulosti byl sice spojen s jistými lumpárnami, jako byla podvodně získaná dotace od ministerstva kultury v roce 1999, organizátory rozkradené věcné ceny, určené výhercům vylosovaných vstupenek rok před tím, či slibování výtěžku festivalu místní zvláštní škole, zatímco si jej místo toho pořadatelé raději nechali pro sebe. Letos se ale spolupořadatelem festivalu poprvé stalo kulturní středisko, patřící městu, takže už by snad k podobných nepravostem v budoucnu docházet nemělo.
V pátek jsem stihl v kině Vaterland - lovecký deník a Apokalypsu Redux, večer pak chvíli v restauraci Trumpetka příležitostnou kapelu Špinavé nádobí a o kousek dál Teatr Novogo Fronta. Kolem půlnoci mě zaujala na vedlejším pódiu také převážně dívčí kapela Gaia Mesiah. Na Dana Bártu jsem se šel podívat ze zvědavosti jako na vrchol večera, ale žádná extáze se nedostavila. Přece jenom jeho hudba není moje "krevní skupina".

sobota 4.6.
Když už byla v ceně vstupenky i návštěva městské věže u kostela sv. Martina, využil jsem toho v sobotu po poledni a výhled z ní rozhodně stál za těch pár vyšlapaných schodů. V Třebíči tou dobou zrovna probíhaly nějaké velké závody v orientačním běhu, takže se dala pozorovat spoustu barevných mravenečků, jak kmitají v lesoparku za řekou či ulicemi města. Při rekonstrukci věže sice většinu říms a oken vybavili dráty proti holubům, ale někde se na to vykašlali, takže se návštěvníkům se svými napohled nepříliš přitažlivými "dětmi" holubi mohli pochlubit.

holubi na městské věži

Je zajímavé, jak málo stačí holubům k založení hnízda – jen pár suchých větviček, pospojovaných vlastními hovínky.
Výstava Open performance v konírně zámku určitě stojí za návštěvu – bude otevřená skoro do konce června.

open performance

Kolem druhé odpoledne to vypadalo, že koncert skončí v bahně a kalužích, ale naštěstí asi po hodině vydatný liják skončil.

Michal Pavlíček s kapelou

V podvečer měl vystoupení před Trumpetkou Václav Koubek a bylo to něco úplně jiného, než když hrál před pár lety na Zámostí na hlavním pódiu a nedařilo se mu tehdy příliš zaujmout.

Václav Koubek

Hlavní hvězdou festivalu měla být tentokrát švýcarská kapela Young Gods, ale ona umělohmotná počítačová hudba stařičkých "mladých bohů" mě ani trochu neoslovila, takže jsem po třetí skladbě usoudil, že to bude asi stejně všechno na jedno brdo a šel raději spát.
Nechci hledat za každou cenu na Zámostí nějaké chyby, ale tentokrát se pořadatelé úplně vykašlali na rozmístění jakýchkoliv odpadkových košů (přitom třeba plastové kelímky od piva by se navíc daly v případě rozmístění příslušných kontejnerů krásně využít na "výuku" třídění odpadů). Místo toho dali divákům nepříliš "výchovný" pokyn – odpadky házejte zásadně kamkoliv na zem, on už to někdo uklidí... (Není potom divu, že okolí silnic vypadá tak, jak vypadá.)

odpadky

A další úplně zbytečnou ptákovinou bylo promítání reklam na budovu třebíčského zámku. Přišlo mi to jako takové jeho jisté zneuctění, protože stál mnoho set let před vznikem propagovaných firem, nemá s nimi vůbec nic společného a zaručeně je také všechny přežije.

reklamy na zámku

úterý 7.6.
Docela se ochladilo a někdo si začal i topit. Na naší ulici jsou lidé šetrní, takže cestou po ní může podle nesnesitelného zápachu chodec hádat, zda v domech topí starým linoleem či kobercem, pertinaxem, zaschlými barvami, ojetými pneumatikami, vyjetým motorovým olejem, kelímky od jogurtů či jinými již nepotřebnými "dobrotami". Že tím vznikají nějaké jedy, které se samozřejmě přes komín a vzduchn dostanou neodstranitelně navždy do našich těl, vody, půdy? Že každé druhé těhotenství je rizikové a prakticky každé dítě má dnes na něco alergii? To přece nikoho netrápí - dříve přece taky všechen odpad končil v kamnech a nic se nedělo. A i když si někdo uvědomí nějaké riziko, jistě takový odpadkový "topič" věří, že vítr ten jeho jedovatý smrad stejně odnese k sousedovi a mrkvička na jeho zahrádce nikdy žádné jedovaté prevíty obsahovat nebude. Vždycky mě přitom napadne, jak je pokrytecké, když v rádiu jako součást předpovědi počasí pokaždé říkají také něco jako "rozptylové podmínky - dobré". Copak se nějaké jedy z komínů mohou rozptýlit a nenávratně ztratit? To je přece úplná blbost! Správně by měli říkat: "podmínky pro šíření jedovatých emisí – dobré".

čtvrtek 9.6.
Tak pan Ryšavý si dnes novinám Vysočina na str.5 (nemají bohužel internetový archiv) pod titulkem "Na anketu odpovídá minimum obyvatel" poplakal na rameno, jak je nešťastný, že mu lidi strašně málo hlasují v jeho tzv. "žhavě aktuálních" anketách na stránce www.okrisky.cz (např. jaký je váš vztah k mobilu, kam chodíte na pivo či jaký byl rok 2004). Jeden by skoro zamáčkl slzu dojetím, jak to myslí upřímně, a šel mu tam nejraději hned nějakých 50 či 100 hlasů přidat, aby mu udělal radost a anketa tak měla větší "vypovídací" schopnost. Abych mu ale tu jeho upřímnost věřil, musel bych trpět totální ztrátou paměti a zapomenout, že naši "vyvolení" na radnici vždy zásadně kálejí i na výsledky skutečných písemných anket, kterých se zúčastnilo třeba 500 naprosto reálných lidí. Bohužel zatím jen oni "vyvolení" na naší radnici přece sami nejlépe vědí, co naši občané nejvíce potřebují, takže tady nebude žádný nový hřbitov (který už dlouho občané chtějí jako jednu z hlavních priorit), ale raději se postavily nějaké krajinu hyzdící poldry (byly přece zadarmo!), buduje se unikátní motoristická zóna a plánují zbytečné přeložky odnikud nikam (není to za naše, ale za státní peníze!), jen, aby si vrchnost mohla zopakovat sladkou chuť vyvlastňování, našemu starostovi tak důvěrně známou ještě z dob socialismu.

pátek 10.6.
Včera uplynula lhůta 15 dnů, kterou měl Obecní úřad Okříšky na to, aby mi odpověděl na žádost o informaci podle zákona o svobodném přístupu k informacím 106/1999Sb.- šlo pouze o okopírování několika stranek textů, týkajících se jedné z dotací z Fondu Vysočiny. I kdyby to poslali až poslední den, tedy včera, měl bych to dostat dnes, ale ve schránce nic nebylo. Vsadím se, že se naše obec ale přesto, jak na občany kašle, určitě zase přihlásí do nějaké soutěže o vykazování čáreček za otevřenost veřejné správy.

sobota 11.6.
Dostal jsem z Náměšti n.O. dopis do vlastních rukou o vyřízení podnětu (onen podnět byl víceméně text s fotografiemi o místní turistické atrakci). O tom, jací lemplové to v Náměšti vyřizovali, svědčí i takové detaily, jako že nebyli schopni napsat správně ani datum odeslání (sekli se o měsíc - rozhodně to nebylo 7.5.2005). Nemůže proto překvapit, že asiati za svou "akci" v Okříškách nebyli jakkoliv potrestáni. Ale ještě uvidíme - třeba jim Obecní úřad Okříšky vyměří alespoň tu místní daň za zábor veřejného prostranství.
Přečetl jsem si také poslední zápis z deníčku pana Ryšavého a mám z něj docela radost, protože má rozhodně obrovskou vypovídací hodnotu o jeho myšlenkových pochodech a zkratech (třeba to, jak mi chtěl vsunout záměr od legalizace marihuany dojít přes legalizaci alkoholismu dětí až k legalizaci vražd). Samozřejmě nepřekvapí, že jednomu textu ve Voříškovi věnuje několik svých "obrazovek", ale vůbec na něj neuvedl ani odkaz a k onomu původnímu textu do Voříška (na který reaguje) přitom nikdy nenapsal v diskuzi pod ním ani slovo. A opět se zmiňuje o mém textu, který se dříve rozhodl zcenzurovat a nezveřejnit ve Zpravodaji z Okříšek, ale přitom ani na něj neuvedl nikdy do Voříška odkaz, aby třeba dokázal, že něco tak strašného by stránky obecního Zpravodaje nikdy nesnesly. Že by nechtěl, aby si čtenáři jeho deníčku náhodou mohli udělat sami jiný obrázek, než jaký o mně vykresluje on? Je sice zajímavé, že píše, že už mě konečně přestane všude pomlouvat a urážet, ale protože už to slibuje za poslední roky možná popáté, příliš mu to nevěřím. Zajímavá je ale rozhodně jeho originální myšlenka, že právě já jsem zavinil i to, že se nikdo nechce zapojit do diskusního fóra na stránkách okrisky.cz, protože "se všichni bojí, že by je tam mohl poštěkat a poslintat nějaký voříšek". Jeho logiku ale nechápu: pokud by to měla být pravda, tak by přece ani nikdo nekandidoval do zastupitelstva, protože všichni ví, že i tam je obrovské riziko, že na něj nějaký Voříšek bude za mizernou práci štěkat nebo ho i pokouše, a obdobně by nikdo nechtěl pracovat ani na obecním či stavebním úřadě, protože i ty si občas Voříšek bere na mušku.
11.06.2005
?subject=Dekádníček č.7'>Jaromír Suchý


Poznámky a doplňující informace:
Oprava a omluva:
Pan Ryšavý mě v upozornil na dvě chyby - za upozornění děkuji a za obě se jak jemu, tak čtenářům omlouvám. Noviny Vysočina pro Třebíčsko mají svůj internetový archiv a informaci novinám Vysočina 9.6. o obecních anketách neposkytl on, ale starosta Okříšek pan Kula. Správně by tedy můj text o 9.6. měl znít: Tak si dnes starosta Kula na str.5 (text v archivu novin je zde) pod titulkem "Na anketu odpovídá minimum obyvatel" ...


přístupů: 7417    diskusních příspěvků: 2    poslední: 14.06.2005 07:59:10


© Jaromír Suchý 1999 - 2014